שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

אושר לקריאה ראשונה: תבוטל עמלת הזמנת כרטיסי קולנוע באינטרנט

נציגי יס פלאנט הציעו בוועדת הכלכלה הצעת פשרה שתאפשר להם למכור כרטיסי לואו-קוסט גם בקופות וגם באינטרנט בלי שמירת מקום ובמקביל, לקוחות שירצו לשמור לעצמם כסא מסוים - ישלמו עמלה גם אם ביצעו את ההזמנה בקופות הקולנוע. יו"ר הוועדה, איתן כבל התנגד בתוקף להצעה

אורנה יפת 13:3920.02.18

על אף התנגדותם של בעלי רשתות בתי הקולנוע יס פלאנט וסינמה סיטי, ועדת הכלכלה אישרה היום לקריאה ראשונה כי תאסר גביית עמלה בהזמנת כרטיסים לקולנוע שנעשתה דרך האינטרנט. כמו כן, הציע יו"ר הוועדה, חבר הכנסת איתן כבל, כי בין הקריאה הראשונה לקריאה שניה ושלישית יישקלו הצעות פשרה.

 

 

 

נציגות מטעם חברת תאטראות ישראל, המפעילה את קומפלקס בתי הקולנוע יס פלאנט, הציעו בשמו של בעלי החברה מוקי גרדינגר, הצעת פשרה שתאפשר להם למכור כרטיסי לואו-קוסט גם בקופות וגם באינטרנט בלי שמירת מקום, ובמקביל, לקוחות שיבקשו לשמור לעצמם כסא מסוים, ישלמו עמלה גם אם ביצעו את ההזמנה בקופות בית הקולנוע.

 

אולם קולנוע אולם קולנוע צילום: wikimedia

 

 

"השירות שניתן כיום באינטרנט הוא שירות נוחות שמקובל בענפים רבים וביניהם בענף התעופה", טענה נציגת יס פלאנט. "אין הגיון בעינינו לאסור גביית תוספת על נוחות השירות, שמאפשרת שמירת כסא והגעה לאולם ללא צורך לעמוד בקופה. הפשרה שאנחנו מציעים: לאפשר שירות מכירת כרטיסים בסיסי באינטרנט ללא תוספת תשלום, כלומר, לקוח יוכל גם בקופה וגם באינטרנט להבטיח לעצמו מקום באולם, ואם ירצה לבחור כסא ספציפי יצטרך לשלם עבור בחירת מקום, גם בקופה וגם בהזמנה באינטרנט".

 

כבל וחברת הכנסת תמר זנדברג, יוזמת התיקון להצעת החוק, התנגדו בתוקף להצעת הפשרה שהציעה יס פלאנט וטענו כי היא פוגעת עוד יותר בצרכן לעומת המצב היום. "אתם מוכנים להרע את השירות לציבור רק כדי להמשיך לגבות את העמלה הזאת", תקפה זנדברג את יס פלאנט.

 

היו"ר כבל היה תקיף במיוחד כלפי מציעי ההצעה: "הלוביסטים שלכם כבר השמיעו את הצעת הפשרה הזו אתמול לשר הכלכלה והוא דיבר איתי על העניין הזה. אני מתנגד נחרצות להצעה הזו. אתם מבקשים ממני בעצם לפעול בניגוד לכל המהלכים המתקיימים במשק. זה שיש עוד מקומות שגובים עמלה באינטרנט, כמו ענף התעופה, זה לא אומר שאני צריך לחזק את המגמה הזו וזה רק עניין של זמן שהעמלה הזו תוסר גם בענף התעופה. אפילו הבנקים, שהם המתמחים הכי גדולים שיכולים ללמד את כולם מה זה גביית עמלות, אומרים לצרכן היום תעשה פעולות באינטרנט ותחסוך לעצמך את העמלות. השיח פה היה שמדובר בעמלה שבין היתר נגבית כי בעלי הזכויות על הסרטים בחו"ל גובים כסף מהמפיצים. בגלל שאתם צריכים לשלם לתום קרוז אתם גובים עמלה מיותרת מהצרכן? מחר תרצו לבנות בית קולנוע מפואר ולגבות עוד שקל על הכרטיס, כי השקעתם בהקמה, תגבו והציבור יחליט אם הוא רוצה להשתמש בשירות שלכם או לא. אבל מה שבטוח זה שאנחנו נלחמים פה על כך שעל האינטרנט לא תיגבה עמלה".

 

משה אדרי, מבעלי הסינמה הסיטי, אמר בדיון כי העמלה על הזמנה באינטרנט איננה המצאה ישראלית וקיימת בכל העולם. לדבריו, "יש לנו בתי קולנוע בפורטוגל ואנחנו גובים עמלה. לגרדינגר יש בתי קולנוע בעולם והוא גובה עמלה. אתם צריכים להבין שאנחנו מנהלים מלחמת חורמה מול חברות הטלוויזיה, הכבלים והאינטרנט. אתם חושבים שאדם קם בבוקר ורץ לראות סרט בבתי הקולנוע? שוכחים שיש לנו מחיר מוזל לחיילים, לקשישים, ובסוף הממוצע שלנו על כרטיס הוא 27 שקלים, שחצי מזה גובים השודדים מהוליווד. רק עכשיו רשת בתי קולנוע פשטה פה רגל. מה אנחנו עושים צחוק?".

 

אבי אדרי, מנכ"ל בתי הקולנוע סינמה סיטי, אמר: "בסוף את הסרטים, את ההגבלות, ואת התנאים אני מקבל מחו"ל. אני חלק מתעשייה בינלאומית. זה לא בלוף. אתם רוצים לשנות? בשמחה. אבל שמישהו יכנס אלי למשרד ואראה לו ספרים. עשינו מהפכה בתעשיית בתי הקולנוע בישראל, אבל מה שלא הצלחנו לגעת בו זה עולם המפיצים. זה המקום היחיד שלא הצלחנו להתמודד איתו. אתם חייבים להבין שאנחנו אמנם מדינה גדולה ויפה אבל מול הגופים בינלאומיים אנחנו קטנים".

 

יס פלאנט איימה כי ביטול העמלה יגרור עליית מחיר הכרטיס בקופות, ועל כך הגיבה ח"כ זנדברג ואמרה כי נדרשת התערבות הממונה על הגבלים עסקיים. "אל תאיימו עלינו עם עליית מחירים. כל פעם שעושים חקיקה לטובת הצרכן אנחנו שומעים איומים על עליית מחיר. אתם תעלו מחיר, הציבור לא יבוא. תעשיית הסרטים מרוויחה כסף. עמלת האינטרנט מיותרת, הציבור משלם אותה סתם, היא שריד מימים עברו. עכשיו לאור העמדה המוזרה שאני שומעת פה, שמאיימים עלינו בגביית עמלת ישראבלוף גם בקופות בתי הקולנוע, אז יכול להיות שיש מקום לבחינת הגבלים עסקיים. לא הגיוני שדווקא התעשיה הזו תתנהג בניגוד לסבירות של ללכת לטובת הצרכן ולא להרע את המצב כעונש לרגולטור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x