$
פרסום ושיווק

ועדת הכספים אישרה: יוטל מס קנייה על סיגריות אייקוס

מאחר שהמוצר הוגדר כ"מוצר טבק אחר" ולא כסיגריה לא הושת עליו עד היום כל מס קנייה. ח"כ גליק: "אין בו שום היגיון למסות את האייקוס ולא טבק לגלגול"

עמרי מילמן 14:4411.03.18

ועדת הכספים אישרה היום (א') את הטלת מס קנייה על יחידות חימום לטבק, שהן למעשה סיגריות אייקוס של חברת פיליפ מוריס בה מחממים את הטבק לחום גבוה היוצר אדים, מבלי לשרוף את הטבק. מאחר שהמוצר הוגדר כ"מוצר טבק אחר" ולא כסיגריה לא הושת עליו כל מס קנייה עד היום.

 

 

 

בעקבות עתירה לבג"ץ שהגישה העמותה לדמוקרטיה מתקדמת יחד עם המיזם למיגור העישון, במקביל לעתירה שהוגשה על ידי המתחרה של פיליפ מוריס, דובק, שונתה עמדת משרד הבריאות וקבעה כי אין למוצר תועלת גדולה יותר בהשוואה לסיגריה רגילה. למרות זאת החתימה על הצו עוכבה על ידי משרד האוצר במשך חודשים רבים. כעת משאושר הצו ימוסה המוצר כמו סיגריה רגילה. המהלך צפוי להגדיל את הכנסות המדינה ממסים ב-120 מיליון שקל.

 

במהלך הדיון שאל ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) מדוע הטבק המגולגל המגיע בתפזורת ואשר נחשב לפי משרד הבריאות ל"הכי מסוכן", ממוסה פחות מסיגריות רגילות וכעת גם פחות מסיגריות אייקוס.  

 

אייקוס של פיליפ מוריס אייקוס של פיליפ מוריס צילום: Philip morris

 

ח"כ יהודה גליק (הליכוד) תקף את שר האוצר משה כחלון על כך שהגיש כעת צו להעלאת המס רק בעקבות העתירה לבג"ץ ועל כך שעדיין נמנע מלהעלות את המס על הטבק בתפזורת. "במשך שנים, ממשלת ישראל התחייבה למסות את הסיגריות ומוצרי העישון", אמר גליק. "הגיע שר האוצר החדש והחליט שהוא לא רוצה. מצפצף על החלטת הממשלה ועמדת המדינה. הגישו בג"ץ על אייקוס, ככל הנראה הוא כן מופחת אבל עדיין מסוכן. אני תומך במס הזה, אבל אין בו שום היגיון אם אין מס על טבק לגלגול. כל המומחים בדיון בנושא בוועדת למניעת הסמים תמכו בהעלאת המס. כל המומחים בעולם אומרים זאת ושר האוצר מצפצף. אצביע נגד התקציב כל עוד הממשלה לא פועלת ולא עושה צעד כדי לנקוט צעד נגד העישון".

 

ח"כ יהודה גליק. למה צריכים את בג"ץ? ח"כ יהודה גליק. למה צריכים את בג"ץ? צילום: אוהד צויגנברג

 

גליק הוסיף לגבי האייקוס כי "בג"ץ צודק - עדיין לא הוכח שזה מסוכן פחות, אם יוכח, אני תומך בהפחתת המס. אני לא מאמין לאף אחד מהגופים (חברות הסיגריות - ע"מ) כי הם שיקרו לנו שנים. אולם המס הזה בלי מס על הגלגול הוא שקר, הוא הרג. האוצר מחכה שבג"ץ יכריח אותו גם על זה. למה כחלון לא יכול היה לעשות את זה בלי בג"ץ ולמה הם לא יכולים למסות את הטבק לגלגול בלי בג"ץ."

 

צבי הרציג, פעיל נגד עישון ממכון "ובחרת בחיים" אמר: "כל כך קשה לאנשים להפסיק לעשן, אנחנו יודעים שהבערה היא שגורמת לאנשים למות מעישון, מחקר ראשוני אומר שיש באייקוס פחות חשיפה לרעלים. כל המחקרים מצביעים שיש פחות חשיפה לרעלים", עוד הוסיף: "אין אף מדינה אחרת בעולם שממסה את המוצר כמו סיגריות רגילות. בפועל זה יהיה יותר מטבק לגלגול. הבעיה שאנשי אקדמיה ובריאות הציבור רואים עצמם כמי שצריך להתעמת עם התעשיה יותר מאשר להציל חיים."

