$
פרסום ושיווק

המומחה הכלכלי מטעם ביהמ"ש: הסכומים ש-RGE דורשת מ-yes הם מפלים ובלתי הוגנים

מפיקת ערוצי הספורט דרשה מ-yes תוספת של 63 מיליון שקל לשנה, ואילו yes סירבה. בתגובה RGE ביקשה לפצל את שידוריה, כך שתשדר את התכנים החדשים שרכשה רק ב-HOT. לפי מדיניות המועצה, לשם כך עליה להוכיח כי התנאים שהציעה הוגנים. בעקבות חוות הדעת, דחה שוב ביהמ"ש את בקשת RGE ש-yes תשלם לה על תכנים נוספים עד להכרעה

אביב גוטר 14:5231.01.18

המחלוקת בין RGE, מפיקת ערוצי הספורט ל-yes נמשכת. לפי חוות דעת שהוגשה לבית המשפט על ידי המומחה הכלכלי שמונה מטעמה, עולה כי RGE דורשת מ-yes סכומים מפלים ובלתי הוגנים עבור ערוצי הספורט. עוד עולה כי RGE אינה זכאית לתוספת התמורה שדרשה בעקבות רכישת זכויות שידור של מפעלי ספורט נוספים, אולם ב-RGE טוענים כי yes נדרשת לשלם לה סכומים נוספים בתמורה לזכויות השידור.

 

במהלך 2016 רכשה RGE זכויות שידור של משחקי מכבי תל אביב ביורוליג ואת משחקי ליגת העל בכדורגל. כתוצאה מכניסתן של שחקניות חדשות לשוק, נרשמה התייקרות במחירי זכויות השידור, אך להן צפויות הכנסות נוספות.

ביוני 2016 פקע ההסכם של RGE עם חברת הכבלים HOT, והצדדים התכנסו על מנת לחתום על הסכם חדש. לאחר מכן פנתה RGE ל-yes בדרישה להתאים את ההסכם בין הצדדים על מנת שמנוייה יוכלו לצפות בשידורי הספורט אותן רכשה. ערוץ הספורט דרש תוספת של 63 מיליון שקל לשנה, זאת בתוספת ל-60 מיליון שקל ש-yes מעבירה לערוץ הספורט במסגרת ההסכם הקיים.

 

ליגת העל בכדורגל. RGE היא בעלת זכויות השידור שלה ליגת העל בכדורגל. RGE היא בעלת זכויות השידור שלה צילום: אורן אהרוני

 

yes סירבה לשלם את סכומים אלו וכתוצאה מכך הודיעה RGE כי היא מחשיכה את אחד הערוצים שלה למנויי yes ובכך מנעה מהם לצפות במשחק של מכבי תל אביב ביורוליג. yes מיהרה לפנות לבית המשפט המחוזי בתל אביב, אשר נתן צו מניעה האוסר על RGE להסיר תכנים משידוריה של yes, צו מניעה אשר עומד בתוקפו עד היום.

 

בתגובה לכך, פנתה RGE למועצה לשידורי כבלים ולוויין בבקשה לפצל את שידוריה, כך שתוכל לשדר את התכנים החדשים שרכשה ב-HOT ולהסירם מ-yes. עם זאת, לפי מדיניות המועצה בדבר איסור בלעדיות, כדי ש-RGE תהיה רשאית לפצל את שידוריה, עליה להוכיח כי התנאים שבהם הציעה ל-yes לרכוש את ערוצי הספורט הוגנים ובלתי מפלים.

 

מועצת הכבלים והלוויין סירבה לקבל החלטה וגלגלה את הבקשות חזרה לפתחן של בית המשפט. בית המשפט מינה את ד"ר רועי שלם כמומחה הכלכלי בעניין, אשר שימש זמן קצר קודם לכן כיועץ הכלכלי של המועצה.

 

RGE בתגובה פנתה למועצה לשידורי כבלים ולוויין בבקשה לפצל את שידוריה, כך שתוכל לשדר את התכנים החדשים שרכשה ב-HOT, אך להסירם משידורי yes. לפי מדיניות המועצה בדבר איסור בלעדיות, כדי ש-RGE תהיה רשאית לפצל את שידוריה, עליה להוכיח כי התנאים שבהם הציעה ל-yes לרכוש את ערוצי הספורט הם הוגנים ובלתי מפלים.

 

בשתי החלטות שונות דחתה המועצה את בקשתה של RGE, לאחר ש-RGE לא הצליחה להוכיח כי המחיר שדרשה הוא הוגן ולא מפלה. בהמשך מינה בית המשפט כמומחה כלכלי מטעמו את ד"ר רועי שלם (אשר שימש זמן קצר קודם לכן כיועץ הכלכלי של המועצה), כדי שיבחן עבורו האם הצעת ערוץ הספורט ל-yes היא הוגנת ובלתי מפלה.

 

לפי חוות הדעת שהגיש, עולה כי ערוץ הספורט רשאית לדרוש מ-yes סכום כולל שנע בין 42 ל-64 מיליון שקל בלבד, הכוללים את התכנים החדשים. ההסכם הנוכחי בין RGE ל- yes, שעומד כאמור על 60 מיליון שקל נמצא בטווח המחירים אותו קבע שלם, לפיו ייגזר התשלום בין הצדדים וכי בתרחישי הקיצון ערוץ הספורט יצטרך להשיב כ-18 מיליון שקל בשנה ל-yes או להוסיף 4 מיליון שקל בלבד. במילים אחרות, קובע שלם כי הדרישה של ערוץ הספורט לתוספת 63 מיליון שקל מופרכת לאור ההכנסות הצפויות לערוץ הספורט כתוצאה מרכישות זכויות השידור הכוללת מכירת חלק מזכויות השידור לערוצים המסחריים, מתן חסויות, פרסים ועוד.

 

בעקבות חוות הדעת, דחה בית המשפט פעם נוספת בקשה שהגישה RGE לחייב את yes לשלם לה תשלום ביניים בסך 22 מיליון שקל עבור התכנים הנוספים עד להכרעה בהליך וכל עוד צו המניעה עומד בתוקפו.

 

מטעם RGE נמסר: "המומחה קיבל הוראות מבית המשפט כיצד לבצע את שיטת החישוב ובהתאם לשיטה זו הגיע למסקנה כי על yes לשלם בנוסף 48 מיליון שקל החל מ-2016 . אך בינתיים yes ממשיכה לנצל את ספקיה לקוחותיה ובית המשפט לשדר תכנים מבלי לשלם עליהם. אנו משוכנעים כי בית המשפט ישים בהקדם סוף להתנהלות yes".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x