$
פרסום ושיווק

התלות של פוקס בהראל ויזל יכולה לסבך את החברה

הצניחה בשער מניית פוקס, לאחר פרסום עדויות נשים על התבטאויות מיניות של הבעלים והמנכ”ל הראל ויזל, מבהירה עד כמה הקבוצה תלויה במי שמוביל אותה

אורנה יפת וחזי שטרנליכט 19:1622.08.18

מניית קבוצת האופנה פוקס ירדה היום ב־5.7% בסיום יום המסחר על רקע תחקיר של רביב דרוקר בחדשות 10, בו הובאו עדויות של נשים על התבטאויות לא נאותות ואווירה סקסיסטית מצד בעלי ומנכ”ל קבוצת פוקס, הראל ויזל.

 

פוקס היא אחת מקבוצות האופנה הגדולות בישראל, והיא נסחרת לפי שווי של כ־1.1 מיליארד שקל. קבוצת פוקס חולשת על פורטפוליו מכובד של 17 מותגים שכולל בין היתר את רשתות פוקס, פוקס הום, ללין, אמריקן איגל, דה צ’ילדרנס פלייס, יאנגה ומנגו. הכנסות הקבוצה עלו ברבעון השני ב־%11.5 והסתכמו ב־431.9 מיליון שקל, והרווח הנקי עלה ברבעון ב־31.2% והסתכם ב־41 מיליון שקל. בשל חשיבותו הרבה של ויזל לקבוצת האופנה, השלכות התחקיר עלולות להשפיע על מצבה.

 

תלות ב”איש המפתח”

 

פוקס מגדירה את ויזל בדו”חותיה כ”איש מפתח שהחברה תלויה בו באופן מהותי”. ויזל אף מצוין בסעיף המפרט את הסיכונים הייחודיים לקבוצה. “מר הראל ויזל, מנכ”ל משותף בחברה, הוא איש מפתח בקבוצה בשל כישוריו העסקיים והניהוליים. נוכח הבנתו וניסיונו בתחום השיווק והמכירות, תרומתו בתחום הפיתוח והחדשנות וכן בתחום הפרסום ויחסי הציבור של הקבוצה”, מציינת פוקס בדו”חות.

 

עוד כותבת הקבוצה בדו”חות כי “אם יחדל מר הראל ויזל מלעבוד בחברה, עשויה להיות לכך השפעה על הכנסותיה ורווחיה”. שיעור החזקתו של ויזל מוערך בכ־8.4% מהון המניות של פוקס, ללא שיקלול הטבות מבוססות מניות. נתח זה מוערך בשווי של כ־89 מיליון שקל, לאחר נפילת המניה.

 

הראל ויזל הראל ויזל צילום: עמית שעל

בעקבות התחקיר עלו ברשתות החברתיות קריאות לצרכנים שלא לרכוש בחנויות הקבוצה. עמותת “כולן” פרסמה פוסט בפייסבוק שבו נכתב בין היתר: “עד שהגברים החזקים יבינו מה חוות באמת הנשים המוחלשות - בואו נימנע מלחזק אותם עוד יותר. פוקס, אמריקן איגל, ללין - אל תקנו את המותגים האלה, ולא שום מותג אחר שמעשיר את ויזל”. גם ח”כ מרב מיכאלי צייצה בטוויטר: “רק זכרו את זה כשאתןם חושבות - וחושבים - איפה לקנות בגדים”.

 

למרות זאת, בענף הקמעונאות מאמינים כי פוקס תצלח את המשבר. “גם אם יתברר שיש דברים בגו, החברה חזקה פיננסית ותשרוד את זה”, אמר אתמול בכיר בחברת אופנה מתחרה. “אני לא חושב שהיא תאבד עסקים או זיכיונות. זו חברה ציבורית והראל מחזיק מעט מידי אחוזים”. גם בחברות הקניונים מאמינים בחוזקה של הקבוצה. לדברי בכיר באחת החברות, “הפרשה אולי תשפיע מעט על המכירות ועל הרווח, אבל פוקס לא תתמוטט. בניגוד לחברה של רמי לוי למשל, בקבוצת פוקס יש מבנה ארגוני. נכון שהראל צנטרליסט והכל עובר דרכו, אבל הראל כבר מזמן לא מחליט הכל לבד. המנכ”לים בחברות שלו מאוד דומיננטים, יש מטה חזק ומבנה ארגוני יציב”.

 

ויזל: “מביע את התנצלותי”

 

התחקיר של חדשות 10 הביא שתי עדויות של נשים. אחת העדויות היתה מפיה של א’, שביקשה לקיים קשר עסקי עם פוקס, והשניה היתה של ב’, עובדת החברה. על פי התחקיר, א’ נפגשה איתו לפני עשר שנים בחו”ל מתוך רצון לעבוד עם החברה. בתחקיר חדשות 10 היא טענה: “התחלנו לנסוע ודיברנו על עניינים עסקיים, מהר מאוד זה עבר לשיחה מסוג אחר על איזה בנים את רוצה, מה את אוהבת ומה את לא אוהבת”.

 

מקבוצת פוקס נמסר: “פוקס מפעילה מנגנונים בתוך החברה לצורך בירור וטיפול בנושאים אלה, ובכללם קיומם של ממונה על מניעת הטרדה מינית בחברה וכן ‘מלשינון’ המאפשר פניות ותלונות אנונימיות מעובדות ועובדי החברה. בפוקס לא התקבלה מעולם כל תלונה שהיא העוסקת בהטרדה מינית על ידי מי מבכירי הקבוצה, לרבות המנכ”ל, ואף לא תלונה כלשהי בעניין קיומה לכאורה של אווירה סקסיסטית. החברה תבצע בדיקה יסודית כדי להבטיח שהחברה תמשיך להתנהל בכבוד לעובדיה וצרכניה”.

מהראל ויזל נמסר: “במהלך חיי המקצועיים והחברתיים נפגשתי עם עשרות אלפי נשים. השתדלתי תמיד להפגין יחס הולם ולשמור על כבודן. צר לי מעומק ליבי, אם פגעתי במי מהן. אם דבריי או התנהגותי פגעו במי מאלו - אני מביע את צערי והתנצלותי העמוקה, ונוטל על עצמי מחויבות להקפיד על דיבור רגיש והתנהלות מבוקרת הרבה יותר”.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x