פרסום ושיווק

ייבחן פיצול בזק לשתי חברות נפרדות

צוות של משרדי התקשורת והאוצר בוחן את השלכות ההפרדה המבנית בבזק על שחקניות אחרות בשוק התקשורת

אביב גוטר 08:2121.11.17

צוות משותף של משרדי התקשורת והאוצר, שהוקם כדי לבחון את ביטול ההפרדה המבנית בבזק, התבקש להציג עמדה מקצועית לגבי פיצול בזק לשתי חברות נפרדות: אחת שתעסוק בתשתיות ואחת שתעסוק בשירותים.

הצוות התכנס לפני כשלושה שבועות לישיבת התנעה מחודשת, לאחר הפסקה של כארבעה חודשים שהחלה בעקבות הפיכת חקירת הרשות לניירות ערך בפרשת בזק לגלויה.

 

מי שעמד בראש הצוות עם הקמתו היה מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, שמאז השעה את עצמו מתפקידו בעקבות ממצאי החקירה שלפיהם יש תשתית ראייתית להעמידו לדין. מי שמחליף את מקומו של פילבר הוא המשנה למנכ"ל מימון שמילה, שהורה לצוות להכין עבודות מקצועיות עבור כמה תרחישים אפשריים.

 

מימון שמילה מימון שמילה צילום: אוראל כהן

 

 

אחד מהתרחישים הללו הוא פיצולה של בזק לשתי חברות. עם זאת, גורמים בשוק התקשורת מעריכים כי תרחיש זה הכי פחות סביר מבין כולם, משום שישנה הסכמה עקרונית בין אנשי משרד התקשורת לאנשי משרד האוצר ולשחקנים נוספים בשוק שלפיה יש לקדם את ביטול ההפרדה המבנית ולא להקצין אותה עוד יותר.

 

הצוות בוחן את השלכות ההפרדה על שחקניות אחרות בשוק התקשורת. ביטול ההפרדה המבנית בבזק היתה אמורה להיות הטבה משמעותית עבור החברה. במשרד התקשורת התנו את ביטול ההפרדה ביישום מוצלח של רפורמת השוק הסיטונאי, גם בתחום הטלפוניה הקווית. אלא שהרפורמה לא יושמה בהתאם לציפיות.

 

הצוות הוקם בעקבות לחצים מצד ראשי בזק על פילבר שיקדם את ההפרדה המבנית, שנועדה במקור לאפשר איחוד פעילות בין בזק לבין החברות־הבנות שלה בזק בינלאומי, פלאפון ו-yes. בהיבט התפעולי, ביטול ההפרדה יאפשר לבזק להתייעל מבנית ופיננסית ולהציע חבילות תקשורת משלובות ללקוחותיה.

 

לצד זאת, ביטול ההפרדה יאפשר לחברה לקזז רווחים נגד הפסדי מס צבורים של yes ועל כן שווה עשרות מיליוני שקלים לבעל השליטה שאול אלוביץ'. בנוסף, ביטול ההפרדה עד סוף 2017 היה אמור לשלשל לכיסו של אלוביץ' עוד כ־170 מיליון שקל כחלק מהתנאים בעסקת בעלי העניין שבה רכשה בזק מיורוקום את אחזקותיה ב־yes.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x