$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

מפיצי הסרטים מחו"ל ערערו את מכירת גלובוס מקס לאלקו

חברות ההפצה טיים וורנר ויו.איי.פי הודיעו על ניתוק הקשר עם גלובוס מקס. אלקו שקנתה את הרשת טוענת שלא ידעה על הסיכון. הנאמנים גידרו 29 מיליון שקל מהתמורה עד לברור הנושא. אייפקס הודיעה כי יש לה עניין לחזור לתמונת הרכישה

גולן חזני 07:0029.10.17

חריקות בעסקת מכירת גלובוס מקס לחברת אלקו אחזקות. שני מפיצי הסרטים של גלובוס מקס - יו.איי.פי (UIP) וטיים וורנר, הודיעו בימים האחרונים על הפסקת הפצת הסרטים לרשת.

 

שתי חברות ההפצה טענו כי ההסכם עם גלובוס מאפשר להן להפסיק אותו בהודעה של עד 4 חודשים מראש. לצעד זה עלולות להיות השלכות משמעותיות על תפקוד החברה. 

 

וונדר וומן של טיים וורנר והמיניונים של יו.איי.פי וונדר וומן של טיים וורנר והמיניונים של יו.איי.פי

 

הודעת המפיצים הובילה להסכמה של נאמני הרשת לגדר סכום מהותי של 29 מיליון שקל מתמורת המכירה, שהיתה 144 מיליון שקל, למקרה של תביעה עתידית של אלקו. במקביל חזרה לתמונה קרן אייפקס, שהפסידה לאלקו בשלב ההתמחרות הסופי. אייפקס שלחה מכתב לנאמני הרשת ובו רמזה כי היא מעוניינת לחזור לתמונת הרכישה באמצעות התמחרות חוזרת. באלקו טוענים שלא ידעו על הסיכון עם המפיצים. באייפקס אומרים שמדובר בשינוי תנאי המכרז.

 

ב־7 בספטמבר זכתה אלקו שבשליטת דני ומייקי זלקינד בהתמחרות על גלובוס מקס שהגיעה להקפאת הליכים, לאחר שהסכימה לשלם 144 מיליון שקל תמורת הרשת. קרן אייפקס בניהולה של זהבית כהן יוסף הציעה 143 מיליון שקל.

 

בעקבות הודעת שני המפיצים הודיעה אלקו לנאמני החברה מטעם בית המשפט, ולבית המשפט עצמו, כי המחיר ששילמה משקף את קיומם של הסכמי ההפצה של הרשת, וכי הפסקת ההסכמים גורמת לחברה נזק כספי זמן קצר מאד מחתימת ההסכם.

 

מנכ"לית אייפקס זהבית כהן יוסף. טענה לשינוי בתנאי המכרז מנכ"לית אייפקס זהבית כהן יוסף. טענה לשינוי בתנאי המכרז צילום: אוראל כהן

 

השלמת העסקה מבחינה משפטית אמורה להתקיים ב־31 באוקטובר, כלומר מחרתיים. אז גם אמורה אלקו להעביר את התמורה שהסכימה לשלם עבור החברה כשבנתיים יש בידי הנאמנים פקדון של 15 מיליון שקל.

 

הנאמנים, עורכי הדין גיל אורן ואלונה בומגרטן ורו"ח בועז ברזילי, התנגדו לטענות של אלקו. לדבריהם אלקו הסכימה לרכוש את גלובוס למרות שבבית המשפט הבהירו שני המפיצים כי יש להם אפשרות משפטית להתנער ולהפסיק את הסכם ההפצה בכל עת. הנאמנים טענו כי היות והדבר היה ידוע במהלך ההתמחרות הרי שלאלקו אין זכות לטענות כלשהן.

 

עם זאת, כדי לא לפגוע בהשלמת העסקה, ניהלו הנאמנים מו"מ מהיר עם אלקו והגיעו להסכמה לגדר סכום של 29 מיליון שקל מהתמורה כדי שזו תועבר לנאמנים, ולא תחולק לנושי החברה, לפרק זמן של מספר חודשים. בתקופה זו תחליט אלקו אם להגיש לבית המשפט בקשה להפחתה במחיר עקב ההתפתחויות. בית המשפט אישר ככל הידוע את ההסכמות. מקורב לעסקה אמר כי בכל מקרה הנאמנים אינם יכולים לחלק את כל 144 מיליון השקלים לנושים היות ומול החברה עומדות תביעות של נושים שמותנות בפסיקת בית משפט לגבי סכום הפיצוי והחוב, ועל כן הנאמנים יהיו מחוייבים להעמיד סכום מסוים עבור תביעות אלה.

 

המשבר יכול היה להסתיים בשלב זה, אבל נאמני גלובוס קיבלו מכתב מעורכי הדין של קרן אייפקס, כך נודע ל"כלכליסט". במכתב נטעןכי מדובר בנסיגה מההסכם המקורי. לדברי מקורב לנאמנים, אייפקס ביקשה 10 ימים לבדיקות נאותות מזורזות, לבחון אם לא אירע שינוי מהותי לרעה במצב הרשת, ואז לקבל אפשרות לרכוש, גם באמצעות התמחרות חוזרת או באמצעות תשלום המחיר שסיכמה, ובלי תנאים. הנאמנים השיבו לאייפקס במכתב כי אין שום מניעה לבצע את העסקה עם אלקו, ואם אייפקס חולקת על כך שתפנה לבית המשפט. מתמודדים נוספים שהפסידו במכרז עשויים לחבור לאייפקס ולדרוש התמחרות חוזרת. אחד מהם אמר אתמול "אלקו מקבלת אופציה מוזרה שלא היתה בתנאי המכרז". בית המשפט יצטרך להכריע היום או מחר אם לקבל את בקשת אייפקס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x