$
פרסום ושיווק

עידן עופר מעמיד למכירה את החזקותיו בזכיינית ערוץ 2 רשת

עופר מחזיק באופן פרטי יחד עם אודי אנג'ל 51% מהבעלות על הזכיינית, ובשאר המניות מחזיקים חברת אנדמול ישראל (33%) ושטראוס השקעות (16%)

אביב גוטר וליאור גוטמן 18:2225.10.17

עידן עופר מעמיד למכירה את החזקותיו בזכיינית ערוץ 2 רשת בשל לחצים רגולטוריים המגבילים את יכולתו להתפתח במשק האנרגיה.

 

 

 

עופר מחזיק באופן פרטי יחד עם אודי אנג'ל 51% מהבעלות על הזכיינית, ובשאר המניות מחזיקים חברת אנדמול ישראל (33%) ושטראוס השקעות (16%). מאחר שעופר ואנג'ל מחזיקים במניות באמצעות חברה אחת, ייתכן ואנג'ל יצטרך לבחור בין להישאר ברשת או למכור את אחזקותיו.

 

הכרזת המכירה של רשת מגיעה בעיתוי לא טוב עבורה - שבוע לפני

פיצול ערוץ 2 ומעבר לשידור של 7 ימים בשבוע באפיק חדש.

 

גורמים רבים בתעשיית הטלוויזיה והפרסום חוששים כי במצב הנוכחי אין מקום לשלושה ערוצים מסחריים ולא מן הנמנע כי כל הערוצים יקיזו דם על מנת לשמור על כוחן היחסי ורווחיות. לכן ההחלטה למכור מעלה חששות לגבי עתיד הערוץ המסחרי. עם זאת, גורמים המקורבים לזכיינית טוענים כי עופר מעוניין להגדיל את פעילותו במגזרים אחרים וכדי לעשות זאת יהיה מוכן לוותר על ההחזקות בשוק התקשורת.

 

עידן עופר עידן עופר צילום: בלומברג

 

באוגוסט האחרון המליצה הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין לא לאפשר לחברת איי.סי פאואר (IC Power) בשליטת עידן עופר, להקים את תחנת הכוח הפרטית בקריית גת ("תחנת צומת") בהספק של 360 מגה וואט, שהם כ-3.5% מכוח הייצור של חברת החשמל. בהמלצתה אמרה הלפרין שהיא לוקחת בחשבון את שיקולי האנרגיה של השוק הישראלי, כאשר מצד אחד עופר הוא בעל השליטה באיי. סי פאוור (באמצעות קנון) שכבר מחזיקה בידה שתי תחנות כוח פעילות - האחת בדרום (80% מ-OPC שבמישור רתם, 440 מגה וואט), ואחת במרכז (נייר חדרה, פעילה על 50 מגה וואט עם תוכנית הרחבה לעד 120 מגה וואט).

 

במקביל, עופר שולט על גם בחברה לישראל שמחזיקה עוד תחנת כוח פרטית במפעלי כיל (250 מגה וואט) ומתכננת הקמה של תחנה רביעית במתקני הזיקוק בחיפה לבזן (כ-140 מגה וואט). צרוף אלו מעלה חשש כי יותר מדי כושר ייצור יתרכז בידי החברה לישראל וקנון, שתיהן בשליטת עופר, ולכן הקמה של תחנה חדשה בדרום בהספק של 360 מגה וואט עלולה לפגוע בתחרות במשק.

 

ועדת הריכוזיות סיכמה את המצב בקובעה כי "איי. סי פאואר מוחזקת על ידי עידן עופר. במקביל לאחזקותיו באיי.סי פאואר ובחברת צים באמצעות קנון, מחזיק עופר גם בחברה לישראל המחזיקה בין היתר בבית הזיקוק בזן, בכיל, במפעלי ים המלח וברותם אמפרט. בנוסף, עופר מחזיק במניות רשת, שמחזיקה במשותף עם קשת בחברת החדשות של ערוץ 2. ועדת הריכוזיות סקרה את מידת הריכוזיות הכלל-משקית של הקבוצה כיום, תוך סקירת תחומי הפעילות החיוניים בהם היא פועלת, מאפייני הפעילות המאקרו-כלליים שלה ומאפייני הקשר בינה לבין רגולטורים. הוועדה מצאה כי מדובר בקבוצה הריכוזית ביותר במשק".

 

לפיכך, ההערכות הן שעופר יוכל אולי להשלים את בניית תחנת הכוח החדשה "צומת" במידה וידלל את אחזקותיו בתחום האנרגיה, כלומר ימכור תחנות כוח קיימות או את בית הזיקוק. ככל הידוע נכסים אלו לא מועמדים למכירה.

 

בקבוצת עופר סירבו להתייחס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x