$
פרסום ושיווק

יו"ר מועצת הכבלים והלווין ליועמ"ש: שר התקשורת מכפיש את שמי ומסית נגדי

בעקבות החלטת המועצה שלא לאפשר לערוץ 20 לשדר חדשות, טוענת ד"ר בן חי-שגב כי איוב קרא איים "להדיח את 'שומר הסף' ולפזר את המועצה, המהווים פגיעה קשה במינהל התקין ובשלטון החוק". קרא: "בן חי-שגב פעלה בדרך לא ראויה ובחוסר תום לב"

אביב גוטר 12:3011.01.18

"שר התקשורת איוב קרא החל במסע לחצים בלתי מתפשר, שכלל הכפשות אישיות קשות נגד יו"ר מועצת הכבלים והלוויין ד"ר יפעת בן חי-שגב, תוך ניסיון בוטה להתערב שלא כדין בעבודתה ובהחלטותיה, ובמיוחד בכל הנוגע לערוץ 20", כך עולה מפנייה שהגישה אתמול (ד') בן חי-שגב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט נגד שר התקשורת.

 

בפנייה, שפורסמה הבוקר (ה') בידיעות אחרונות, נכתב כי קרא מתנהג באופן בלתי ראוי ודבריו גובלים בהסתה פרועה ומסוכנת. "איומי השר להדיח את 'שומר הסף' ולפזר את המועצה מהווים פגיעה קשה במינהל התקין ובשלטון החוק כשכל חטאם של אלה הוא – שהעזו לבצע את תפקידם נאמנה באופן חסר פניות, ואינם מוכנים להיכנע לתכתיבים פוליטיים".

מערכת היחסים בין הצדדים עלתה על שרטון לאחר שמועצת הכבלים והלוויין דחתה לפני כחודש קבלת החלטה בבקשת ערוץ 20 (ערוץ המורשת) לשדר חדשות. בשנה החולפת מתנהלים מגעים בין המועצה לערוץ 20, כאשר אישור עקרוני ניתן על ידי המועצה כבר בדצמבר 2016. האישור ניתן בכפוף למספר תנאים, בהם הפרדת בעלות ותוכן ועמידה בכללי אתיקה. גורמים בערוץ 20 טוענים כי לאורך השנה המועצה הוסיפה מאות דרישות נוספות, דברים שביקשה מהערוץ להעביר ושלל בקשות חדשות שצצו לאורך השנה ובמיוחד בחודשים האחרונים, עניינים שהיו יכולים להתקבל כבר במועד האישור המקורי.

 

ערוץ 20 פועל ברישיון ייעודי כערוץ מורשת ישראל. מבדיקות שביצעה המועצה עלה כי ערוץ 20 לא עמד בתנאי רישיונו והוא משדר ברובו משדרים כלליים, לרבות חדשות, וזאת בניגוד להוראות הרישיון. בגין הפרות אלו קנסה המועצה מספר פעמים את ערוץ 20, כאשר בחודש ספטמבר האחרון אף ערכה בדיקה בנוגע לעמידת הערוץ בהוראות רישיונו ונמצא כי הערוץ מפר אותן בצורה שיטתית ויסודית. כתוצאה מכך החליטה המועצה לחלט את ערבויות ערוץ 20, בתום תקופת ארבעה חודשים, במהלכם תינתן לערוץ האפשרות להתאים את שידוריו. תקופת התיקון חלפה בשבוע שעבר, והוחלט לדחות את ההחלטה בנושא בחודש נוסף, זאת מאחר שבימים אלו מקדם שר התקשורת חקיקה לאסדרת הערוצים הייעודיים.

 

מנכ”ל ערוץ 20 שכי פרנץ (מימין) ושר התקשורת איוב קרא מנכ”ל ערוץ 20 שכי פרנץ (מימין) ושר התקשורת איוב קרא צילום: יוסי צבקר

 

כאמור, מועצת הכבלים והלוויין דחתה את ההחלטה בבקשת ערוץ 20 לשדר חדשות לאחר שקיבלה חוות דעת מהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה מאיר לוין שכתב: "מסעיפי הרישיון והחוק עולה כי על המועצה מוטלת חובה להידרש לסוגיית הפרות החוק, התקנות ותנאי הרישיון בידי הערוץ לצורך קבלת החלטה בדבר מתן אישור לשידורי חדשות לערוץ. דברים אלו צריכים לקבל ביטוי במסגרת כל החלטה שתתקבל בנושא. חשוב להבהיר כי לו תחליט המועצה להעניק לערוץ מורשת אישור לשדר חדשות בעת הזו, קיים סיכון משפטי לא מבוטל שבג"ץ יהפוך את ההחלטה.

 

"חוות הדעת של משרד המשפטים הציעה שתי חלופות אחרות: חדשות על תנאי לשנה או חדשות בעוד שנה, במהלכה יעמוד הערוץ בתקופת מבחן. עם זאת, הרוח שעולה מדברי חוות הדעת היא שלא לאשר לערוץ 20 לשדר חדשות. בערוץ 20 גילו על המתווה הזה, ומאחר ששתי החלופות לא היו מקובלות עליהם הודיע על כוונתו להחזיר את הרישיון ולהיערך לסגירה".

