שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

אופ"א הסירה האיסור על שידור משחקי נבחרת ישראל בשטחי יהודה ושומרון

לאחר שהתאחדות הכדורגל האירופית דרשה מתאגיד השידור שלא לשדר את מוקדמות המונדיאל והיורו ביהודה ושומרון - הערוץ הישראלי ויתר על הזכויות, אך בעקבות שיחות שהתנהלו מאחורי הקלעים הושג הסכם: באופ"א שינו את עמדתם ושלחו חוזה מתוקן שמאפשר לתאגיד לשדר גם בשטחים. ההסתייגות היחידה: גם הקטארים ישדרו לשטחים את המשחקים בערבית

רז שכניק 10:1523.10.18
נמצא פתרון למשבר שפרץ סביב שידורי נבחרת ישראל בכדורגל: אופ"א, ההתאחדות לכדורגל האירופית, התקפלה ושלחה אתמול חוזה חדש לתאגיד השידור "כאן", הכולל סעיף שמאפשר לשדר את משחקי הנבחרת בעברית ובערבית בכל רחבי השטח המוגדר כ"ישראל" - ללא הגדרה או הגבלה של אזורים. המשמעות: הטלת האיסור על שידור המשחקים ביו"ש - בוטל.

 

כפי שנחשף ב"ידיעות אחרונות", התאגיד זכה בנובמבר במכרז של אופ"א לזכויות השידור של נבחרת ישראל בכדורגל במוקדמות היורו והמונדיאל, שמוכרת החברה האמריקאית CAA11. ב"כאן" הסכימו לשלם כ־5 מיליון יורו עבור הזכויות, שכוללות אפשרות לשדר את המשחקים בעברית, בערוץ כאן 11, ובערבית בערוץ מכאן 33, אבל העסקה למעשה פוצצה. הסיבה: בתאגיד סיפרו כי בטיוטה שהעבירה אופ"א נכתב שהזכויות יהיו תקפות בישראל בלבד - לא כולל "השטחים הפלסטיניים" שנכללו בהם היישובים הישראליים ביו"ש. באופ"א אף לא הבהירו אם הם מתכוונים גם למזרח ירושלים.

  

מנכ"ל תאגיד השידור, אלדד קובלנץ מנכ"ל תאגיד השידור, אלדד קובלנץ צילום: איה אפריים

 

גורמים ב"כאן" הסבירו כי החברה הקטארית ביין רכשה את זכויות השידור שכוללות את המזרח התיכון וצפון אפריקה, והיא זו שצריכה לשדר במה שמוגדר על ידי התאחדות הכדורגל האירופית "בשטחים הפלסטיניים". אלא שלטענת הגורמים בתאגיד, מדובר בתיחום גיאוגרפי הקרוב לגבולות 67’ שהיה הופך את השידור באריאל, למשל, לכזה המפר את ההגדרה של "ישראל בלבד" מבחינת אופ"א.

 

ב"כאן" סירבו לדרישה ובשנה האחרונה לא הצליחו להגיע להסכמה בנושא עד שהודיעו שהם מוותרים על המכרז. "הדגשנו, הן בשיחות והן בכתב, כי לא נוכל להיענות לדרישתכם להבדיל אזורים כלשהם משאר ישראל", מסרו ב"כאן". "הדגשנו גם את החשיבות הגדולה שלנו, כתאגיד שידור ציבורי המחויב גם לדוברי השפה הערבית, להכליל בהסכם גם את השידורים בערבית לאזורים אלה. אנחנו לא יכולים לחכות יותר לתשובות שלכם ומושכים את ידינו מהמכרז לזכויות השידור למוקדמות יורו 2020 ולמוקדמות מונדיאל 2022".

 

 

נבחרת ישראל (ארכיון) נבחרת ישראל (ארכיון) צילום: אורן אהרוני

 

עם זאת, בעקבות הפרסום ב"ידיעות אחרונות" ב־8 באוקטובר, פעלו בכירים בהתאחדות לכדורגל מול אופ"א כדי להסדיר את נושא זכויות השידור. באופ"א ניהלו שיחות בלתי רשמיות עם אנשי התאגיד שסירבו לסגת מדרישתם - וכעת מתברר כי הצליחו.

 

באופ"א שלחו אתמול חוזה מתוקן שמאפשר לתאגיד לשדר את המשחקים גם ביהודה ושומרון עם הסתייגות אחת: הסכמה של "כאן" לשידור במקביל בשפה הערבית של החברה הקטארית. מ”כאן” נמסר בתגובה: "כאן דואגים לשידור ציבורי איכותי ושוויוני ברדיו, בטלוויזיה ובדיגיטל לכל אזרחי ישראל, בכל מקום, וללא קשר לאזור מגוריהם - ושמחים לרכוש את זכויות השידור של משחקי נבחרת ישראל במוקדמות היורו והמונדיאל ולהביא לכלל אזרחי ישראל שידור פתוח ובחינם".

 

מההתאחדות לכדורגל נמסר בתגובה: "ההתאחדות פעלה ישירות מול אופ"א מרגע שהובא לידיעתה הקושי בסיכום על רכישת זכויות השידור. בשיחות של ראשי ההתאחדות עם מקביליהם באופ"א הוסכם כי יש להמשיך לפעול כעת ובעתיד בהתאם לכללים שהיו עד כה ויש בהם להבטיח שידור לכל אזרחי ישראל. אנו מודים לראשי אופ"א על עזרתם במציאת פתרון, שמונע פעם נוספת כל ניסיון לקשור בין כדורגל לפוליטיקה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x