$
פרסום ושיווק

פרסום ראשון

תנובה לא מחכה לכחלון: מעלה את מחירי מוצרי החלב שלא בפיקוח ב-2.2%

משבר החלב טרם הגיע לקיצו, אך במחלבה החליטו על המהלך על רקע עליית מחיר המטרה של החלב ב-10.7%. בין המוצרים שמחיריהם יעלו: גבינות מלוחות, גבינות צהובות במדף, מעדנים וחלק מהיוגורטים

נורית קדוש 14:0105.08.18

תנובה, חברת המזון הגדולה בישראל לא ממתינה להכרעת בג"ץ ולחתימת שר האוצר משה כחלון על המלצת ועדת המחירים מחודש מרץ ומעלה את מחירי מוצרי החלב שאינם תחת צו הפיקוח על המחירים ב-2.2%. בין המוצרים הלא מפוקחים שמחירם יעלה: גבינות מלוחות, גבינות צהובות במדף, גבינות מיוחדות, מעדנים, משקאות חלב וחלק מהיוגורטים.

 

תנובה, חברת המזון המזוהה ביותר עם המחאה החברתית בקיץ 2011 המכונה "מחאת הקוטג'", הינה יצרנית המזון הישראלית הראשונה להעלות מחירים מאז ההתייקרויות שנרשמו בענף בשלהי 2012.

 

החברה נמנעה במשך שנה מהעלאת מחירים, מתוך הערכה שכשזו תוגש לשר האוצר כחלון ולשר החקלאות אורי אריאל המלצה של ועדת הפיקוח על המחירים, הם יאשרו אותה בחתימתם. אלא שלמרות שמחיר המטרה (החלב הגולמי, נ"ק) החל לעלות בינואר 2017 והמשיך במגמה, מחיר מוצרי החלב שבפיקוח לא עלה בהתאמה.

  

מתנובה נמסר כי "תנובה תמשיך לפעול באחריות ולקיים את מחויבותה לצרכן, לחקלאים ולמשק הישראלי, תמשיך לספק מגוון מוצרים באיכות גבוהה ומצפה שהממשלה תפעל ע"פ דין ובאחריות כלפי התעשייה והחקלאות המקומית".

 

משרדי תנובה בצומת גלילות משרדי תנובה בצומת גלילות צילום: צביקה טישלר

 

מתחילת 2017 ועד החודש שעבר זינק מחיר המטרה ב-10.7%, כך שמחירו עומד על 2.07 שקל לליטר. התייקרות חדה זו של חומר הגלם המרכזי בתעשיית החלב, נספגה כולה על ידי המחלבות. על רקע עליית מחיר המטרה בשיעור חד, אימץ אריאל את המלצת ועדת המחירים מחודש מרץ להעלות את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח ב-3.4%. כחלון סירב לחתום על ההמלצה ובעקבות כך, עתרו טרה ואחריה תנובה לבג"ץ. טרה עתרה בדרישה להקפיא את העלאת מחיר המטרה בתחילת יולי, אולם לא קיבלה את הצו שביקשה ומחיר המטרה עלה בתחילת החודש ב-8.23 אגורות לליטר. תנובה עתרה בדרישה שכחלון ינמק את סירובו לאמץ את המלצת ועדת הפיקוח על המחירים להעלות מחירים לצרכן. בית המשפט איחד את העתירות וקבע כי על המדינה להגיש התייחסותה עד לחודש הבא (20.9.18).

 

ההערכות הן כי בשטראוס, שפעילותה בקטגוריית המוצרים המפוקחים נמוכה, לא יעלו מחירי מוצרים שאינם בפיקוח, אולם טרה בהחלט עשויה לנהוג בדומה לתנובה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x