$
פרסום ושיווק

יינות ביתן כופפה את רשות ההגבלים: תשלם קנס מופחת בסך 2 מיליון שקל במקום 25 מיליון

הקנס הוטל על הרשת לאחר שלא מכרה במועד את הסניפים במגדל ובקריית שמונה שנדרשו כתנאי למיזוג עם מגה. במסגרת צו מוסכם, תעביר יינות ביתן את שני הסניפים שהיתה אמורה למכור לגורם שהרשות אישרה

נורית קדוש 12:3013.03.18

יינות ביתן כופפה את רשות ההגבלים העסקיים. שנה אחרי שהודיעה רשות ההגבלים כי תקנוס את יינות ביתן ב- 25 מיליון שקל ואת נחום ביתן עצמו ב-700 אלף שקל על כך שלא מכרו במועד את הסניפים שנדרשו כתנאי למיזוג מגה, התקפלה הרשות והורידה את הקנס ל-2 מיליון שקל.

 

 

 

במסגרת צו מוסכם, אליו הגיעה הרשת עם הרשות, תעביר יינות ביתן את שני הסניפים שהיתה אמורה למכור במסגרת המיזוג עם רשת מגה אך נותרו ברשותה. הסניפים במגדל העמק וקריית שמונה יועברו ללא תמורה לגורם שהרשות אישרה. כמו כן תעניק יינות ביתן לרוכש אשראי למשך 18 חודשים, תאפשר לו להזמין סחורה בתנאים המסחריים המגיעים לה. בנוסף, כאמור, תשלם החברה 2 מיליון שקלים לאוצר המדינה. לעמדת רשות ההגבלים, צו זה יביא לסיום את החשש לפגיעה בתחרות ובצרכנים בקריית שמונה ובמגדל-העמק.

 

נחום ביתן בעלי יינות ביתן נחום ביתן בעלי יינות ביתן

 

 

כזכור, בתנאי מיזוג יינות ביתן ומגה (אשר היתה בהקפאת הליכים) נקבעו, בין היתר, תנאים אשר חייבו את יינות ביתן למכור סניפים בשמונה אזורים שונים לאחר שעלה חשש שמא השלמת המיזוג באותם אזורים, ללא מכירת הסניפים, תביא לפגיעה בתחרות ובציבור. לאחר שחלפו המועדים שנקצבו בתנאי המיזוג למכירת הסניפים על ידי יינות ביתן הועברו הזכויות בהם לנאמן על מנת שימכור את הסניפים שטרם נמכרו. בהמשך, יצאה הרשות בהודעת כוונת חיוב ליינות ביתן בגובה 25 מיליון שקל ולנחום ביתן 700 אלף שקל, בכפוף לשימוע על הפרות של תנאי המיזוג.

 

ההודעה על הקנס החריג נשלחה, למרות שעד עתה, וגם לאחר העברת כלל הזכויות בסניפים שטרם נמכרו לנאמן לצורך מכירתם, לא צלחו נסיונות המכירה של הנאמן (גם ללא כל תמורה) בשניים מתוך שמונת האזורים (קריית שמונה ומגדל העמק) והחשש לפגיעה בתחרות ובצרכנים באותם אזורים נמשך. כלומר, ברשות ההגבלים ידעו שביתן לא הצליח למצוא קונה ולמרות זאת מיהרו להודיע על הקנס. הרשות הגיעה להסכמות אלו עם רשת יינות ביתן במסגרת השימוע שהתקיים. מהרשות נמסר כי "העקרון שהנחה את הרשות בצו המוסכם היה ריפוי הפגיעה האפשרית בתחרות שהנפגעים הפוטנציאליים הראשיים בה הם הצרכנים בקריית שמונה ומגדל העמק".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x