$
פרסום ושיווק

ייקור מוצרי החלב: הדיון בעתירת תנובה יתקיים ביום חמישי

הדיונים המרתוניים בין משרדי האוצר, החקלאות והחברה לא הניבו תוצאות. תנובה עתרה לבג"ץ בעקבות סירובו של כחלון לחתום על המלצות ועדת המחירים להעלות את מחירי המוצרים המפוקחים ב-3.4%

נורית קדוש 13:2018.09.18

הדיונים שנמשכו מאתמול אחר הצהריים ועד לפנות בוקר היום (ג'), בין משרד האוצר לתנובה, לא הניבו הבנות שיאפשרו את משיכת העתירה שהגישה תנובה לבג״ץ. בעקבות כך, הודיעו הצדדים הבוקר לבית במשפט כי יבקשו לקיים את הדיון בעתירה במועד המקורי שנקבע לה, ביום חמישי הקרוב.

 

 

במהלך הלילה הגיעו הצדדים להסכמות ראשוניות לפיהן מחיר מוצרי החלב שבפיקוח יעלה בשיעור של 1.5-2% ובתמורה לכך, תמשוך תנובה את העתירה. אלא שגם הבנות אלו לא התגבשו לכלל הסכם והמדינה תידרש לנמק מדוע שר האוצר משה כחלון לא אימץ את המלצת ועדת המחירים מחודש מרץ, להעלות את מחירי המוצרים המפוקחים ב-3.4%. מאז אותה המלצה עלה מחיר החלב הגולמי ב-8.23 אגורות נוספות, כך שכבר עתה, אמורה היתה ההתייקרות לעמוד על כ-6.5%.

 

בשבוע שעבר, כשהגיע המועד האחרון להגשת תגובת המדינה לעתירה, ביקש משרד האוצר לדחות את הדיון. תנובה הסכימה ובתנאי שהדחיה לא תעלה על 3 שבועות. ביום ראשון, דחה בג"ץ את הבקשה לדחות את הדיון ובאוצר נעשה נסיון בהול למצוא פתרון למשבר.

עובד של תנובה מסדר מוצרי חלב במקרר בסופרמרקט עובד של תנובה מסדר מוצרי חלב במקרר בסופרמרקט צילום: אוראל כהן

 

 

סירובו של משה כחלון לחתום על המלצת הוועדה המקצועית מקשה על פרקליטות המדינה לגבש תגובה לעתירה, שכן זו אמורה להתייחס גם לעמדת משרד החקלאות שבניגוד לכחלון כבר חתם על המלצת ועדת המחירים. הקושי להגן על עמדת האוצר המבוססת על קושי רגשי של כחלון להעלות את מחירי החלב, הובילה אף לנכונות של האוצר לדון במעבר למנגנון אוטומטי להעלאת מחירים בהתאם להתייקרות מחיר המטרה (מחיר החלב הגולמי - נ"ק). אלא שגם מהלך זה לא הבשיל.

 

ניתן להעריך שבאוצר ינסו לטעון שאין טעם בהעלאת מחירי החלב, נוכח הירידה הצפויה במחיר החלב הגולמי באוקטובר בשל ירידת מחירי המזון לבהמות ושוב בינואר - בשל סקר רפתות שבמסגרתו נמדדות מחדש עלויות ייצור החלב ברפתות. מנגד, תנובה תטען כי מדובר על נזק כלכלי מתמשך, שאין בירידה העתידית של מחיר החלב הגולמי לחפות עליו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x