$
פרסום ושיווק

בג"ץ סירב לדחות הדיון בעתירת תנובה בנושא מחירי מוצרי החלב בפיקוח

תנובה עתרה בדרישה שהשר כחלון ינמק מדוע לא אימץ את המלצת ועדת הפיקוח על המחירים להעלות את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח ב- 3.4%. האוצר ותנובה הסכימו לבקש דחיה בדיון שנקבע ליום חמישי הקרוב

נורית קדוש 18:1516.09.18

הנסיון לפתור את המשבר בין משרד האוצר לתנובה נבלם. יומיים אחרי שהאוצר ותנובה הגישו בקשה לבג"ץ לדחות בשלושה שבועות את הדיון בעתירה שהגישה תנובה בדרישה שהשר משה כחלון ינמק מדוע לא אימץ את המלצת ועדת הפיקוח על המחירים להעלות את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח ב- 3.4%, החליט שופט ביהמ"ש העליון עוזי פוגלמן כי לא ניתן לקבוע דיון ב"סד הזמנים המבוקש". על האוצר ותנובה להודיע לבג"ץ עד מחר (ב') אם מבוקש דחות הדיון שנקבע ליום חמישי הקרוב.

 

 

 

סירובו של כחלון לחתום על המלצת הוועדה המקצועית, הקשתה על פרקליטות המדינה לגבש תגובה לעתירת תנובה. מה גם, שתגובה זו אמורה להתייחס גם לעמדת שר החקלאות אורי אריאל, שבניגוד לכחלון, כבר חתם על המלצת ועדת המחירים.

 

הקושי להגן על עמדת כחלון הוביל לדחיית הגשת תגובת המדינה פעמיים, עד שביום חמישי החולף, המועד האחרון להגשת התגובה, פנה האוצר לתנובה וביקש שתסכים לדחיית הדיון.

 

 

משה כחלון (ארכיון) משה כחלון (ארכיון) צילומים: אלכס קולומויסקי, מיקי נעם אלון

 

בתמורה, דרשה תנובה לתחום את מועד דחיית למשך עד 3 שבועות וכן, שבבקשה שתוגש לבית המשט, תצויין כי סיבת הדחיה הינה רצונו של האוצר לדון במעבר למנגנון אוטומטי להעלאת מחירים בהתאם להתייקרות מחיר המטרה (מחיר החלב הגולמי - נ"ק).

 

בשעת ערב מאוחרת, האוצר התרצה ובקשה בנוסח הזה הוגשה לבית המשפט, תוך ציון שבמקרה ולבית המשפט לא יתאפשר לקבוע את הדיון בתוך 3 שבועות, ידחה מועד הגשת תגובת המדינה ל-3 ימים לפני מועד הדיון שכאמור נקבע ליום חמישי הקרוב. משמעות הדבר היא שעל המדינה להגיש את תגובתה לעתירה כבר מחר.

 

ניתן להעריך כי כעת ינסו באוצר לשכנע את תנובה להארכת משך התקופה בה ידחה הדיון. הצ'ופר לתנובה אם תסכים, טמון במעבר למנגנון אוטומטי, שיבטיח לה כי בכל עת שתהיה התייקרות של החלב הגולמי בשיעור של 3% ומעלה, המחיר לצרכן יעלה ללא תלות בשרים.

 

אלא שנוכח חוסר האמון בין הצדדים, אין ודאות שתנובה תעתר לבקשה, מחשש שבאוצר יתעלו את הזמן להגיע להסכם עם הרפתנים במסגרתו ירד מחיר המטרה בשיעור שייתר את עתירת החברה. מנגד, סירובה של תנובה לבקשת האוצר לדחיה נוספת, בעיקר נוכח מיעוט ימי העבודה נוכח החגים, עלולה להתפרש בצורה שלילית באוצר ובבית המשפט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x