$
פרסום ושיווק

מועצת הכבלים פסלה את זכיית ערוץ 20 במכרז להפעלת ערוץ הכנסת

זאת לאחר שהפרקליטות הודיעה כי אינה מתכוונת להגן בבג"ץ על החלטותיה הקודמות של המועצה לאפשר לערוץ 20 את ההפעלה; הסיבה: התוכנית העסקית של ערוץ 20 אינה הולמת את פרק התוכן; לפיכך תיבדק הצעת קבוצת RGE, מבעלי ערוץ 10

אביב גוטר 14:4507.12.17

המועצה לשידורי כבלים ולוויין החליטה היום (ה') לפסול את הצעת ערוץ 20 שזכתה במפעל לשידורי ערוץ הכנסת, ותעבור לבדיקת הצעת קבוצת RGE, מבעלי ערוץ 10,שזכתה במקום השני, כפי שנחשף בכלכליסט בתחילת השבוע.

 

החלטת המועצה מהיום נובעת מהודעתה של הפרקליטות מיום שלישי כי אינה מתכוונת להגן בבג"ץ על החלטותיה הקודמות של המועצה, לפיהן ערוץ 20 יפעיל את ערוץ הכנסת - זאת משום שהתוכנית העסקית של ערוץ 20 אינה הולמת את פרק התוכן, דבר שמהווה תנאי מהותי שיורד לשורשו של עניין בכללי המכרזים ולכן כל הצעה שאינה עומדת בכללים צריכה להיפסל.

 

 

 

"בשלב זה, ועל אף שהמועצה עודנה סבורה כי ההצעה הזוכה הציעה את התוכן הטוב ביותר, לאור חוות הדעת המשפטית אין מנוס אלא להכריז על פסילתה של ההצעה הזוכה", נכתב בהודעה שמסרה מועצת הכבלים והלוויין.

 

אולפן ערוץ הכנסת הקודם (ארכיון) אולפן ערוץ הכנסת הקודם (ארכיון) צילום: יחצ

 

כזכור, בחודש מאי בחרה מועצת הכבלים והלוויין בשבתה כוועדת מכרזים בהצעת ערוץ 20 כהצעה הזוכה שהייתה אמורה להחליף את חדשות 2, המפעילה את ערוץ הכנסת מיום היווסדו ב-2004, וזאת החל מיולי האחרון. אולם בעקבות עתירה לבג"ץ שהוגשה על ידי חדשות 2, אליה הצטרפה קבוצת RGE הורה בג"ץ על מתן צו ארעי המעכב את החלפת המפעילות, כך שנכון להיום מי שמפעילה את ערוץ הכנסת היא עדיין חברת חדשות 2.

 

פגם מהותי

 

בכתב העתירה נטען כי בהצעתה של ערוץ 20 נפל פגם מהותי בתכנית העסקית שהציגה, והיא אינה הולמת את הצעת התוכן שלה. המועצה יזמה לכנס את המועצה בשנית על מנת לבחון מחדש את החלטתה וב-25 ביולי החליטה המועצה לאשרר את ההחלטה. כתוצאה מכך הגישו חדשות 2 ו-RGE עתירה מתוקנת במסגרתה הציגו חוות דעת כלכלית המצביעה על הכשלים בתוכנית העסקית.

 

בדיונים שנערכו, כאמור, הגורמים המשפטיים הודיעו למועצה כי לא יוכלו להגן על העתירה בבג"ץ ורמזו להם כי הדרך הנכונה ביותר תהיה פסילת ההצעות שאינן עומדות בתוכנית העסקית עד לבחירת ההצעה הזוכה. כתוצאה מכך החלו להתפתח חילופי האשמות בין יו"ר המועצה יפעת בן חי-שגב לבין המחלקה המשפטית של המועצה שבראשה עומד עו"ד דודו קובסניאנו שהודיע לפני מספר שבועות על פרישתו משום שמונה לתפקיד היועץ המשפטי של משרד התיירות.

