$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

האוצר והרפתנים פועלים לסגור עוד הערב הסכם הכולל הפחתת מחיר המטרה

במסגרת ההסכם, צפוי מחיר החלב הגולמי לרדת ב-23 אגורות באופן הדרגתי, תוך הפחתה מדורגת של המכס על יבוא חלב ופתיחת השוק ליבוא. זאת בתמורה לפיצוי של כ-400 מיליון שקל לרפתנים, שיפרשו במסגרת הליך ההתייעלות הענפי

נורית קדוש 19:1718.10.18

בנסיון לפתור את המשבר בענף החלב, מתכנסים הערב אנשי אגף התקציבים במשרד האוצר עם נציגי הרפתנים לדיון במסגרתו נדרשו להביע את הסכמתכם להסכם אליו הגיעו הצדדים לפני 10 חודשים, הכולל הפחתת מחיר המטרה (מחיר החלב הגולמי - נ"ק) ופתיחת השוק ליבוא. זאת בתמורה לפיצוי בהיקף של כ-400 מיליון שקל לרפתנים, שיפרשו במסגרת הליך ההתייעלות הענפי. הערכות הן כי המשקים המשפחתיים במושבים, יזכו לתוספת לפיצוי שנקבע.

 

 

 

הדיון היום, מגיע לאחר נתק ממושך מצד משרד האוצר המהלך אימים על הרפתנים והמחלבות עם כוונתו לפתוח את שוק החלב ליבוא.

 

במסגרת ההסכם, צפוי מחיר המטרה לרדת ב-23 אגורות באופן הדרגתי, תוך הפחתה מדורגת של המכס על יבוא חלב.

 

 

הפגנה של רפתנים (ארכיון) הפגנה של רפתנים (ארכיון)

 

בינואר הגיעו הרפתנים, משרד האוצר ומשרד החקלאות להסכם הענפי לשנים 2025-2020, אולם ברגע האחרון, חילוקי דעות פנימיים בין הרפתנים הובילו לפיצוץ וההסכם לא נחתם. מאז, ניסה יו"ר איגוד מגדלי הבקר, אביתר דותן, לקדם את החתימה על ההסכם, אולם המושבים המיוצגים על ידי מאיר צור, התנגדו, בעיקר בשל הגדלת כמות החלב לפיה יחושב מחיר המטרה, מהלך הדורש מהם התייעלות חדה ופרישה מהענף של רפתנים רבים בעלי רפתות קטנות.

 

מחלוקת נוספת נגעה לגובה המכס שיוטל על מוצרי החלב שייובאו לישראל. מה שדחף את האוצר לכנס את הרפתנים הערב ולדרוש מהם הסכמה מיידית להסכם, נוגע לעתירת תנובה לבג"ץ בדרישה לחייב את משרד האוצר לנמק מדוע לא אימץ את המלצת ועדת המחירים להעלות את מחירי החלב בפיקוח ב-3.4% בשל התייקרות החלב הגולמי.

 

הסכם הכולל הפחת מחיר המטרה, יוכל לסייע לאוצר בגיבוש תשובתו לעתירה שתידון בעוד חודשיים. בנוסף, ככל שחלף הזמן מאז הגיעו הצדדים להסכם שלא נחתם, התרבו המחלוקות הפנימיות בין הרפתנים ונוצרו גופים קטנים של רפתנים שהעלו דרישות חדשות. ניתן להעריך כי חתימה מהירה על הסכם ענפי, תוביל לדחיקת דרישות אותם רפתנים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x