$
פרסום ושיווק

הרפתנים והאוצר במו”מ על גיבוש עסקת חבילה

לכלכליסט נודע כי ערב דיון בוועדת הכספים הועלתה אפשרות להמשיך בחלוקת מכסות לרפתנים ולדחות את התייקרות החלב הגולמי

נורית קדוש 08:4818.06.18

המשבר הצפוי בענף החלב, במקרה שלא יושג הסדר בין הרפתנים לאוצר, מאלץ את הצדדים להתגמש. ל”כלכליסט” נודע כי נציגי הרפתנים והאוצר מנהלים מו”מ מתקדם בניסיון לייצר עסקת חבילה, שתכלול המשך תכנון משק החלב, שמבוסס על חלוקת מכסות לרפתנים, ודחיית התייקרות מחיר החלב הגולמי לשנה הבאה. זאת במקביל להעלאת מחירי מוצרי החלב שבפיקוח בכ־3%, בהתאם להמלצת ועדת המחירים מחודש מרץ.

 

 

 

עוד נודע כי הטריגר למהלך נעוץ במדדי התשומות העדכניים, שלפיהם מחיר המטרה יעלה ב־9 אגורות לליטר בעוד שבוע וחצי. העלאה זו תביא להתייקרות המוצרים המפוקחים ב־6%-5%. לכן מנסים הצדדים להוביל לאישור התייקרות של 3.4%, שעליה המליצה ועדת המחירים, ואז יחל חישוב מחודש של התייקרויות שיארך לפחות כשנה.

 

פרות רפת. חשש מהתייקרות יתר של המוצרים המפוקחים פרות רפת. חשש מהתייקרות יתר של המוצרים המפוקחים צילום: בלומברג

 

הבוקר צפוי להתקיים בוועדת הכספים של הכנסת דיון על עיכוב חתימת שר החקלאות ושר האוצר על עדכון מחירי החלב לצרכן ועל השפעתו על עובדים בתעשיית החלב. עוד צפוי לעלות בדיון החשש מפיטורי עשרות עובדים בתעשיית החלב בגלל המחלוקות בין שני השרים. הדיון נועד בעיקר לקרוא לאוצר למצוא פתרון למחלבות הסופגות זה חודשים ארוכים את התייקרות מחיר החלב הגולמי ללא יכולת להעלות את מחירו לקמעונאים.

 

במקביל הרפתנים מנסים לקדם הסכם שיבטיח את המשך התכנון בענף עד 2025. ההסכם צפוי לכלול העלאה מתונה יותר מזו שנקבעה בהסכם שהרפתנים דחו, של מכסת החלב שתהווה את הבסיס לחישוב עלות מחיר החלב הגולמי. היום עומדת הכמות על 700 אלף ליטר לרפת, בהסכם שלא התקבל עמדה הכמות על 1.5 מיליון ליטר, והפשרה צפויה לעמוד על כ־1.2 מיליון ליטר.

 

בנוגע למכסת הייצור בשוק המקומי, העומדת כיום על 1.5 מיליארד ליטר בשנה, מסתמן שהיא לא תפחת גם אם היבוא יורחב בשנים 2025-2020. בתמורה לכך הרפתנים ידחו את העלאת מחיר המטרה שצפויה לתחילת יולי עד לרבעון הראשון של 2019. מהלך זה צפוי להוביל לכך שירידת מחיר המטרה תתקזז עם העלייה שיספגו כעת הרפתנים, כך שהמחלבות והצרכנים לא יושפעו מכך. החשש של הרפתנים הוא שהסכמתם לדחיית העלאת מחיר המטרה תוביל לדרישות דומות בעתיד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x