 

מנכ"ל העמותה למלחמה בסרטן מירי זיו אמרה: "אכן צריך היה לסכל את כל הדבר הזה. הסיגריות הן גורם ממכר וממית. הסיגריה שהומצאה על ידי מניפולציות היא גם ממכרת, ולא במקרה לא מוציאים ממנה את הניקוטין. ה-FDA קבע שהיא לא מפחיתה את הסיכון. אני חושבת שזה לא פיקוח נפש, זה פיקוח של 8,000 בני אדם שמתים מידי שנה כתוצאה מעישון. זה נושא ברמה הלאומית שניתן למנוע אותו. אני חושבת שצריך לפעול גם לגבי סיגריות מגולגלות שצעירים בורחים לשם".

 

שבי גטניו מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת: "בכך באה לסיומה אחת הפרשות ההזויות והחמורות שהתרחשו שנה שעברה שכללה שתי עתירות לבג"ץ, נגד שר בריאות ושר אוצר, שלשניהם הובהר ע"י הגורמים המשפטיים כי לא ניתן יהיה להגן על עמדותיהם בבית המשפט העליון. לדעתי הפרשות חידדו את הצורך באכיפת החובה הקיימת לשקיפות על מפגשים עם חברות טבק ולוביסטים מטעמן".

 

תגובת פיליפ מוריס

 

"זה מצער וחסר היגיון שהמדינה החליטה להגביל את הגישה של המעשנים למוצרי טבק חדשים ללא עשן, על ידי רגולציה ומיסוי זהים לסיגריות, וזאת בניגוד לעמדתן של ממשלות רבות ברחבי העולם ומבלי לבחון באופן מעמיק את המדע העומד בבסיסם של מוצרים אלה.

 

"במדינות רבות בעולם, לרבות בארצות הברית ובאנגליה, קיימת הכרה הולכת וגוברת בכך שלא כל מוצרי הטבק ומוצרים אחרים הכוללים ניקוטין מציבים אותו סיכון, כי סיגריות מציבות את הסיכון הגבוה ביותר, וכי על הרגולציה והמיסוי לקחת בחשבון הבדלים אלה. ישראל בחרה להטיל מס על יחידות הטבק לחימום מס באופן זהה לסיגריות, בעוד שעל טבק לגלגול, אשר הנזק שלו זהה לסיגריות, מוטל מס נמוך בהרבה.

 

"בפועל, המדינה מעודדת אותנו להמשיך ולהתמקד במותגי הסיגריות והטבק לגלגול שלנו, במקום במוצרים חדשים ללא עשן שמהווים אלטרנטיבה טובה יותר למעשנים הבגירים, שמתכוונים להמשיך לעשן. אנו חושבים שזו הזדמנות שהוחמצה. יחד עם זאת, אנו נשארים מחויבים לעיצוב עתיד ללא עשן בישראל ונמשיך לספק לגורמים הרלוונטיים מידע עדכני בנוגע למחקרים מדעיים והתפתחויות רגולטוריות על מנת לסייע בעיצוב עתיד ללא עשן בישראל".

 

ג׳ף סטייר, עמית בכיר בארגון האמריקאי לבריאות הציבור the consumer choice center: ״בניגוד להרבה מדינות אחרות בעולם, שיעור המעשנים בישראל בעלייה - אז כנראה שאתם עושים משהו לא נכון. אנחנו קוראים לישראל לתמוך כמו אנגליה וארה״ב במוצרים מופחתי סיכון לציבור המעשנים המתקשים להיגמל מעישון. פרט לישראל, אין אף מדינה אחרת בעולם שממסה את סיגריית האייקוס בדיוק כמו סיגריות רגילות. לצערי, אנשי בריאות הציבור רואים את עצמם כמי שחייבים להתעמת עם התעשייה יותר מאשר להציל חיים. הוועדה המייעצת ל-FDA קבעה שאייקוס פולטת באופן משמעותי פחות רעלנים לגוף המעשן. סיגריות הן מוצר מסוכן ביותר לבריאות הציבור בגלל העשן, וישנה היום אלטרנטיבה פחות מסוכנת. כן צריך לעגן אותה תחת הרגולציה וכן יש לדאוג לכך שתהיה מחוץ להישג ידם של ילדים, אך זוהי אלטרנטיבה משמעותית וחשובה עבור מעשנים״.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x