פרסום ושיווק

הסדרת שוק הטלוויזיה: תופחת הרגולציה על HOT ו-yes, תחול בהדרגה גם על סלקום TV ופרטנר TV

שר התקשורת איוב קרא הציג את עיקרי הצעת החוק, עפ"י הרפורמה, תבוטל חבילת הבסיס הקבועה כיום בחוק, שנכפתה על HOT ו-yes. בנוסף, חבילת היסוד תחייב את המתחרות הוותיקות להציע 70 ערוצים בעלות של עד כ-100 שקל בחודש

יואב סטולר 15:1510.07.18

שר התקשורת איוב קרא הציג היום (ג') את עיקרי הצעת החוק להסדרת שוק הטלוויזיה בישראל. בהצעה שתוגש בימים הקרובים מבקשת להוריד את הרגולציה הקיימת על השחקניות הוותיקות HOT ו-yes, בעוד שהיא קובעת כללים להחלתה בעתיד על השחקניות הקטנות סלקום TV ופרטנר TV.

 

 

 

המדרג שקובעת הצעת החוק הוא כזה שלפיו שירותי הטלוויזיה של סלקום, פרטנר טריפל סי ורמי לוי שמחזיקים בהכנסות שנתיות של עד 350 מיליון שקל יהיו פטורים מהרגולציה ומההשקעה בהפקות מקוריות. הם יוכלו אם ירצו לעשות הפקות מקור. אם שחקניות אלו יעברו את רף 350 מיליון השקלים הכנסות בשנה, אז תחול עליהן רגולציה רכה יחסית כספק בינוני.

 

עפ"י המדרג, בשנה הראשונה תחויב החברה ב-2% השקעה, בשנה השנייה ב-5% ובשנה השלישית ב-8%. זאת בעוד שהכנסות סלקום TV מוערכות כיום בכ-150 מיליון שקל כשהיא הגדולה מבין החברות החדשות כשהיא חולשת על נתח מוערך של 5% מהשוק כולו.

 

עפ"י הרפורמה, תבוטל חבילת הבסיס הקבועה כיום בחוק, שנכפתה על HOT ו-yes. עפ"י הערכות משרד התקשורת אין כיום צורך בחבילות שכאלו משום שהתחרות גברה והצרכנים יכולים למצוא מוצרים טובים ואף יותר בלעדיה.

 

70 ערוצים בעד כ-100 שקל בחודש

 

במשרד התקשורת מעוניינים להוציא את הרגולציה באופן גורף, כשבכל עת תישמר הסמכות לשר הממונה להחיל את אותה תקנה בגרסה מעודכנת המכונה "חבילת יסוד".

 

 

מנכ"לית HOT, טל גרנות גולדשטיין מנכ"לית HOT, טל גרנות גולדשטיין צילום: עוזי בלומר

 

על פי ההצעה, חבילת היסוד תחייב את המתחרות הוותיקות בשוק להציע 70 ערוצים בעלות של עד כ-100 שקל בחודש. בין התכנים יהיו ערוצי עידן פלוס, שידורי ספורט בסיסיים, ערוץ ילדים משמעותי, שידורי סדרות וסרטים.

 

קרא: "לא תהיה שום רגולציה על שוק האינטרנט"

 

בנושא הרגולציה על השחקניות הבינלאומיות האינטרנטיות – נטפליקס ויוטיוב, הבהיר השר קרא כי אין בכוונת המשרד להוביל צעד שכזה. "לא תהיה שום רגולציה על שוק האינטרנט – נטפליקס יוטיוב וכו'. מה שפורסם אינו נכון. אני לא רוצה רגולציה בתחום המסורתי, אז בוודאי שאני לא אחיל רגולציה על תחום שהוא כל כך חשוב ואין בו רגולציה בעולם".

 

מנכ"ל משרד התקשורת נתי כהן הוסיף: "זו סוגייה כלל עולמית שצריך לדון בה, אבל החוק לא דן בזה. אנחנו לא מתכוונים להיות אור לגויים בסוגיה הזאת. נחכה ונראה מה עושים בעולם ונחשוב. אם השאלה האם זה משפיע על השוק המקומי – התשובה שכן. חשוב מאוד להדגיש שהחוק הזה דן בשחקניות שנמצאות כרגע על המרגש." נכון להיום, נטפליקס לא עונה להגדרות של שחקן ישראלי וכזה שמתמקד בישראל על פי החוק.

 

בנושא שידורי הספורט אמר השר קרא: "אני ממשיך ללחוץ על צפייה בחינם גם בכדורגל וגם בכדורסל". החוק אמר לאסור על שידור משחק מרכזי בליגת העל בשני הענפים, בין אם בכדורסל בערוץ שאינו זמין בממרי עידן פלוס או משחק של הנבחרת, אלא אם ישודרו גם בערוץ שעונה לתנאים.

 

החוק לא יחול על הסכמי שידור קיימים, כשאלו תקפים בחלקם גם לעוד שנה וחצי-שנתיים. עם זאת, לא ברור עד כמה רווחי זה יהיה עבור עוד הערוצים לשלם עבור זכויות השידור ולשדר את המשחקים הללו, אבל במשרד התקשורת מתעקשים: "אם אף אחד לא יעמוד במחיר המינימום של המנהלת, אז שיורידו את המחיר". מהלך זה עצמו להתנגדות קשה מצד מנהלות הליגה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x