$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

מכה נוספת לערוץ 20: גם אם יקבל אישור לשידור חדשות הוא עלול ליפול בבג"ץ

שבוע לאחר שמועצת הכבלים והלוויין פסלה את זכייתה מהפעלת ערוץ הכנסת, היא קיבלה חוות דעת לפיה קיים חשש סביר ששידור החדשות לא יעבור בבג"ץ. לשר התקשורת קרא הדבר נודע בדיעבד והוא אמר כי "למועצה הזאת אין זכות קיום"

אביב גוטר 20:4813.12.17
ערוץ 20 שוב על המוקד. ל"כלכליסט" נודע כי המועצה לשידורי כבלים ולוויין קיבלה חוות דעת ממשרד המשפטים הטוענת כי לו תחליט להעניק לערוץ 20 אישור לשדר חדשות, קיים סיכון משפטי לא מבוטל שבג"ץ יהפוך את ההחלטה. הסיבה לכך נעוצה בהפרות הערוץ את תנאי הרישיון שלו והחלטת המועצה שהתקבלה בספטמבר האחרון לחילוט ערבויות.

 

מדובר במכה נוספת על ערוץ 20 תוך פחות משבוע, כאשר ביום חמישי האחרון החליטה המועצה לפסול את זכייתה בהפעלת ערוץ הכנסת מאותה הסיבה – הפרקליטות רמזה כי לא תוכל להגן על החלטת המועצה בעתירה שהוגשה לבג"ץ על ידי חדשות 2 ו-RGE.

ל"כלכליסט" נודע כי שר התקשורת איוב קרא גילה שהמועצה מנהלת הדיונים מול משרד המשפטים בנושא נעשו ללא ידיעתו, וכעת הסבירות להפוך את ההחלטה קלושה. קרא גילה זאת בעת שישב במליאה ממנה יצא בזעם לנהל שיחת טלפון בה נשמע אומר: "למועצה הזאת אין זכות קיום, אני יכול לסגור אתכם בחקיקה כבר מחר בבוקר. לא ייתכן שאתם מקבלים החלטות בלי לקבל ייעוץ משפטי".

ערוץ 20 ערוץ 20 צילום: נדב כהן יונתן

 

בדצמבר אשתקד אישרה המועצה לכבלים ולוויין לערוץ 20 לשדר מהדורות חדשות בכפוף למספר תנאים אותם דרשה המועצה. במהלך השנה האחרונה נערך ערוץ 20 לכך, כשבין היתר נדרש כי מערך החדשות יהיה עצמאי, יתחייב להצטרף למועצת העיתונות ולעמוד בכללי האתיקה. ברישיון של ערוץ 20 נקבע כי המועצה רשאית לאשר לבעל רישיון להפיק תכניות חדשות בעצמו בתנאים שתקבע המועצה אם נתקיימו מספר תנאים. אחד התנאים הכתובים ברישיון קובעים כי הפקת החדשות על ידי בעל הרישיון אינה מעלה חשש סביר להפרת הוראות חוק התקשורת.

 

בספטמבר האחרון עמד ערוץ 20 בפני סכנה קיומית לאחר שביצע שורת הפרות הדרשו לחלט את ערבויות הערוץ בסך 4 מיליון שקל. המועצה החליטה שלא לחלט את הערבויות בתנאי שבטווח הזמן הזה משרד התקשורת יסדיר את סוגיית הערוצים היעודיים, וכי ערוץ 20 יפעל לפי הוראות הרישיון הנוכחי שלו.

 

משרד המשפטים טוען כי הפרה זו מהווה הפרה מהותית שכן על פי סעיף 6יא לחוק התקשורת נקבע כי אם בעל הרישיון הפר הפרה מהותית את תנאי הרישיון או שהפר את הפרה שאינה מהותית ולא תיקן את ההפרה כפי שהורו לו השר או המועצה, המועצה רשאית לבטל, לגביל או להתלות את רישיון השידורים. כלומר, על המועצה מוטלת חובה להידרש לסוגיית הפרת החוק לצורך קבלת החלטה האם להעניק לערוץ 20 אישור לשדר חדשות.

 

במסגרת תנאי הרישיון, ערוץ 20 - ערוץ המורשת - מחויב שלפחות 75% משידוריו יהיו בנושא מורשת ישראל, כאשר קיימות מגבלות על כמות התכנים שאינם תכני מורשת שניתן לשדר, וכן מגבלות על כמות התכנים הכלליים שניתן לשדר בפריים טיים. המועצה התריעה בפני הערוץ כי הוא אינו עומד בתנאים אלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x