$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

היזם רונן אלעד רכש את שילב ב-100 מיליון שקל

לאחר שלפני 3 שנים מכרו בני הזוג שושי ואיציק אורן את יצרנית הצעצועים טייני לאב לדוראל הקנדית בכ-60 מיליון שקל, הם מוכרים כעת את רשת שילב שהקימו. הרוכש רונן אלעד יעביר לשניים תמורה נוספת המותנית בביצועי החברה בסך של 15-20 מיליון שקל

גולן חזני 06:4731.12.17

רשת בגדי התינוקות שילב עוברת ידיים. ל"כלכליסט" נודע כי ביום חמישי האחרון סיכמו בעלי שילב ומייסדי הרשת, בני הזוג שושי ואיציק אורן, על מכירתה לאיש העסקים רונן אלעד, מבעלי קבוצת הפועל פתח תקוה לשעבר.

 

אלעד רכש את מניות החברה תמורת 100 מיליון שקל במזומן, כאשר במסגרת העסקה סוכם על תמורה נוספת המותנית בביצועים של החברה בסך של 15-20 מיליון שקל, שתועבר לבני הזוג אורן. דבר המו"מ בין הצדדים נחשף ב"כלכליסט".

 

ככל הנראה, יקבל אלעד מימון בנקאי לעסקה מאחד הבנקים הגדולים, לאחר שהגופים הפיננסיים שאליהם פנה סברו כי מדובר בעסקה כלכלית טובה, והעבירו לאלעד הצעות למימונה תוך מתן ריביות נמוכות יחסית. 

איציק ושושי אורן, מייסדי שילב שמכרו כעת את הרשת שהקימו איציק ושושי אורן, מייסדי שילב שמכרו כעת את הרשת שהקימו

 

לפני ארבעה חודשים חתם אלעד על מזכר הבנות לרכישת שילב, ובתקופה זו ניהל בדיקת נאותות שבסיומה הוא חתם, כאמור, על הסכם לרכישת הרשת מידי בני הזוג אורן.

 

 

 

זו הפעם הראשונה לאחר מספר ניסיונות, שבעלי שילב מוכרים את החברה. בפעמים הקודמות שבהם נוהל המו"מ הפסיקו בני הזוג את המגעים בעיצומם, היות שלא היו שלמים עם המכירה. הפעם הזמן עשה את שלו, והמגעים בין הצדדים הבשילו לכדי הסכם.

 

הרשת הגדולה בארץ למוצרי תינוקות

 

שילב היא הרשת הגדולה ביותר בישראל למוצרי תינוקות, ומונה כ-70 סניפים. הרשת מוכרת, בין היתר, ריהוט לחדרי תינוקות, עגלות לתינוקות ומוצרים משלימים. שתי הקטגוריות העיקריות שבהן הרשת פועלת הן אופנה לתינוקות וילדים עד גיל 7 וצעצועים לתינוקות ולפעוטות.

 

הרשת, המנוהלת על ידי ענת לוין, פועלת בשלושה קונספטים שונים – חנויות הריון, המתמחות בהזמנות לפני לידה; חנויות בתי חולים, המספקות את צרכי האם והרך הנולד בימים הראשונים שלאחר הלידה, וחנויות הורים, המיועדות לתינוקות, לילדים ולרוכשי מתנות. בנוסף מפעילה שילב חנות מקוונת שמציעה למכירה אלפי פריטים.

 

היתרון של שילב, כפי שהוצג לרוכשים פוטנציאליים, הוא בקשר ההדוק עם הלקוחות. מועדון הלקוחות של שילב, שסובב סביב עולמות התוכן של התפתחות התינוק והסביבה החברתית־משפחתית שעוטפת אותו, כולל כיום 270 אלף חברים המפולחים לשלושה קהלי יעד שונים – נשים בהריון, הורים צעירים וסבים וסבתות.

 

בעלי שילב הקימו בארץ את תחום חבילות הלידה, ובמשך שנים פעלה הרשת בשוק זה כמעט בבלעדיות. עם השנים קמו לרשת מתחרים, שאילצו אותה להתמודד עם העובדה שהמחירים בה נתפסים כגבוהים ולספק פתרונות תחרותיים.

 

המתחרה הבולטת של שילב היא רשת "מוצצים", שהוקמה שני עשורים וחצי אחריה. באופן סמלי פתחה הרשת בתחילת 2014 סניף מול קניון איילון ברמת גן, במקום סניף הדגל של שילב במקום שנסגר. שילב חנכה מאוחר יותר סניף חדש לא הרחק משם.

 

בעבר אמרו בעלי "מוצצים", אסף וגיל כהן, כי "חלק גדול מההצלחה שלנו היא בזכות שילב. הם מיצבו את השוק גבוה, וזה איפשר לנו לקחת חלק גדול". עם זאת, לאחר שדבר המו"מ למכירת שילב נחשף אמר כהן כי "לא שווה לקנות את שילב, הנתונים שלהם לא טובים, המכירה נעשית מפאניקה כי הבעלים אינם מעורבים בניהול ואין דור המשך".

 

מוצצים מונה אמנם 15 סניפים בלבד, אבל מדובר בסניפי ענק המשתרעים על פני אלף מ"ר ומעלה בקונספט מעט שונה – מתח רווחים נמוך שנסמך על פתיחת חנויות באזורי תעשייה ולא בקניונים שבהם השכירות יקרה יותר.

