שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

הנשק החדש בקרב להוזלת הבשר: מחיר מקסימום לצרכן

משרד הכלכלה מעדכן את הליך חלוקת המכסות של בשר מצונן לקראת 2018: יבואנים שיציעו את המחיר המקסימלי לצרכן הנמוך ביותר לק"ג בשר טחון - יזכו ביותר מכסות

נורית קדוש 09:5116.10.17

ועדת המכסות של משרד הכלכלה והתעשייה מעדכנת את ההליך לחלוקת מכסות ליבוא בשר מצונן בפטור ממכס לשנת 2018. לקראת 2018, יחולקו מכסות יבוא בהיקף של כ-13,500 טון בשר מצונן, אלא שהשנה לראשונה, החלוקה תבוצע בהליך תחרותי, המבוסס על מחיר מקסימום לצרכן. זאת על מנת לוודא כי ההטבה המגולמת ביבוא הפטור ממכס, תגולגל מהיבואנים לצרכנים.

 

 

 

בהתאם לנוהל החדש, ועדת המכסות תדרג את הבקשות על פי התחייבות המציע למחיר מקסימום לצרכן, של ק"ג בשר טחון טרי - המהווה את נתח השוק הפופולרי ביותר בתחום הבשר הטרי ומחירו נע כעת בין 40 ל-60 שקלים. היקף הזכייה בהקצאות ייקבע על פי מחיר זה, כך שככל שהמחיר לק"ג בשר טחון טרי יהיה נמוך יותר - כך הדירוג של המציע יהיה גבוה יותר וסיכוייו לקבל הקצאה גדולה יותר יהיו גבוהים יותר.

 

בשר בשר צילום: עמית שעל

 

 

ההליך התחרותי יושם בשנתיים האחרונות בהליך חלוקת מכסות הגבינה הקשה הפטורה ממכס, והביא על פי נתוני משרד הכלכלה להפחתת מחירים משמעותית במחירי הגבינה הצהובה לצרכן, בשיעורים של עד 40% מן המחיר המפוקח.

 

במשרד הכלכלה טוענים כי מאז הקצאת המכסות הפטורות ממכס, לפני כשנתיים, חלו שינויים משמעותיים בשוק זה: הוזלת מחירים לצרכן בשיעור ממוצע של כ-10%; הגברת התחרות בשוק באמצעות כניסת ספקים חדשים; ושחיקת מעמדם של שני הספקים המקומיים הדומיננטיים ששלטו בלמעלה מ-80% מן השוק עד אז. כתוצאה מכך, בין היתר, נצפה גם גידול של כ-20% בצריכת הבשר הטרי, על חשבון שחיקה משמעותית בצריכת בשר מיושן, בשר קפוא ובשר מעובד.

 

לדברי יאיר שירן, יו"ר ועדת המכסות, הוועדה שומרת "מכסת בונוס" לאמצע השנה, עבור יבואן שיצטיין בהבאה ושיווק מהיר של ההקצאה שיקבל. "היבואן הראשון שישלים יבוא של מחצית מן ההקצאה שיקבל, עד אמצע השנה, יוכל לקבל הקצאת בונוס זו".

 

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן מסר: "אנו פועלים להעמיק את התחרות ולהביא להוזלה נוספת של מחירי הבשר הטרי לצרכים. התחרות תיטיב עם היבואנים המעוניינים להטיב עם הצרכנים, ותעמיק את הוזלת המחירים, בייחוד בבשר טחון שהינו נתח השוק הפופולרי ביותר בהיקף הצריכה של בשר טרי, ואשר נצרך כמעט בכל בית בישראל". ועדת המכסות תקיים בסוף החודש כנס מציעים לגורמים בשוק המתעניינים בהגשת הצעות ליבוא בשר מצונן במסגרת המכסות העומדות לחלוקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x