$
פרסום ושיווק

בכפוף לשימוע: תבנית של 12 ביצים תוזל בשקל

כך החליטה ועדה של משרדי האוצר והחקלאות. אם תאושר ההוזלה על ידי השרים, תקוזז העמלה למשקי הביצים

נורית קדוש 14:3303.06.18

ועדת המחירים המשותפת למשרד החקלאות ומשרד האוצר החליטה על הורדת מחירי הביצים לצרכן בכ-1 שקל לתבנית של תריסר ביצים. ההחלטה תצא לפועל רק לאחר שימוע שתקיים הוועדה למשקי הביצים, שהעמלה שלהם תקוזז במסגרת ירידת המחיר לצרכן.

 

 

 

מחיר של תבנית ובה 12 ביצים רגילות נע בין 10.55 שקלים לביצים בגודל M, ועד ל-12.5 שקל לביצים בגודל XL. ההוזלה המתוכננת רלוונטית אך ורק לביצים רגילות שבפיקוח ולא לביצים אורגניות, ביצי חופש או ביצים שמועשרות באומגה 3.

 

 

ההחלטה התקבלה בתום מספר דיונים סביב רכיבי התחשיב שמשמש לקבוע את מחיר הביצה, שהוא מחיר בפיקוח ממשלתי. הורדת המחיר תתקיים באמצעות אי הכרה בהנחות והתשלומים המוגדלים שנותנים משווקי הביצים בישראל הן למגדלים והן לקמעונאים.

מגדל ביצים (ארכיון) מגדל ביצים (ארכיון) צילום: עמית שעל

 

 

במסגרת דיוני הוועדה לפיקוח על מחירי הביצים, עלה כי משווקי הביצים משלמים למגדלים כ-5% בממוצע מעבר לעלות הנורמטיבית למגדל. בנוסף, נמצא כי משווקי הביצים נותנים הנחות מסחריות לקמעונאים בגובה של כ-10%, כאשר במסגרת המחיר המפוקח הוכרו הנחות של 4% מהמחיר המפוקח, כך שמחיר הביצים עבור הקמעונאים נמוך מהמחיר הקבוע בצו, כלומר המחיר מגלם "הנחה" שעושים המשווקים לקמעונאים במסגרת הסכמי הסחר ביניהם. הנחה זו נשארת בידי הקמעונאים ורובה המכריע אינו מגולגל לצרכן. כך שבמרבית המקרים מחיר הביצה לצרכן נמכר על ידי הקמעונאים במחיר המקסימלי שמאפשר צו הפיקוח על המחירים.

 

במסגרת השימוע יוכלו משווקי הביצים להתייחס לממצאי ועדת המחירים. עם תום הליך השימוע תתקבל החלטה סופית בנדון. ההמלצה הסופית של ועדת המחירים תועבר לאישור השרים.

 

לפי נתוני משרד החקלאות, בשנת 2017 ענף ביצי המאכל סיפק למשק כ-1.993 מיליארד ביצים מיצור מקומי וכ-105 מיליון ביצים מיובאות לצורך השלמת הצריכה, ובסך הכול ערך הענף לצרכן עומד על כ-2 מיליארד שקל. ועדת המחירים הבין משרדית, המשותפת למשרדי החקלאות והאוצר, אחראית על פיקוח מחירי הביצים הן לקמעונאי והן לצרכן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x