שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

בלי עשן, אבל ממכר: הרגולטור מצביע נגד הסיגריה האלקטרונית

ועדה בראשות מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב קבעה שיש לאסור את שיווקה של הסיגריה ג’ול בישראל. רמת הניקוטין שבה גבוהה ביחס למתחרות

אדריאן פילוט 20:5706.08.18

סופה של הסיגריה האלקטרונית? משרד הבריאות החליט לאסור את השיווק בישראל של ג'ול, הסיגריה האלקטרונית, זאת לאחר שנעשה דיון מקצועי בנושא בראשות מנכ''ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב. במהלך הדיונים הוגשו נתונים רבים, כמו כן בוצע הליך השלמת נתונים והבהרות נוספות שחייבו למידה לפני גיבוש המלצה.

 

אחרי בחינה קפדנית של הנתונים, גובשה עמדה מקצועית של משרד הבריאות לפיה יש לאסור את שיווק המוצר. ממשרד הבריאות נמסר כי הנושא יידון עם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. מי שמטפל בנושא מטעמו של מנדלבליט הוא המשנה לעניינים חוקתיים, רז נזרי. נזרי טען בעבר בחוות דעת שגיבש כי קיימת תשתית משפטית להפעלת סמכותו של שר הבריאות לאסור על שיווק הסיגריה, בכפוף לשימוע שנערך לפני כחודש ימים.

 

הסיגריה האלקטרונית ג’ול היא בעלת רמת ניקוטין גבוהה - 59 מ''ל למ''ג נוזל - יותר מברוב הסיגריות האלקטרוניות בשוק ובכמות דומה לחפיסת סיגריות.

 

 

הסיגריה האלקטרונית ג’ול. בחברה הופתעו מההחלטה הסיגריה האלקטרונית ג’ול. בחברה הופתעו מההחלטה צילום: איי פי

 

ג'ול, חברה אמריקאית, החלה לשווק את מוצריה בשנת 2015. לפי נתונים שונים שהתפרסמו בתקשורת האמריקאית, המכירות של JUUL עלו ב־700% במהלך 2016. נכון לחודש אפריל 2018, JUUL שולטת בכ־60% מנתח השוק של שוק הסיגריות האלקטרוני בארה"ב, מיד אחרי נילסון. במאי 2018 החלה JUUL לראשונה לשווק את מוצריה מחוץ לארה”ב, כשהחלה למכור אותם בישראל ולאחר מכן גם בבריטניה.

 

בחודש שעבר סגרה החברה את הגיוס הראשון בהיקף של 650 מיליון דולר, מתוך 1.25 מיליארד דולר שהיא מתכוונת לגייס כאשר שווי החברה כבר נאמד בכ־15 מיליארד דולר. לפי ”פייננשל טיימס” הגיוס מיועד לשיווק המוצר במדינות השונות בעולם אך גם למחקר ופיתוח. לטענת החברה, משימתה היא "לחסל סיגריות דליקות מפני כדור הארץ".

 

מג'ול נמסר בתגובה: “הליך השימוע עדיין בעיצומו וטרם הושלמה הגשת המסמכים על פי לוחות הזמנים שקבע משרד הבריאות. אנו עומדים משתאים נוכח התנהלות המשרד, אשר עושה שימוש ציני בתקשורת בניסיון לא חוקי לעצור את פעילות הסטארט־אפ JUUL, נושא הבשורה לציבור המעשנים המעוניינים להפחית את הנזק הנגרם להם על ידי הסיגריות באמצעות מעבר מעישון לאיוד, פתרון שזוכה לתמיכה מארגוני בריאות מובילים ברחבי העולם".

 

גורמים במשרד הבריאות מסרו כי עדיין ממתינים לתשובתו הסופי של נזרי וכעת אין החלטה סופית. אותם גורמים העריכו כי לא מן הנמנע, שמשרד המשפטים יבקש לעשות שינויים בהחלטה של משרד הבריאות.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x