$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

דיון חירום של הרפתנים מחשש לפתיחת שוק החלב לייבוא

תנובה והרפתנים התכנסו לדיון על רקע הערכות כי מחר צפוי משרד האוצר להודיע על שימוע לקראת המהלך הדרמטי; המשתתפים הגיעו להסכמה על מתווה מכס שיאפשר לענף להמשיך ולהתקיים

נורית קדוש 22:3922.10.18
דיון חירום ענפי לקראת פתיחת שוק החלב לייבוא: ל"כלכליסט" נודע כי הערב (ב') התכנסו תנובה והרפתנים לדיון חירום זאת על רקע הערכות כי מחר צפוי משרד האוצר להודיע על שימוע לקראת פתיחת שוק החלב לייבוא. במסגרת הדיון, הגיעו הרפתנים מהמשק הקיבוצי והמושבי להבנות עם תנובה על מתווה מכס שיאפשר לענף להמשיך להתקיים, ואותו יביאו לאוצר. על פי מתווה זה, יירד המכס על ייבוא מוצרי חלב מ-5 שקלים לק"ג ב-2019 ל-4 שקלים לק"ג ב-2022 ול-3 שקלים ב-2026.

 

 

מתווה המכס ההדרגתי אמור להיות חלק מהסכם רחב יותר, אליו מקווים הרפתנים להגיע. הוא כולל את הגדלת הפיצוי לרפתנים על ידי האוצר עליו סוכם בעבר מ-400 מיליון שקל לכ-450 מיליון שקל והורדת מחיר החלב ב-14-18 אגורות לליטר במהלך שלוש שנים. זאת בנוסף להורדה בגובה 23 אגורות ב-6 שנים שיחל ב-2024. עם זאת, במידה שהאוצר יממש את האיום בפתיחת השוק לייבוא, הרפתנים נערכים למאבק אגרסיבי. 

 

נערכים למהלך אגרסיבי של האוצר

כינוס החירום שזימנה תנובה נועד לאפשר לצדדים להיערך לקראת מהלך אגרסיבי נוסף של האוצר שסירב לקבל את המלצת ועדת המחירים מחודש מרץ להעלות את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח ב-3.4%. מחיר החלב הגולמי עלה מאז מרץ, והמחלבה שכ-6% מתוצרתה מפוקחת, הגישה עתירה לבג"צ בדרישה לחייב את האוצר לנמק את החלטתו. הדיון בעתירה יתקיים רק בעוד חודשיים, אולם האוצר נדרש להעביר את תגובתו לעתירה בעוד שבועיים. מהלך של פתיחת השוק לייבוא וסירוב להעלות את מחירי המוצרים שבפיקוח, יהווה מכה קשה מאד לתנובה ולטרה. עד כה פעלו הרפתנים והמחלבות במנותק וכל צד דאג לאינטרס הצד שלו. ניתן להעריך כי הצדדים הבינו שאיחוד כוחות עשוי לאפשר להם להגיע להשיג מול האוצר.

 

 צילום: מיקי נעם אלון

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בשבוע שעבר זימן משרד האוצר את הרפתנים לדיון מיידי, בו הציג אולטימטום לפיו אם הרפתנים לא יחתמו באופן מיידי על ההסכם אליו הגיעו הצדדים בתחילת השנה ולפיו יתבצע תהליך התייעלות ענפי שיוביל להורדת מחיר המטרה והייבוא ייפתח בהדרגה, האוצר יסוג מכוונתו לחתום על הסכם ענפי ויפתח את השוק לייבוא באופן מיידי וללא הדרגתיות.

 

חשיפת כוונתם של נציגי הרפתנים - אביתר דותן יו"ר איגוד מגדלי הבקר המייצג את המשק הקיבוצי, ומאיר צור מזכ"ל תנועת המושבים המייצג את הרפתנים במשקים המשפחתיים - לקבל את הצעת האוצר הובילה לפיצוץ וההסכם לא נחתם. אופוזיציה בשם ועד הרפתנים בראשות דביר גואטה המייצג לדבריו כ-60 רפתנים במשק המשפחתי הודיעה לדותן כי לא תאפשר החתימה על ההסכם. דותן נאלץ לבטל את כינוס הרפתנים שקבע לבוקר יום שישי והודיע לרפתנים כי המשמעות היא מהלך אגרסיבי מצד האוצר שיפתח את השוק לתחרות. מהלך כזה של האוצר יפגע גם ברפתנים וגם במחלבות, שיאלצו להתמודד עם ייבוא של גבינות קשות ומוצרים בעלי חיי מדף ארוכים, שמחירם בחו"ל נמוך בשיעור ניכר מהמחיר בישראל. זאת על רקע מחירו הנמוך של החלב הגולמי באירופה.

 

 

 

ממשרד האוצר לא התקבלה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x