$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

כחלון גיבש הסכמה עם הרפתנים, אך מחלוקת פנימית ביניהם טרפדה את ההסכם

שר האוצר עקף את שר החקלאות וגיבש הסכם הבנות עם הרפתנים, שבמסגרתו הם נדרשו לוותר על 14 אגורות במחיר המטרה - ללא תמורה מיידית. שר החקלאות אריאל זעם על המהלך: "ההסכם מפר את ההסכמות בין משרדי האוצר והחקלאות"

נורית קדוש 16:1026.06.18

מחריף המשבר בענף החלב. ל"כלכליסט" נודע כי שר האוצר משה כחלון עקף את שר החקלאות אורי אריאל וגיבש הסכם הבנות עם הרפתנים, שיש בו גם מענה חלקי לבעיית מחירי המוצרים המפוקחים. אלא שהמחלוקת הפנימית בין רפתני המשקים הקיבוציים לאלו שבמושבים, טרפה שוב את הקלפים.

 

 

 

במסגרת ההסכם, הרפתנים נדרשו לוותר לאלתר על 14 אגורות במחיר המטרה וללא תמורה מיידית. כך, שמחיר המטרה שאמור לעלות ביום ראשון ב-6.25 אגורות, לא רק שלא יעלה, אלא יירד ב- 7.75 אגורות לעומת מחירו כיום. בכך מנסה כחלון לפתור במקביל לבעיית ההסכם הענפי גם את המשבר עם המחלבות שסופגות מתחילת 2017 התייקרות במחיר המטרה ללא העלאת מחירי המוצרים המפוקחים לצרכן.

 

רפת בקיבוץ רגבים (ארכיון) רפת בקיבוץ רגבים (ארכיון) צילום: נמרוד גליקמן

 

כשהדבר נודע היום (ג') לאנשיו של אריאל, שלחו סמנכ"לי המשרד מכתב נזעם לעדי חכמון, סגנית הממונה על התקציבים. "באיזה סמכות האוצר וחלק מנציגי המגדלים משנים הסכמות קודמות וללא בדיקה דל האינטרס הציבורי הרחב, והאם הן בכלל ישימות או חוקיות!! אין לכם את הידע המקצועי שיש בידינו ועל כן, אתם פוגעים באינטרס הציבורי". כתב אורי צוק בר, יו"ר ועדת המחירים במשרד החקלאות לחכמון. "הצעתם זו אינה מקצועית, אינה מדתית, אינה סבירה ואף אינה עומדת בנדרש בחוק!". צוק בר הוסיף כי ההסכם לא יכובד על ידי משרד החקלאות: "המשרד לא יכבד הסכמות שאינן עומדות בחוק ושאינן מקצועיות ולא יפעיל הסכם זה".

 

ההסכם אליו הגיע האוצר, גובש ללא מעורבות אנשיו של אריאל שרק ביום חמישי שלח לכחלון את ההסכם שגיבשו השניים עם הרפתנים בינואר השנה, חתום על ידו וביקש שכחלון יורה לאנשיו להפעילו. לטענת אנשיו של אריאל, ההסכם שגיבש כחלון מפר את ההסכמות הקיימות בין הצדדים. "לצערנו, שוב משרד האוצר מקיים דיונים ומעביר טיוטת הסכמים בנושאים מקצועיים שבאחריות משרד החקלאות, עם נציגי החקלאים ללא כל מעורבות של הדרג המקצועי ממשרד החקלאות. לא ברור, איך ניתן לשנות הסכם לאחר ששר החקלאות הודיע כי הוא תומך בנוסח המקורי, מבקש לקדמו, כך שבפועל את מפרים הסכמות מול המשרד".

 

אביתר דותן, מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר, מסר בתגובה: "לא היה ולא נברא מאיר צור נציג המושבים ואנוכי הצגנו עמדה אחידה וברורה משותפת לחלוטין. אגף התקציבים באוצר טירפד כרגיל כל ניסיון אמת להסכם הגון.רפתני ישראל האמינו בקריאה של השר כחלון ליצור הקפאת עליות מחירים היה ניסיון להגיע להבנות. המושבים והקיבוצים מאוחדים לחלוטין וכל ניסיון לגרום להפרד ומשול לא יקרה יותר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x