 

בהודעת מועצת הכבלים והלוויין נכתב: "ההצעה של ערוץ לשידורי הכנסת בע"מ הציעה במישור התוכני את ההצעה הטובה ביותר, וזכתה בניקוד הגבוה ביותר בפרק התוכן. החברה זכתה ב-930 נקודות, לעומת 822 נקודות בהן זכתה חברת ערוץ 10 כנסת ישראל בע"מ, 814 נקודות בהן זכתה חברת החדשות הישראלית בע"מ ו-751 נקודות בהן זכתה חברת שידורי העם בע"מ".

 

"התוכנית העסקית היוותה רק 10% מן הניקוד הכולל, 100 מתוך 1,000 נקודות. כדי לתעדף את פרק התוכן ולחדד את מרכזיותו, קבעה הוועדה תנאי סף מחייב של עמידה בסעיף התוכן, תנאי סף בו עמדו כל ארבע המציעות".

 

במועצה גם ביקשו להדגיש כי עמדת יועצי התוכן והיועץ הכלכלי החיצוני המלווים את המועצה נותרה בעינה, ולפיה ההצעה הזוכה ניתנת לביצוע במסגרת התקציב הסגור. "ההנחה העומדת בבסיס זה, היא כי הידע והניסיון הנצברים מלמדים שתוכן טלוויזיוני ניתן להפקה במנעד תקציבי רחב ביותר, שאין בו כדי להעיד על האיכות בהכרח. כלומר, אין בנמצא נוסחה תקציבית קבועה להפעלת ערוץ טלוויזיה, ואיכותו של ערוץ טלוויזיה אינה נמדדת בהשקעה התקציבית דווקא, וכמובן, הערכת איכות בכל האמור לתוכן טקסטואלי, בין אם טלוויזיוני או אחר, היא לעולם הערכה סובייקטיבית".

 

"עם זאת עמדת היועץ המשפטי למועצה, שגובתה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, הינה כי לא ניתן לקבל את ההסברים המאוחרים שניתנו על ידי הזוכה מכיוון שהם בבחינת 'שיפור הצעה' שאינו אפשרי בהליך מכרזי".

 

מחברת החדשות נמסר בתגובה: "מדובר בניצחון משפטי חסר תקדים, הודות לעמידה העיקשת של חברת החדשות, על עקרונות של קיום מכרז הוגן, שוויוני ושקוף.

 

"רק הודות לעתירת חברת החדשות לבג"ץ נחשפו פגמים וכשלים חמורים שנפלו בעבודת ועדת המכרזים של מועצת הכבלים והלוויין בראשות יפעת בן חי שגב.

כפי שהודיעה חברת החדשות לבית המשפט, ההתנהלות של ועדת המכרזים ביחס להצעת ערוץ 20 ולפגמים החמורים שנפלו בה מוכיחה כי בדיקת כלל ההצעות שהוגשו במסגרת המכרז על ידי ועדת המכרזים לא נעשתה כראוי ולכן אין לתת אמון בהליך המכרז כולו.

 

"העובדה שהיועץ המשפטי לממשלה לא היה מוכן להגן בבג"ץ על החלטת המועצה בהליך המכרזי מעידה כאלף עדים על כישלון מקצועי מהדהד של ועדת המכרזים.

בנסיבות אלה, התוצאה המתחייבת היא ביטול ההליך המכרזי, כפי שהתבקש בין היתר בעתירת חברת החדשות שהוגשה על ידי עורכי הדין הד"ר ישגב נקדימון ודקלה בירן".

 

מקבוצת RGE נמסר: "RGE מברכת על החלטת המועצה לשידורי כבלים ולוויין לפסול את הצעת ערוץ 20 במכרז על ערוץ הכנסת. הקבוצה משוכנעת, כפי שהיתה לכל אורך ההליך, שבסופו של יום היא זו שתפעיל את ערוץ הכנסת החדש, היות שהצעתה היתה מלכתחילה האיכותית והנכונה ביותר, הן תוכנית והן עסקית. RGE קוראת למועצה לסיים את ההליך במהרה ולאפשר לערוץ החדש לצאת לדרך בהקדם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x