$
פרסום ושיווק

ועדת הכספים: נצביע נגד ביטול הפטור ממע"מ ברכישות באינטרנט עד 75 דולר

חברי הוועדה קראו לממשלה לפעול ולמצוא פתרונות שיסייעו לרשתות הקמעונאות הישראליות. היו"ר גפני תקף את נציג האוצר, שסירב להציג את עמדתם: "התייחסות הממשלה לכנסת - משפילה ומתחת לכל ביקורת"

אורנה יפת 16:4330.04.18

ועדת הכספים דנה היום (ב') במשבר המתפתח בשוק הקמעונאות וכן באפשרות כי רשות המסים תעלה את המיסוי על רכישות באינטרנט. במהלך הדיון הבהיר יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, כי לא יסכים לביטול הפטור ממיסים על רכישות באתרי אינטרנט (יבוא אישי) בסכום של עד 75 דולר. "ביטול כזה מצריך אישור של הוועדה ולא יהיה אישור של הוועדה. שלא יטעו לחשוב, אנחנו לא נאשר את זה. שר האוצר לא יכול לעשות את זה לבד", אמר גפני.

 

במשרד האוצר סירבו להציג את עמדתם בנוגע לעתיד הפטור בטענה שהנושא נידון בבג"ץ. יו"ר הוועדה תקף את הדברים: "ההתייחסות של הממשלה לכנסת היא משפילה ומתחת לכל ביקורת".

 

 

נציג רשות המסים אורי זיסקינד סירב להתייחס לסוגיה, כאמור בטענה שהיא נידונה בבג"ץ. גפני אמר לו: "לא ייאמן, אם אתה לא מוסר את מלוא האינפורמציה, אל תבואו לוועדה במשך שנה. אם יש עתירה אנחנו לא נקיים דיון? בצורה הזו לא יהיה דיון על שום דבר. התירוץ הזה לא מעניין אותי אפילו. זו עלייה בדרגה, זו פגיעה בדמוקרטיה".

 

ח"כ אורי מקלב. "אנחנו לא ממוקמים במקום גבוה בנושא גובה הפטור מול המערב" ח"כ אורי מקלב. "אנחנו לא ממוקמים במקום גבוה בנושא גובה הפטור מול המערב" צילום: עומר מסינגר

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר בדיון: "כששר האוצר הציג את התקציב, הוא הציג תחזית צמיחה מאוד אופטימית שבין היתר התבססה על עלייה בצריכה הפנימית. אולם בפועל ישנה ירידה בצמיחה הקמעונאית המקומית בישראל, על רקע הרכישה המוגברת ברשתות אינטרנט בחו"ל. נכון שאנחנו בעידן אחר, אך העובדות מדברות בעד עצמן וישנה רשימה ארוכה של רשתות בקשיים. אם לא קונים - זה ישפיע על הקניונים ועל הנדל"ן ויביא להאטה משמעותית במשק. ממשלת ישראל לא מתמודדת עם האתגר הזה. נכון שזה אתגר עולמי, אך ניתן ליצור שיוויון ולתמרץ עסקים קטנים ובינוניים ולבחון מה ההשפעה על השוק בישראל".

 

יחד עם זאת, חברי הוועדה קראו לממשלה לפעול ולמצוא פתרונות שיסייעו לרשתות הקמעונאות הישראליות המצויות בקשיים כלכלים קשים, על רקע הגידול ברכישות ברשת.

 

ח"כ אורי מקלב, אמר: "אני חושב שזו שאלה ערכית – אם אנחנו יכולים לכפות תרבות צריכה, האם אנחנו יכולים לשנות אותה; האם אזרחי ישראל יכולים להיות שבויים בידי קמעונאים מסוימים שעה שהם יכולים לשלם סכום נמוך הרבה יותר. רוב בתי האב רוכשים באמצעות האינטרנט מחו"ל, יש גם קמעונאים ישראלים שפועלים בתחום הזה בישראל ומצליחים. אנחנו צריכים לקחת בחשבון שאם אנחנו משנים את המיסוי על הקנייה באינטרנט ומבטלים את הפטור ממע"מ ברכישות בסכום של עד 75 דולר, אנחנו פוגעים באופן משמעותי וישיר ביוקר המחייה והוצאה לנפש. אנחנו גם לא ממוקמים במקום גבוה בנושא גובה הפטור מול המערב, להפך".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x