$
פרסום ושיווק

ועדת השרים לחקיקה אישרה לקריאה טרומית את ההצעה האוסרת על פרסום מוצרי טבק

אישורה של ההצעה נעשה על רקע הסכמתו של יהודה גליק לוותר על הצעת החוק שלו האוסרת מכירה של מוצרי טבק עד גיל 21

אורנה יפת 14:4924.12.17

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה לקריאה טרומית את הצעת החוק של חברי הכנסת איתן כבל (המחנה הציוני) ויהודה גליק (הליכוד) האוסרת על פרסום של מוצרי טבק בכלל כלי התקשורת והרשתות החברתיות, למעט בעיתונות הכתובה. כמו כן יתאפשר פרסום של מוצרי טבק בחנויות ייעודיות ובדיווחים חדשותיים.

 

על פי ההצעה, יאסר פרסום ופרסום סמוי של מוצרי טבק ועישון, סיגריות אלקטרוניות, ואייקוס של פיליפ מוריס בכלי תקשורת ובשלטי חוצות ותיאסר הצגת מוצרי עישון בדוכנים בכנסים ובמקומות ציבוריים. על פי הצעת החוק גם על סיגריות שיימכרו בדיוטי פרי ידרשו המשווקים לכתוב אזהרות בעברית (כיום הכיתוב על הפאקטים הוא רק באנגלית). החוק אוסר גם על ייבוא ומכירה של חטיפים שונים, לרבות גומי לעיסה, בצורה של סיגריה או אם מופיעה עליו המילה סיגריה או שם של מוצר עישון אחר.

 

    צילום: בלומברג

 

על פי בקשתו של שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן, הפרסום למוצרי טבק יתאפשר בעיתונות המודפסת בלבד, אך גם בעיתונות המודפסת יידרשו משווקי הסיגריות ומוצרי טבק אחרים לפרסם בצמוד למודעת הפרסומת, ועל שטח זהה, מודעת אזהרה הנוגעת לנזקי העישון. שפות האזהרה, וההסברים וכן גודל האותיות, ייקבעו על ידי שר הבריאות, באישור ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת.

 

אישורה של ההצעה נעשה על רקע הסכמתו של יהודה גליק לוותר על הצעת החוק שלו האוסרת מכירה של מוצרי טבק עד גיל 21. גליק איים שלא יצביע בעד חוק המרכולים במידה ותהיה התנגדות מצד ראשי הקואליציה לחוק זה.

 

במסגרת הפשרה סוכם כי החוק של גליק לא יקודם, אבל במקומו יעבור החוק שאוסר באופן גורף על פרסום של מוצרי טבק.

 

הצעת החוק מיישמת החלטת ממשלה בעניין זה מחודש מאי 2011. אחד התיקונים המרכזיים בהצעת החוק הנוכחית הוא החלפת ההגדרה "מוצר המשמש לעישון טבק" בהגדרה "מוצר עישון".

 

 ההגדרה "מוצר המשמש לעישון טבק" כוללת היום מוצרים כדוגמת נרגילה, ניירות גלגול ועוד. אולם, בהגדרה זו אין התייחסות לחומרי עישון נוספים ממקור צמחי שאינו טבק. לפיכך, מוצע להרחיב את ההגדרה ולקבוע כי מוצר עישון שעליו יחול החוק, יכלול את כל סוגי חומרי העישון, לרבות טבק וחומרים אחרים ממקור צמחי שאינם מכילים טבק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x