$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

משבר החלב: השר אריאל במהלך להחזרת האוצר והרפתנים לשולחן המו"מ

שר החקלאות פנה לשר האוצר במכתב ובו הוא מבקש להפעיל את ההסכם הענפי עליו חתמו שני המשרדים בתחילת השנה הכולל סיכום תקציבי להפעלת הרפורמה במשק החלב. המהלך לא צפוי להשפיע מהותית כיוון שהרפתנים אינם חתומים על ההסכם, אך זה עשוי להשיב את הצדדים לשולחן המו"מ

נורית קדוש 12:0224.06.18

הנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו לפעול לביטול התכנון במשק החלב, כפי שנמסרה בישיבת הממשלה לפני כשלושה שבועות, מעוררת את משרד החקלאות לפעולה.

 

שר החקלאות, אורי אריאל, פנה לשר האוצר, משה כחלון, במכתב ובו הוא מבקש להפעיל את ההסכם הענפי אליו הגיעו בתחילת השנה, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בהסכם שנחתם בין נציגי משרד החקלאות והאוצר בחודש ינואר, אך לא נחתם על ידי הרפתנים, והוא כולל סיכום תקציבי לרפורמה במשק החלב. המהלך של אריאל נועד בעיקר לייצר לחץ, ולא צפוי להשפיע מהותית. הסיבה לכך היא שענף החלב מוסדר בחוק החלב במסגרתו נקבע כי המגדלים מהווים חלק מכל הסכם ענפי שיחתם. אריאל מבקש למעשה מכחלון להפעיל הסכם שנחתם ביניהם, ללא הסכמת הרפתנים, מתוך תקווה שהצדדים יחזרו לשולחן המו"מ לפני ששמחון יוביל מהלך לביטול התכנון הענפי.

 

אריאל שלח את מכתבו לקראת פגישה שתיערך היום (א') בין יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון לאנשי האוצר. במהלך הפגישה צפויים הצדדים לדון בהצעה לביטול התכנון הרב שנתי במשק החלב - מהלך שאותו מנסה אריאל לסכל.

 

  

 

ניסיונו של השר אריאל מגיע לאחר שורת נסיונות לפתרון המשבר בשוק החלב. אריאל כבר הציע לתת למחלבות מענקים בגובה עשרות מיליוני שקלים ולהעביר את הפיקוח על מחירי מוצרי החלב למתכונת מקלה בה החברות רק נדרשות לעדכן רווחיות ולא נדרשות לקבל אישור מראש להעלאת מחירים. משכחלון לא הגיב להצעות אלו, איים אריאל כי לא יאשר לרפתנים את העלאת מחיר המטרה כל עוד לא תאושר עליית המחירים לצרכן. לבסוף, חתם אריאל על צו הפיקוח על מחירי החלב והעבירו לחתימת כחלון שסירב לחתום.

 

 

מימין: שר החקלאות אורי אריאל ושר האוצר משה כחלון מימין: שר החקלאות אורי אריאל ושר האוצר משה כחלון צילומים: עמית שעל

 

ברקע הדברים, לחצים על כחלון לאשר את התייקרות מחיר המפוקחים ב-3.4% בהתאם להמלצת ועדת המחירים מחודש מרץ האחרון. בשבוע הבא צפוי מחיר המטרה לעלות ב-8.5 אגורות. גם אם ההתייקרות תהיה פחותה, באמצעות מהלכים שניתן לנקוט עד קבלת ההחלטה, הרי שהמחלבות ידרשו לספוג תוספת לכ-200 מיליון שקל שספגו עד כה.

 

הערכות שכחלון לא יחתום על ההתייקרות קיבלו חיזוק בהודעתו ביום חמישי כי יפעל למנוע את שינוי מגמת ירידת המחירים שחלה בשנים האחרונות. במסגרת זאת הצהיר כחלון כי משרדו יבחן כל מוצר ומוצר אשר קיים לגביו חשש לעליית מחירים ויפעל בכל הכלים העומדים לרשותו ובהם בחינה מחודשת של כל שרשרת האספקה: רשתות השיווק, יבואנים ובפרט יבואנים בלעדיים, משווקים וכן יצרנים מונופוליסטים, פתיחה אגרסיבית של השוק הישראלי לתחרות, הגברת מדיניות הפחתת מכסים, פתיחה מכסות פטורות ממכס, עידוד יצרנים קטנים והסרת חסמים לייבוא מקביל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x