פרסום ושיווק

ועדת השרים אישרה: יבוא ויצוא בשמים וסבונים ישארו באחריות משרד הכלכלה

עפ"י הצעת החוק, האחריות על בשמים וסבונים לא תעבור לידי משרד הבריאות. יוזמי ההצעה טענו כי הכללת בשמים וסבונים קשיחים בהגדרת תמרוק מהווה החמרה ברגולציה לעומת המצב הקיים כיום

אורנה יפת 15:1008.07.18

הצעת החוק ליבוא ויצוא תמרוקים שיזמו חה"כ אלי אלאלוף מירב בן ארי מכולנו ושרן השכל מהליכוג, אושרה בוועדת השרים לחקיקה וביום רביעי תעלה לקריאה טרומית בכנסת.

 

 

 

הצעת החוק נועדה להסדיר תיקונים בפקודת הרוקחים, הקשורים ליבוא ויצוא של בשמים וסבונים, ולהקל על היבוא שלהם לארץ. נקבע כי האחריות על בשמים וסבונים לא תעבור לידי משרד הבריאות אלא תישאר תחת אחריות משרד הכלכלה. מוצרי בישום וסבונים מוצקים יוחרגו מהגדרת המילה "תמרוק" ויישארו תחת הרגולטור הנוכחי, משרד הכלכלה.

 

יוזמי ההצעה טענו כי הכללת בשמים וסבונים קשיחים בהגדרת תמרוק מהווה החמרה ברגולציה לעומת המצב הקיים כיום, "עובדה אשר תשית על יצרני ויבואני מוצרים אלו עלויות ישירות ועקיפות גבוהות אשר יגרמו להתייקרות רוחבית עמוקה של מוצרים אלה לצרכן הסופי שלא לצורך. יישום הצעת החוק ישמר את המצב הקיים במוצרים אלו וימנע התייקרותם", לשון ההצעה.

 

 

מחלקת בשמים (אילוסטרציה) מחלקת בשמים (אילוסטרציה) צילום: אסף עברון

 

החרגת הבשמים והסבונים מהגדרת "תמרוק" מאפשרת גמישות בירוקרטית למערכת ומאפשרת ליבואנים להגיש בפרק זמן קצר יותר של שישה חודשים בקשה למתן רישיון תמרוקים חדש, לאחר שרישיון התמרוקים הקודם בוטל. סעיף זה עשוי להקל גם על יבואנים מקבילים של בשמים ולהגדיל את התחרות, הגבוהה כבר כיום, בקטגוריה הבשמים.

 

כמו כן, קובעת הצעת החוק, כי ישראל תהיה אחת מהמדינות המוכרות. המשמעות של ההכרה הזו היא שמירת היכולת לשווק מוצרים שכבר משווקים בישראל על פי הרגולציה הקיימת. תיקון זה משמר את המצב הקיים ואת היכולת של היבואנים להמשיך לייבא מוצרים ממדינות שאינן מוכרות.

 

על פי התיקון לחוק "מוצע לאפשר המשך יבוא לעוסקים שמוצריהם אינם משווקים במדינה מוכרת לאחר בדיקת המוצר על ידי המנהל ווידוא כי התמרוק עומד בדרישות הפקודה". מדובר בסעיף אשר מבטיח המשך מסלולי הסחר הקיימים היום ממדינות שאינן מדינות מוכרות.

 

כמו כן, מוצר ששווק בעבר בישראל יוכר כמוצר ששווק במדינה מוכרת. כיום, הדרישה מיבואנים המעוניינים לייבא לישראל תמרוק להציג תעודת שיווק חופשי (free sale) מרשימה מצומצמת של מדינות מוכרות בלבד, מכבידה על יבואנים ויוזמי החוק טענו כי דרישה זו אינה מעשית, לא קיימת ברגולציה האירופאית, ומהווה החמרה דרמטית ברגולציה וחסם ייבוא לייבוא תמרוקים ממדינות רבות בעולם, אשר "יביא לחיסול עסקים ויבואנים רבים ולפגיעה בפרנסתם של אלפי עובדים. כמו כן, הדבר יוביל לפגיעה בצרכן הישראלי על דרך של צמצום המגוון והעלאת יוקר המחייה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x