 

כתוצאה מהחלטה זו טוענת בן חי-שגב בפנייתה ליועץ המשפטי לממשלה, כי קרא דרש ממנה להתעלם במפגיע מחוות הדעת המשפטיות ולפעול לאישור שידורי חדשות קבוע ודחוף לערוץ. עוד טוענת בן חי-שגב כי לאחר שהעבירה לו את חוות הדעת המשפטית, צלצל אליה השר והטיח בה בקול רם את הדברים הבאים: "נמאס לי ממך. את שקרנית. מה פתאום את מתייעצת עם היועץ המשפטי לממשלה. אין לך זכות קיום. אני אפזר את המועצה. לא תהיה מועצה".

 

לפי סעיף 6ו בחוק התקשורת, רשאי שר התקשורת לפזר את המועצה אם ראה כי אינה ממלאת את כראוי את תפקידה. כדי לפזר את המועצה נדרש השר לשלוח מכתב ליו"ר בו הוא מתריע כי בכוונתו לפזר את המועצה תוך תקופת זמן שתאפשר למועצה לתקן את הטעויות או העיוותים. קרא טען באותה העת בפני כ"לכליסט" כי: "מועצה אשר תהליך קבלת ההחלטות שלה אינם עומדים במבחן המשפטי ושאינה יכולה להגן על עצמה מפני החלטות שהיא יזמה וקבעה בבג"ץ אין לה זכות קיום ואיבדה את הלגיטימיות הציבורית".

 

ד"ר יפעת בן חי שגב ד"ר יפעת בן חי שגב צילום: אוראל כהן

 

בן חי-שגב מגיבה לכך בפנייה וכותבת: "יודגש כי לשר אין כל עילה אמיתית, חוקית או אחרת, לפיזור המועצה היות שלפי סעיף 6ו לחוק, פיזור המועצה ייעשה רק כאשר המועצה אינה ממלאת כראוי את תפקידה... ודאי שלא כך בענייננו".

 

בן חי-שגב תוקפת גם את ראש מטה שר התקשורת שירלי שיף, שטוענת כי לפני הדיון בבקשת ערוץ 20 לשדר חדשות, שיגרה שיף ליפעת מסרים שמומלץ לה "להתיישר עם עמדת השר" ומובטח לה כי ייזום מהלך לאיחוד המועצות (הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו והכבלים והלוויין) ויעמיד אותה בראש, אך אם לא כן "זמנך קצוב".

 

מלשכתו של שר התקשורת איוב קרא נמסר: "ד"ר יפעת בן חי-שגב קיבלה מלכתחילה גיבוי מלא משר התקשורת כיו"ר מועצת הכבלים והלווין. אחרי כמה חודשים התברר לשר שד"ר בן חי-שגב לא מצליחה להגן על המועצה שהיא עומדת בראשה, כשהיועץ המשפטי לממשלה אמר דברים קשים על המועצה וסירב להגן על החלטת המועצה בעניין זכיית ערוץ 20 להפעלת ערוץ הכנסת, ובכך גרמה לשר לחוסר אמון רב בביצוע תפקידה.

 

"נראה לכאורה שגברת בן חי-שגב פעלה מתוך אינטרס אישי ופעלה בדרך לא ראויה ובחוסר תום לב. תמוה בעיניו של השר שיושבת הראש מפיצה דברי הבל ומתארת מציאות שלא התרחשה - הרי המנכ"ל בפועל נכח במרבית הפגישות בין השר ליפעת בן חי-שגב ויאשר שמעולם השר לא איים עליה או הציע לה תפקיד בכיר יותר. אכן השר הביע אי שביעות רצון מהתנהלותה של מועצת הכבלים והלווין - וזו כמובן ביקורת לגיטימית ומותרת.

 

"להשקפת עולמו של השר, מועצה שאינה יכולה לעמוד מאחורי החלטותיה אשר לא עומדות במבחן היועץ המשפטי לממשלה ובג"ץ - אין לה כנראה זכות קיום. השר מצר על כך שד"ר בן חי-שגב מנסה לתפוס כותרות על חשבון שר תקשורת שיצא ל'מהפכת קרא' והעז להילחם נגד סתימת פיות ורגולציה מכבידה, ובעד תחרות הוגנת וחופש הביטוי".

 

תגובתה של גב' שירלי שיף, ראש מטה שר התקשורת: "מעולם השר קרא לא פעל ולא הורה לפעול כנגד חוות דעתו של מנדלבליט, אלא ההיפך הוא הנכון. מדיניות שר התקשורת היא חד משמעית וברורה - ליישם את החלטות היועץ המשפטי לממשלה. מצוקתה של גב' בן חי-שגב ברורה וייתכן שאף גובלת בתסכול של מי שחושבת שזמנה קצוב, וייתכן ויש דברים בגו. על כך כבר אמרו חז"ל - 'אין דנים אדם בשעת צערו.' מאחלת לד"ר בן חי-שגב הצלחה ובריאות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x