$
פרסום ושיווק

פרסום ראשון

הרפתנים התקפלו: העלאת מחיר המטרה של החלב תיבחן מחדש

בתום חודשים של משא ומתן, הרפתנים חזרו בהם והחליטו להקפיא את עליית מחיר החלב הגולמי ביום ראשון ב-6.5 אגורות לליטר. בקיעים ראשונים נרשמו בתחילת השבוע, כשהרפתנים נערכו לחתום על הסכם לפיו מחיר המטרה ירד

נורית קדוש 18:5028.06.18

בתום חודשים של משא ומתן, התקפלו הרפתנים והחליטו להקפיא את עליית מחיר המטרה ביום ראשון ב-6.5 אגורות לליטר. ההחלטה בנושא הוחזרה לוועדת היישום.

 

דיונים ממושכים לאורך היום הסתיימו בפניית מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו במכתב ליו"ר ועדת היישום של מחיר המטרה לדיון מחודש במחיר החלב הגולמי שמשולם על ידי המחלבות לרפתנים.

 

בן-אליהו מסר כי "יש לכנס מחדש את ועדת היישום לצורך קביעה של מחיר המטרה".

 

רפת (ארכיון) רפת (ארכיון) צילום: בלומברג

 

במכתבו מציין בן-אליהו כי יש לכנס את הוועדה מתוך רצון ליישם את החוק בצורתו הנכונה על פי כוונת המחוקק המשקף את העלייה הרצויה ובהתאם לתחשיבים אשר נקבעו בתקנות.

 

לאחר הגשת דו"ח מתוקן, יגבש את דעתו מנכ"ל המשרד, האם הוועדה שקלה את כל השיקולים הנדרשים ופעלה על פי הכללים והמטרות של החוק.

 

בצעד זה, עליו הוחלט לאחר שטרה עתרה לבג"ץ בבקשה לצו מניעה להעלאת מחיר המטרה ביום ראשון, חשפו הרפתנים כי קביעת מחיר המטרה, מחייבת בחינה מחודשת.

 

אם היתה נחיצות ממשית בהעלאת המחיר, הרפתנים לא היו מוכנים לבצע מהלך מסוג זה. כבר בתחילת השבוע, נרשמו בקיעים ראשונים בעמדת הרפתנים, שנערכו לחתום עם משרד האוצר על הסכם רב שנתי, במסגרתו לא רק שמחיר המטרה לא יעלה בשבוע הבא, אלא ירד ב-14 אגורות ליטר. מהלך זה חשף את הלחץ בו נתונים הרפתנים מהאיום של משרד האוצר לבטל את התכנון הענפי, המבטיח להם מחיר קבוע וגבוה למחיר החלב הגולמי.

 

חברי הוועדה היו חלוקים ביחס לשיעור העלייה הנדרש במחיר המטרה

 

מפרוטוקול ועדת היישום שהגיע לידי כלכליסט עולה כי חברי הוועדה היו חלוקים בדעתם ביחס לשיעור העלייה הנדרש במחיר המטרה. חברי הוועדה החזיקו בשלוש אפשרויות: האחת היא עלייה של 4.56 אגורות לליטר, השנייה - עלייה של 6.23. אגורות לליטר והשלישית - עלייה של 8.23 אגורות לליטר. הוועדה בחרה באפשרות הביניים של העלאה ב-6.23 אגורות ל-2.05 שקל לליטר לעומת 1.99 שקל היום.

 

בתקנה 6(ד) לתקנות תכנון משק החלב הנוגעות מנגנון לעדכון מחירים מזעריים של ליטר חלב, נקבע כי החלטות ועדת היישום יינתנו ברוב דעות ואם יש שיוון, תכריע דעת היושב ראש.

 

בן אליהו ציין כי הוא סבור שעמדת ועדת היישום לא התקבלה ברוב קולות ועל כן היה צריך להפעיל את סמכות יושב ראש הוועדה כנדרש. עוד הוסיף בן אליהו כי מספרן הרב של העמדות, מובילה למסקנה - כי חלק מהפרמטרים לקביעת המחיר הינם בשיקול דעת חברי הוועדה ולא על פי פרמטרים קשיחים.

 

על רקע זה התבקשה ועדת היישום לקיים דיון חוזר בעניין ולגבש את עמדתה בהתאם לקבוע בתקנות. לאחר מכן, יגבש בן אליהו את דעתו, האם הוועדה שקלה את כל השיקולים הנדרשים ופעלה על פי הכללים.

 

מהתאחדות מגדלי הבקר נמסר: "לא התקיים שום שיח בין הרפתנים לממשלה ואין שום ויתור על שום דבר. מחיר המטרה יעודכן ביום ראשון ואם תצטרך תמיכה משפטית לגרום לזה כך יהיה. יתרה מכך, נפעל בכל דרך שהממשלה תשלם גם את המחירים המפוקחים ככתוב בחוק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x