$
פרסום ושיווק

טרה עתרה לבג"ץ נגד העלאת מחיר המטרה, אבל הדיון לא ימנע ההתייקרות הקרובה

מחיר המטרה אמור לעלות ב- 6.25 אגורות ביום ראשון הקרוב מה שישפיע מיידית ובהיקף של עשרות מיליוני שקלים נוספים בשנה על הוצאות המחלבות. השופט נעם סולברג קבע כי תגובת משרדי האוצר והחקלאות לעתירת טרה מקבוצת קוקה-קולה, תנתן עד 8.7.18

נורית קדוש 18:0827.06.18

הקרב על מחיר החלב עולה מדרגה. ל"כלכליסט" נודע כי טרה מקבוצת קוקה-קולה עתרה היום (ד') לבג"ץ בבקשה לצו מניעה נגד העלאת מחיר המטרה (מחיר החלב הגולמי - נ"ק) ביום ראשון הקרוב.

 

 

 

שופט בית המשפט העליון נעם סולברג קבע כי תגובת משרדי האוצר והחקלאות לעתירת טרה מקבוצת קוקה-קולה, תנתן עד 8.7.18. משמעות ההחלטה היא שהעתירה לא תמנע את ההתייקרות הקרובה ומחיר המטרה צפוי לעלות ביום ראשון הקרוב ב-6.25 אגורות לליטר, ממחיר של 1.99 לכ-2.05 שקלים, מה שישפיע מיידית ובהיקף של עשרות מיליוני שקלים נוספים בשנה על הוצאות המחלבות.

 

על העלאת מחיר המטרה נדרש שלמה בן אליהו מנכ"ל משרד החקלאות לחתום, אולם זה הודיע שלא יחתום, עד ששר האוצר משה כחלון לא יחתום על העלאת מחירי מוצרי החלב המפוקחים לצרכן. זאת בשל הנזק הכלכלי שנגרם למחלבות מהתייקרות מחיר המטרה מתחילת 2017, ללא עדכון מחיר המפוקחים.

 

 

מחלבות טרה בתל אביב מחלבות טרה בתל אביב צילום: עמית שעל

 

 

כחלון, שסירב לאמץ את המלצת ועדת המחירים מחודש מרץ לחתום על העלאת מחירי המפוקחים, ניסה בימים האחרונים להביא לפתרון המשבר ואנשיו זימנו את הרפתנים בנסיון לגבש הסכם המבוסס על הורדת מחיר המטרה, אולם המגעים לגיבוש הסכם עם הרפתנים, שיזם משרד האוצר התפוצצו.

 

בעקבות פיצוץ המו"מ עם הרפתנים, הודיעה הבוקר מועצת החלב למחלבות כי בידיה פרשנות משפטית ולפיה ביכולתה להעלות את מחיר המטרה, גם ללא חתימת השר. ניתן להעריך שהדבר הניע את טרה לעתור לבג"ץ ולבקש למנוע עלייה זאת, עד למציאת פתרון כולל.

 

תגובת התאחדות מגדלי הבקר: "מחיר המטרה מעודכן ע"פ החוק והעליה במחיר משקפת עליה במחירי המזונות ושכר עבודה, פרמטרים אותם קבעו אנשי משרד החקלאות והאוצר. בין 2013 עד 2016 טרה נהנתה מירידה במחיר בגלל התיעלות גדולה של הרפתנים נהנתה מעשרות מיליוני ש״ח בשנה. ע״פ זכרוני לא הגשנו בג״ץ בשל כך. לפחות אנו מקווים שאולי הצרכן אז נהנה מירידות אלו. יש שופטים בירושלים אמרו חכמנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x