$
פרסום ושיווק

מנכ"ל חברת הבשר של נחום ביתן ירכוש ממנו ללא תמורה שתי חנויות הפסדיות בצפון

בכך ייחלץ ביתן מקנס של 25 מיליון שקל על עיכוב במכירת הסניפים; מנכ"ל בסט מייסטר, שאול ברזי, יסיים את תפקידו בעוד כחודש וחצי ויעבור להחזיק בחנויות

נורית קדוש 19:5313.03.18

נחום ביתן מצא את מי שיעזור לו להיחלץ מקנס של 25 מיליון שקל על עיכוב במכירת שני סניפי יינות ביתן כתנאי למיזוג עם מגה. ל”כלכליסט” נודע כי הקונה שיקבל את החנויות ללא תמורה ועם התחייבות להפעילן במשך שנתיים הוא לא אחר משאול ברזי, מנכ”ל חברת הבשר בסט מייסטר, שבבעלות נחום ביתן. ברזי, שעובד אצל ביתן זה שש שנים, יסיים את תפקידו בעוד כחודש וחצי ויעבור להחזיק בחנויות.

 

בצו מוסכם שנחתם השבוע בין ביתן לרשות ההגבלים נקבע כי ישלם קנס בגובה 2 מיליון שקל בלבד, וכי ברזי יקנה את הסחורה לחנויות מביתן וישלם לו בהתאם לתנאי האשראי וההנחות המסחריות מהן נהנה ביתן נוכח גודל הרשת שבבעלותו. לברזי אין ניסיון קודם בקמעונאות מזון, וקודם לניהול חברת הבשר של ביתן עבד כמנהל סחר באסם ובזוגלובק. ברזי, תושב הדרום, אף ייאלץ להעתיק את מקום מגוריו לצפון הארץ, שכן שתי החנויות שקיבל לידיו מביתן נמצאות בקריית שמונה ובמגדל העמק.

מציאת ברזי כקונה, לאחר כשנתיים של חיפושים שהעלו חרס, הפתיעה את שוק קמעונאות המזון, שכן שתי החנויות הללו בצפון נחשבות לנעדרות היתכנות כלכלית, ולכן אף אחד לא רוצה לקחת אותן, אפילו ללא תשלום. גם הנאמן מטעם רשות ההגבלים לא מצא מי שיסכים לקבל את החנויות.

 

הרשות הגיעה להסכמות עם יינות ביתן במסגרת שימוע שהיא קיימה לרשת. “העקרון שהנחה את הרשות בצו המוסכם היה ריפוי הפגיעה האפשרית בתחרות שהנפגעים הפוטנציאליים הראשים בה הם הצרכנים בקריית שמונה ומגדל העמק”, מסרה הרשות.

 

נחום ביתן נחום ביתן

 

למרות הקושי הממשי למצוא קונה לשתי החנויות הללו, רשות ההגבלים לא היססה ובפברואר אשתקד הודיעה כי תקנוס את רשת יינות ביתן ב־25 מיליון שקל ואת נחום ביתן ב־700 אלף שקל על כך שלא מכרו במועד את הסניפים האמורים, בסוף 2016.

 

ביוני 2016 נמכרה מגה, שנקלעה להקפאת הליכים, לרשת יינות ביתן בכפוף לאישור הממונה על ההגבלים. אישור המיזוג הותנה בכך שיינות ביתן תמכור סניפים בשמונה אזורים המתאפיינים בתחרות מועטה ובהם פועלים במקביל סניפי מגה וסניפי יינות ביתן. יינות ביתן קיימה את התנאי באופן חלקי, ומכרה רק את החנויות באזור הרצליה. משחלף המועד למכירת הסניפים, הועברו לנאמן הזכויות בסניפים שלא נמכרו, כדי שהוא ינסה למכור אותם.

 

אלא שלטענת רשות ההגבלים, לאחר העברת הזכויות לנאמן התנהלה יינות ביתן לכאורה באופן הפוגע בעבודת הנאמן. "יינות ביתן נמנעה לכאורה משך זמן רב לפתור מחלוקת שנתגלעה בינה לבין ריבוע כחול, שהיא בעלת המקרקעין עליהם פעלו חלק מסניפי מגה אותם היתה צריכה למכור”, טענה הרשות בהודעתה על ההחלטה לקנוס את ביתן. “ביתן לא קידמה את המו"מ מול הריבוע הכחול ולא פתרה את הסכסוך, ובשל כך נמנעה ריבוע כחול להעביר את הזכויות של ביתן בנכסים. בהתאם מנע הסכסוך גם את מכירת הסניפים על ידי הנאמן.

 

כמו כן עיכבה יינות ביתן מידע שהיה נחוץ לנאמן לגבי החנויות, וסיכלה את מכירת החנות שלה בקריית שדה התעופה באמצעות פנייה לבעלת הנכס ובכך מנעה אפשרות של רכישת הנכס על ידי מתחרה. כן סיכלה ביתן את מכירת החנות בשוהם בכך שניסתה למכור את הזכויות באותה החנות לוויקטורי, לאחר שאלה כבר נמכרו על ידי הנאמן לרמי לוי, ואף ניסתה לשדל את עובדיה שלא להמשיך להיות מועסקים בחנויות שהיו אמורות להימכר על ידה לידי ויקטורי”.

 

מרשות ההגבלים נמסר: "במסגרת הצו המוסכם רשות ההגבלים העסקיים עמדה על כך שהחנויות שלא נמכרו תימכרנה על מנת להפיג את החשש התחרותי באזורים הרלבנטיים. לשם כך התחייבה יינות ביתן למכור את הסניפים לצד שלישי.

ברזי, הקונה המיועד של החנויות, הועסק כמנכ"ל שכיר בחברת שיווק הבשר של ביתן (חב' בסט מייסטר בשר), והוא, כמו גם יינות ביתן, הצהירו בפני הרשות כי טרם החתימה על הצו המוסכם מר ברזי יתפטר מתפקידו וייסיים את כל הקשרים העסקיים הקודמים בינו ובין יינות ביתן.

 

"נציגי הרשות נפגשו עם ברזי, שהבהיר שהוא רואה ברכישת הסניפים הזדמנות להקים עסק עצמאי בבעלותו. הרשות התרשמה כי מר ברזי הוא בעל ידע מתאים ונסיון עשיר בענף המזון (טרם עבודתו בחברת בסט מייסטר בשר, כיהן בתפקידים שונים נוספים בתחום, בין היתר, בזוגלובק ואוסם).

 

"הרשות לא מצאה ביחסים העסקיים ששררו בין יינות ביתן לברזי טרם הצו המוסכם בכדי ללמד כי מר ברזי לא יתחרה ביינות ביתן ביום שאחרי רכישת הנכסים וימנע ממקסום רווחיו האישיים.

 

מיינות ביתן נמסר בתגובה: "ברזי מסיים את עבודתו במפעל הבשר בסט מייסטר. הוא רכש עם בנו ביחד שני סניפים - סניף של ביתן במגדל העמק וסניף של מגה בקריית שמונה. ברזי התחייב לסיים את עבודתו בבסט מייסטר בפני הממונה על ההגבלים העסקיים, על מנת שיוכל להתקדם עם רכישת הסניפים. יודגש, כי ברזי אינו צריך לשלם ליינות ביתן תמלוגים או עמלה קבועה בשום שלב, וכי יפעיל את הסניפים באופן עצמאי לגמרי, לאחר שיקבל ליווי מהרשת במשך 18 חודשים מיום הרכישה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x