$
פרסום ושיווק

אופ"א: כאן רשאי לשדר בשטחים, אך לא בערבית

התאחדות הכדורגל האירופית טוענת שאין מניעה שתאגיד השידור הציבורי ישדר את מוקדמות יורו 2020 ביהודה ושומרון — כל עוד לא יעשה זאת בשפה הערבית. הסיבה: זכויות השידור בערבית בשטחים נמכרו לחברה קטארית

יואב סטולר 08:1410.10.18

התאחדות הכדורגל האירופית (אופ"א) אינה מתנגדת לכך שתאגיד השידור הציבורי כאן ישדר את משחקי נבחרת ישראל במוקדמות יורו 2020 ביהודה ושומרון, כך מסרה ההתאחדות בתגובה לפניית "כלכליסט". באופ"א מגיבים להצהרות גורמים בתאגיד לפיהן בכוונתם לוותר על זכויות השידור למשחקים, לאחר שההתאחדות האירופית אסרה עליו לכאורה לשדר אותם בשטחי יהודה ושומרון. לטענת אופ"א, אין כל מניעה שהתאגיד ישדר את המשחקים ביהודה ושומרון — כל עוד יעשה זאת בעברית ובאנגלית אך לא בשפה הערבית.

 

"זכויות השידור שנמכרו לכאן כוללות את הזכות לשדר משחקים בגדה המערבית בעברית ובאנגלית, כפי שהיה בחוזים קודמים", נמסר מאופ"א. בהתאחדות האירופית הוסיפו כי הצהרות תאגיד השידור בנושא "לחלוטין בלתי מדויקות". גורמים המקורבים לנושא הביעו פליאה על תגובת אופ"א, וטענו כי זו נמנעה וממשיכה להימנע במשך חודשים להגיב לפניות ולקריאות מטעם התאגיד לחתימת החוזה.

 

 

 

כך, המחלוקת המרכזית נסובה על שידור משחקי הנבחרת ביהודה ושומרון בשפה הערבית. בתאגיד מתעקשים לשדר את המשחקים מעבר לקו הירוק גם בעברית וגם בערבית, וטוענים שהדבר אף נקבע בתנאי המכרז שבו זכו. אלא שזכויות השידור למוקדמות אליפות אירופה בכדורגל בשפה הערבית בשטחים הפלסטינים נמכרו לחברה קטארית, ונראה שבאופ"א חוששים מפגיעה בזכויותיה. בתאגיד טוענים כי מבחינה טכנית אין ביכולתם להחריג אזורים גיאוגרפיים ספציפיים שידורי ערוץ מכאן 33 בערבית, שצפוי לשדר את משחקי הנבחרת בשפה זו.

 

 

מנכ"ל תאגיד כאן אלדד קובלנץ. חמישה חודשים לפתיחת משחקי המוקדמות מנכ"ל תאגיד כאן אלדד קובלנץ. חמישה חודשים לפתיחת משחקי המוקדמות צילום: אוראל כהן

 

בכאן מציינים שבעת שידורי משחקי גביע העולם ברוסיה בקיץ האחרון הם התחייבו למנוע את קליטת השידורים מחוץ לישראל על בסיס פתרון טכנולוגי. כעת הם מציעים לנקוט בפתרון דומה, שימנע את קליטת שידורי ערוץ מכאן 33 באמצעות ממירים שאינם של חברות הטלוויזיה הרב־ערוציות הישראליות או ממירי עידן פלוס. לטענת התאגיד, באופ"א סרבו עד כה להגיב להצעה.

 

אלא שהפתרון הטכני שמציעים בתאגיד חלקי בלבד. ממירי עידן פלוס זמינים לרכישה גם עבור תושבי השטחים המחזיקים בתעודת זהות של הרשות הפלסטינית. כך, בצורה פשוטה יחסית יוכלו פלסטינים תושבי הגדה לצפות בשידורי מוקדמות יורו 2020 בשפה הערבית דרך ערוץ מכאן 33. וזהו בדיוק התרחיש שבאופ"א מבקשים למנוע.

 

 

שחקני נבחרת ישראל באימון. מחלוקת על עלות זכויות השידור? שחקני נבחרת ישראל באימון. מחלוקת על עלות זכויות השידור? צילום: אורן אהרוני

 

בתאגיד השידור כאן מסרבים בשלב זה לסגת מעמדתם ולשנות את תנאי המכרז, כפי שמסרו לאופ"א מספר פעמים בשנה האחרונה. עד לשריקת הפתיחה של מוקדמות היורו נותרו כחמישה חודשים, ושידור משחקי נבחרת ישראל עדיין מצויים תחת סימן שאלה כבד. עקרונית תאגיד כאן עדיין מחזיק בזכויות השידור למשחקים, אך ללא הידברות בין אנשיו לבין אופ"א לא ברור אם הם ישודרו כלל בישראל.

 

מתאגיד השידור הציבורי כאן נמסר בתגובה: "כאן הודיעה לאופ"א כי לא תקבל את דרישתה להחריג את יהודה ושומרון משידורי הנבחרת, בעברית ובערבית, ועד כה לא התקבל מענה מאופ"א בנושא. נשמח לקבל החלטה של אופ"א שתאפשר את השידורים בשפות עברית וערבית לכלל אזרחי ישראל, ללא קשר למקום מגוריהם, ולחתום על הסכם שיעמוד בתנאי המכרז שבו זכה התאגיד לפני כשנה. בדיוק כמו בשידורי המונדיאל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x