$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

החלקיק שהצית מחדש את ויכוח התמרוקים

משרד הבריאות בוחן אישור יבוא תמרוקים המיוצרים מחלקיקים מזעריים, מה שהיה אסור עד כה, אך תחת רגולציה מחמירה משל אירופה. היבואנים מתנגדים

אורנה יפת 11:1619.10.17

מחלוקת נוספת בין משרד הבריאות ליבואני התמרוקים והקוסמטיקה. ל"כלכליסט" נודע כי משרד הבריאות הוציא נוהל מעודכן ליבואנים שקובע מדיניות רישוי של תמרוקים המכילים חלקיקי ננו, שהיו עד כה אסורים ליבוא. הנוהל מתיר את היבוא תחת רגולציה מסוימת, שכוללת בין היתר בדיקות איכות ואישורים שאינם נהוגים במדינות אירופה. זאת, לטענת היבואנים, ישית עליהם עלויות נוספות וימנע בפועל את יבוא התמרוקים.

 

 

 

ננו חלקיק הוא חלקיק ננסי של חומר שמתאפיין בתכונות שונות. כיום מוצרים בטכנולוגיה זאת היא תמרוקים רבים, בעיקר מוצרי הגנה מפני השמש ומוצרי איפור. בעולם קיימת מחלוקת בנוגע לבטיחות והסיכונים שבשימוש מוצרים שמיוצרים בטכנולוגיית ננו, שחלקם נספגים בגוף. בנוהל שהופץ ליבואנים מציין משרד הבריאות כי הנושא עדיין בהליך למידה, ו”ייתכן כי בעתיד יוכנסו חומרים נוספים בגודל ננו לקטגוריית החומרים המותרים לשימוש בתמרוקים".  

מימין: מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ויו”ר חטיבת התמרוקים באיגוד לשכות המסחר ראובן בילט מימין: מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ויו”ר חטיבת התמרוקים באיגוד לשכות המסחר ראובן בילט צילום: אוראל כהן, נמרוד גליקמן

 

יבואני הקוסמטיקה כבר הביעו את התנגדותם למהלך. במכתב ששלחו למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, הם טוענים כי הנוהל החדש אינו תואם את דרישות הרגולציה האירופית למוצרי ננו. לטענתם, בדיונים שהתקיימו בעבר עם משרד הבריאות סוכם כי הדרישות הישראליות בנושא יהיו תואמות לדרישות האירופיות, וזאת על מנת למנוע חסמי יבוא ושיווק. "למרות הסיכומים הנ"ל, ולמרות שעמדתנו נשלחה למשרד הבריאות כבר בפברואר 2017, לא קיבל המשרד את הערותינו ואף לא נימק מהי הסיבה לכך", כותבים היבואנים במכתב. "שוב חוזרת על עצמה הטעות כפי שקרה בניסיון התקנת התקנות לרפורמת התמרוקים של נוהל שונה וייחודי לישראל, שיוצר חסמי יבוא וסחר, אינו מאפשר שיווק בישראל של עשרות מותגים בינלאומיים שמשווקים בכל העולם והלכה למעשה מנוגד להסכמים בינלאומיים עליהם חתומה ישראל".

 

הנוהל של משרד הבריאות קובע בין היתר כי חל איסור להשתמש לייבא חומרי ננו במוצרי תינוקות, מוצרים לחלל הפה, מוצר שעלול להגיע לדרכי הנשימה ומוצר לשימוש על

עור מגורה ופגום. היבואנים דורשים להסיר זאת מהנוהל. "הגבלות בשימוש בחומרי ננו נעשות על בסיס הערכת הבטיחות ונתונים מדעיים ואין איסורים גורפים לקבוצות שלמות של מוצרים", מציינים היבואנים במכתבם. על הסעיף בנוהל של משרד הבריאות לפיו לא יאושרו תמרוקים לשיווק בישראל ללא הצגת תעודות של האיחוד האירופי, גם אם התמרוקים אינם מיוצרים באירופה. "איסור זה מגביל את מגוון המוצרים הזמינים לשוק הישראלי, ואינו מאפשר שיווק מוצרי ננו הנמכרים באופן בלעדי במדינות מוכרות שאינן חברות באיחוד האירופי”, כתבו.

 

עוד דורש משרד הבריאות כי על כל מוצר שמכיל חומר ננו יהיה רשום בצורה בולטת "מכיל חלקיקי ננו", דרישה שגם היא אינה חלק מהרגולציה האירופית ותשית על היבואנים עלות נוספת. "אנחנו רוצים לשמור על אלמנטים של בטיחות לצרכן בהתאם לרגולציה בעולם, אמר ל”כלכליסט” ראובן בילט, יו”ר חטיבת התמרוקים באיגוד לשכות המסחר, “ראשי משרד הבריאות מצהירים שהם יפעלו לפי עקרונות הרגולציה באירופה, וכשמגיעים ליישם את הרגולציה הזו הם חוזרים לנהלים ייחודיים לישראל, כמו בתקנות רפורמת התמרוקים. לא יכול להיות שנמשיך להיות מדינה מפגרת".

 

ממשרד הבריאות נמסר: "הנוהל הינו טיוטה שנשלחה להתייחסויות ולהערות. המשרד יבחן אותן ויגבש נוהל בהתאם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x