 

שילב נכנסה לתחום המכירות באינטרנט ב־2012, וכיום חלק מהותי ממכירותיה נעשה באתר החברה. ההכנסות של שילב מוערכות ב־400 מיליון שקל בשנה וה־EBITDA (הרווח התפעולי התזרימי שלה) מוערך ב־15–18 מיליון שקל.

 

עשו אקזיט מוערך של 60 מיליון שקל עם טייני לאב

 

בתחילת 2014 ביצעו בני הזוג אורן אקזיט ראשון כשמכרו את יצרנית ומפתחת הצעצועים טייני לאב שבבעלותם לחברת הצעצועים הקנדית דוראל (DOREL).

 

על פי הערכות, החברה נמכרה ב־60 מיליון שקל. טייני לאב מוכרת ביותר מ־50 מדינות בעולם כש־75% מהמכירות נעשות באמצעות רשת מפיצים, ויתרת המכירות נעשית בצפון אמריקה באמצעות חברה־בת אמריקאית. קו המוצרים של טייני לאב משלים את זה של דוראל, שהיא חברה עולמית למוצרי ילדים ותינוקות.

 

בתחילת 2010 ניסו בני הזוג אורן למכור את הרשת ואף ניהלו מגעים עם כמה גורמים קמעונאיים, בהם רשת קסטרו, יבואן טויוטה וזכיין רשת H&M ג'ורג' חורש, אלביט קמעונאות וקבוצת גאון אחזקות, אז נחשפו לראשונה הביצועים הכספיים של הרשת. מחזור המכירות של הרשת הסתכם ב־2009 ב־218 מיליון שקל, וה־EBITDA ב־21 מיליון שקל.

 

שילב ציינה אז כי היא מצפה לסיים את 2010 עם מכירות של 230 מיליון שקל ועלייה ב־EBITDA ל־25 מיליון שקל. התחרות הגוברת בתחום שחקה את ה־EBITDA למרות שהמכירות עלו.

 

המגעים לא הבשילו לעסקה, לאחר שהזוג אורן לא קיבלו את המחיר שביקשו עבור הרשת – 175 מיליון שקל. באוגוסט 2010 הודיעו הבעלים לעובדים כי נסוגו מכוונת המכירה. ניסיון נוסף נעשה בסוף 2015, ושוב לא הבשיל. בניסיון הנוכחי התעניינה ברכישת הרשת גם ג. יפית באמצעות רשת סטימצקי.

 

אלעד ניהל לפני שנה מגעים לרכישת חברת ברי המים של אלקטרה – אלקטרה בר – שבסופם רכש את החברה יחד עם שותפים וייתכן שיצרף שותפים גם לעסקת שילב.

 

ב־2005 סיכם אלעד על רכישת אחזקות (כ־15%) מבטח שמיר, שבשליטת מאיר שמיר, וחברת ליפמן, ביצרנית העט המתרגם וויזקום (Wizcom), לאחר שעברה תהליך ארוך של הבראה שכלל פיטורים, מיקוד עסקי וסגירת פעילויות. אלעד מכר את החזקותיו בוויזקום בשנת 2010, ושנתיים לאחר מכן, בשנת 2012, החברה שנסחרה בבורסת פרנקפורט בגרמניה הגישה בקשה לבית המשפט להכריז עליה כפושטת רגל. פעילות נוספת של אלעד בשוק ההון המקומי היתה רכישת השליטה בחברת י.א.ד אלקטרוניקה, שעסקה ביבוא מחשבים, שביצע יחד עם אחיו ערן ב־2006. השניים מכרו את החברה שנה לאחר מכן. 

 

תחום הקמעונאות סובל מתחרות הולכת וגוברת מאתרי הקניות באינטרנט, ומרשתות חדשות שקמות לצד המסורתיות. יש כמה רשתות קמעונאיות שמצויות על המדף, בראשן רשת גולף, אולם באחרונה חלה התעוררות מסוימת בתחום ויש גם עסקאות מכירה של רשתות. כך למשל רכשה ביוני קרן אייפקס ישראל של זהבית כהן 55% מרשת מקס סטוק לפי שווי של 300 מיליון שקל. אייפקס ניהלה מו"מ גם לרכישת מחצית ממניות רשת האופנה רנואר, אבל זה הסתיים ללא הצלחה בשל מחלוקת על זכויות השליטה.

 

הזוג אורן מסרו היום: "אנו שמחים להעביר את משפחת שילב למשפחת אלעד ואנו משוכנעים כי הם ימשיכו את המורשת ושמירה על ערכי החברה גם בשנים הבאות. אנו מאחלים להם הצלחה רבה".

 

כרמית ורונן אלעד מסרו היום: "אנו גאים ושמחים על רכישת רשת שילב ממשפחת אורן. רשת שילב הינה מודל של הצלחה בארץ ובעולם ומהווה השראה לחברה עיסקית אשר שמרה על ערכיה לאורך ארבעה עשורים ואנו מחוייבים להמשיך בדרך זו גם בשנים הבאות".

 

את שילב ייצג משרד עורכי דין גורניצקי ואת אלעד משרד גולדפרב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x