$
מדיה

גלי צה"ל מוציאה את רצועת שידור חדשות שמונה בערב למכרז

תחנת הרדיו הצה"לית משלבת ברצועת שידורי הערב שלה בימי חול את מהדורת חדשות 2 מאז 1998, אך בעקבות עתירת חדשות 10 החליטו מנהליה להוציא את רצועת השידור למכרז

אביב גוטר 13:1811.06.18
הקרב החדש של חברת החדשות וערוץ עשר יוצא לדרך: תחנת גלי צה"ל הודיעה היום (ב') כי היא יוצאת בקול קורא לשילוב מהדורת חדשות חיצונית בשידוריה.

 

בעקבות עתירת חברת החדשות של ערוץ 10 על כך שגלי צה"ל משדרת את המהדורה של חברת החדשות באופן בלעדי בתחנה, הוחלט לצאת להליך מכרזי להעברת הצעות שידור מהדורת חדשות בשעה 20:00 כחלק מרצועת שידורי הערב של התחנה.

 

בשבוע שעבר זכתה קבוצת RGE, בעלת ערוץ 10, במכרז להפעלת ערוץ הכנסת ל-10 השנים ותחליף את חברת החדשות המפעילה את הערוץ מ-2004.

 

מאז 1998 החלה גלי צה"ל לשלב ברצועת שידורי הערב שלה בימי חול את מהדורת החדשות של ערוץ 2. באותה העת, ערוץ 10 כלל לא היה קיים ואילו בקול ישראל שודרה מהדורת החדשות של הערוץ הראשון. בערוץ 10 עתרו לבג"ץ כנגד שידורי מהדורת חברת החדשות מאחר שלא נערך הליך מכרזי מסודר. תחנת גלי צה"ל היא תחנה ממשלתית שהגוף הרגולטורי האמון עליה הוא משרד הביטחון.

שמעון אלקבץ, מפקד תחנת גלי צה"ל שמעון אלקבץ, מפקד תחנת גלי צה"ל צילום: ישראל יוסף

 

לאחר שערוץ 10 פנה לראשונה לתחנה בבקשה להפסיק את שידורי מהדורת חברת החדשות השיב מפקד התחנה לשעבר ירון דקל כי בכוונתו לחדול משידור תוכן חיצוני ברצועה ובמקומה להפיק לשדר תכנית יומית מקורית שתופק בגלי צה"ל. עם זאת, בסופו של דבר לא שודר תוכן מקורי ברצועת שידורי הערב והתחנה המשיכה לשדר את מהדורת חברת החדשות.

 

כשלוש שנים לאחר מכן פנתה חברת החדשות של ערוץ 10 פעם נוספת לדקל, שערך בחינה מחודשת של הנושא וגיבש הצעה כי תתקיים רוטציה של מהדורות חדשות חיצוניות אחת לחודש. מספר חודשים לאחר מכן סיים דקל את תפקידו בתחנה והוחלף בשמעון אלקבץ, שערך בחינה מחודשת של הנושא ומצא כי אין מקום ליישם את הרוטציה. אלקבץ טען כי הוא מייחס חשיבות ליצירת אחידות ברצועת השידור ולהרגלי ההאזנה של הציבור.

 

בגלי צה"ל מעריכים כי הליך בחירת מהדורת חדשות יארך לא יותר מארבעה חודשים והקריטריונים לבחירה יתבססו על עקרונות המשפט הציבורי ובכללם עיקרון השוויון תוך שילובם עם הדרישות המקצועיות הנחוצות.

 

מחדשות עשר נמסר, "אין זה ברור לחדשות עשר מה, או מי, גרם למפקד גלי צה"ל, שמעון אלקבץ, לחזור בו מן הנוהל, שגובש במשך חודשים, ומהתחייבותו שמהדורת החדשות של חדשות עשר תשולב בסבב השידור, כלומר כבר בחודש ינואר 2018. מדובר בהתנהלות תמוהה ביותר וחמורה של רשות ציבורית. מהשתלשלות העניינים עולה לכל הפחות חשש כבד כי שיקולים לא ענייניים הדריכו את מפקד גל"צ, ואנו סמוכים ובטוחים כי הדברים יתבררו במסגרת הדיון שייערך בעתירה בשבוע הבא".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x