$
פרסום ושיווק

הקרב על החלב: כחלון יושב על הגדר? משרד המשפטים מתערב

משרד המשפטים הורה לרפתנים לא לפרסם העלאה של מחיר החלב הגולמי עד לדיון בעתירה שהגישה טרה נגד החלטת האוצר לא לייקר מוצרים מפוקחים

נורית קדוש 08:1902.07.18

משרד המשפטים הנחה את מועצת החלב להימנע מפרסום העלאת מחיר החלב הגולמי, שהיה אמור לעלות ב־8.23 אגורות לליטר - עד לדיון שיתקיים בשבוע הבא בעתירה שהגישה טרה לבג”ץ.

 

 

 

בעתירה ביקשה טרה להוציא צו מניעה נגד העלאת מחיר החלב כל עוד האוצר לא מאשר לייקר את המוצרים המפוקחים. מלבד זאת, הבוקר (ב') צפוי שר האוצר משה כחלון להגיע לוועדת הכספים לדווח על פעולות משרדו במסגרת יום תוכניות העבודה של הממשלה בכנסת, ובהזדמנות זו יידרש להשיב לשאלות בעניין המשבר בענף החלב. זאת לאחר שבדיון בנושא שקיימה הוועדה בשבוע שעבר תקפו כל חבריה את כחלון על סירובו לאמץ את המלצת ועדת המחירים להעלות את המחיר לצרכן של מוצרי החלב המפוקחים ב־3.4% בשל התייקרות החלב הגולמי.

 

 

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: יואב דודקביץ

 

כהיערכות לדיון, שבו צפויים חברי ועדת הכספים להטיח בכחלון האשמות על הפקרת המחלבות, זימן אתמול כחלון את נציגי משרד החקלאות, מועצת החלב והרפתנים מהמשקים הקיבוציים והמושביים לדיון במשרדו. אלא שסירובו של האוצר להתגמש בנקודות המחלוקת המרכזיות - כמות החלב שלפיה מחושב מחיר המטרה; גובה המכס על יבוא מוצרי חלב; וקביעת כמות החלב המיוצרת בארץ - הוביל לפיצוץ הדיון בתוך זמן קצר. תוצאה זו תאפשר לכחלון לטעון בפני הוועדה כי הרפתנים אשמים במשבר.

 

ניסיון להגיע להסכם ענפי

 

ענף החלב מוסדר ומפוקח לאורך כל שרשרת הערך של המוצר. הרפתנים מוגנים באמצעות מחיר המטרה המתעדכן אוטומטית אחת לרבעון על פי נוסחה הכוללת את עלויות הייצור. המחלבות, כגון תנובה וטרה, נדרשות לשלם לרפתנים את מחיר המטרה ולמכור לקמעונאים את מוצרי החלב המפוקחים במחיר המתעדכן רק באישור שרי האוצר והחקלאות. עלייה מתמשכת במחיר המטרה מתחילת 2017 ללא טיפול במחיר המוצרים המפוקחים הובילה את המחלבות לדרוש מכחלון לאשר את המלצת ועדת המחירים להעלות את מחיר המוצרים המפוקחים. כחלון סירב ובעקבות זאת עתרה טרה בשבוע שעבר לבג"ץ בבקשה לא לאשר את העלאת מחיר המטרה ללא העלאת המחיר לצרכן. הדיון בנושא בפני השופט נעם סולברג נקבע לשבוע הבא ועד אז, ינסו הצדדים להגיע להסכם ענפי.

 

 

אביתר דותן, מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר אביתר דותן, מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר

 

הרפתנים, החוליה הראשונה בשרשרת הייצור, הם הגורם בעל האינטרס הגדול בהסדרת הענף. הסכם ארוך טווח לשנים 2025-2020 מבטיח את המשך פעילות הרפתנים ומכירת החלב הגולמי במחיר הגבוה בעשרות אחוזים בהשוואה למחיר המטרה באירופה. זאת גם לאחר הפחתה של 23 אגורות שדרש האוצר כחלק מתהליך ההתייעלות שכולל ההסכם.

 

שלושה סעיפים מרכזיים מהווים סלע המחלוקת בין האוצר לרפתנים: הראשון נוגע לרפתות לפיהן יחושב מחיר המטרה. האוצר דורש שיהיו אלו רפתות המייצרות לפחות 1.5 מיליון ליטר בשנה, לעומת 700 אלף ליטר היום. הרפתנים דרשו שהכמות תעלה בשיעור מתון יותר ל־1.2 מיליון ליטר; המחלוקת השנייה נוגעת להשקעות ברפתות. משרד האוצר מציע לתמוך רק במחלבות המייצרות למעלה מ־1.5 מיליון ליטר, ואילו הרפתנים מבקשים שהתמיכה תוענק גם לרפתות קטנות יותר שמייצרות 1.2 מיליון ליטר; מחלוקת שלישית נוגעת למכס. הרפתנים דורשים להטיל מכס מינימלי על דברי חלב מיובאים, ולא לבטלו לחלוטין, וכן להבטיח שכמות החלב המיוצרת היום ברפתות לא תפחת גם כשייפתח השוק ליבוא.

 

סומך על נוסחה “חכמה”

 

הנפגעות המרכזיות מהמשך העלאת מחיר המטרה מאז ינואר 2017, ללא התאמת המחיר לצרכן, הן המחלבות. המחלבות רוכשות 1.53 מיליארד ליטר חלב גולמי בשנה מהרפתנים. 60% מהכמות קונה תנובה, 20% שטראוס, 17% טרה ו־3% גד. תנובה רוכשת 918 מיליון ליטר חלב גולמי בשנה. כשמחיר המטרה עמד בסוף 2016 על 1.85 שקל לליטר, קנתה תנובה חלב גולמי על 1.7 מיליארד שקל בשנה. עליית מחיר המטרה ל־1.99 שקל לליטר באפריל האחרון העלתה את ההוצאה של המחלבה על חומר הגלם הזה ל־1.82 מיליארד שקל בשנה. ההתייקרות שהוקפאה בשלב זה, והיתה אמורה להעלות את מחיר המטרה ל־2.07 שקל לליטר, תעלה את ההוצאה השנתית של תנובה ל־1.9 מיליארד שקל. תוספת של 200 מיליון שקל בעלות חומר הגלם לחברה שמחירי 60% מתוצרתה מפוקחים מהווה מכה כלכלית קשה.

 

עם זאת, ניתן להעריך כי כחלון יוצא מהנחה שנוסחת הפיקוח על מוצרי החלב "חכמה", ולכן לא מדובר בהפסד, אלא במימון זמני על ידי המחלבות, שיפוצו כשמחיר המטרה ירד והמחיר לצרכן לא ישתנה.

 

כדי לא תת אור ירוק לכלל תעשיית המזון להעלות מחירים, נלחם כחלון בחובתו לפעול לפתרון המשבר שנוצר עם המחלבות. כשריח הבחירות באוויר, כחלון גם לא צפוי לחזור בו מעמדתו. נסיונו בשבוע שעבר לסגור עם הרפתנים דיל שיוביל לירידה מיידית במחיר המטרה, כדי לפצות את המחלבות, לא צלח וכעת המשבר העמיק.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x