$
פרסום ושיווק

משרד הבריאות נלחם על רפורמת התמרוקים: בתוך 3 חודשים יגיש תקנות מחודשות

ל"כלכליסט" נודע כי בפגישה שהתקיימה עם נציגי האוצר ומשרד הכלכלה ביקש מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב, כי עד להגשת התקנות משרד הכלכלה ידאג לחבר את משרד הבריאות למערכת התראות בינלאומית שמתריאה על ריקול של תמרוקים בעולם. כמו כן, במשרד מבקשים שלא לאשר יבוא מקביל של אצוות שיוצרו במיוחד לישראל אלא רק כאלה שמשווקות במדינות שונות בעולם

אורנה יפת 12:0711.09.17

בכירי משרד הבריאות בראשותו של מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב, הציעו אתמול (א) למשרדי הכלכלה והאוצר מתווה זמני שיאפשר להקל על יבוא תמרוקים בתקופת הביניים עד שיוגשו מחדש לכנסת תקנות התמרוקים. ל"כלכליסט" נודע כי במשרד הבריאות מתכוונים להגיש מחדש את התקנות בתוך חודשיים עד שלושה חודשים. בינתיים, בפגישה שהתקיימה אתמול בין משרד הבריאות למשרדי הכלכלה והאוצר, הציעו נציגי משרד הבריאות שלושה פתרונות לניהול סיכונים שלקוחים מעולמות המזון, ויאפשרו למשרד לקחת סיכונים על בריאות הציבור.

 

 

 

המתווה שהגיע לידי "כלכליסט" חושף כי משרד הבריאות מבקש אפשרות להתחבר למערכת התראות בינלאומית של תמרוקים, כך שאם מבוצע ריקול על תמרוק בחו"ל, אגף הרוקחות במשרד הבריאות יקבל על כך התראה מיידית בזמן אמת. מדובר במערכת התראות שפתוחה רק לרגולטורים וקיימת כיום במשרד הבריאות בתחום המזון. כך אלי גורדון, מנהל אגף המזון במשרד הבריאות, מחובר למערכת הזו מקבל התראה על כל מוצר מזון שנעשה עליו ריקול בעולם. כעת, במשרד הבריאות מבקשים מערכת התראות גם בתחום התמרוקים. כאן אמור משרד הכלכלה להכנס לתמונה ולעזור למשרד הבריאות להתחבר למערכת האירופאית. למנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה יש הסכמי סחר עם האיחוד האירופי והוא הפלטפורמה שדרכה יכול משרד הבריאות להתחבר למערכת הזו.

 

משה בר סימן טוב מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מנכ"ל משרד הבריאות צילום: נמרוד גליקמן

 

 

דבר נוסף שמבקש משרד הבריאות ואף הוא לקוח מעולם המזון ומהווה מעטפת הגנה נוספת על בריאות הציבור הוא שספק או יבואן שיודע שיש במדינה כלשהי ריקול על המוצר שהוא שיווק בישראל, יהיה מחויב להודיע על כך למשרד הבריאות.

 

כמו כן, במשרד הבריאות לא מסכימים למצב בו ייכנסו לישראל בייבוא מקביל מוצרים באצווה שאינה מסופקת באירופה. כלומר, במשרד דורשים שיבואנים יקפידו על כך שפס הייצור ממנו מגיע המוצר לישראל יהיה איכותי ובטוח ולא כזה ממפעל שייצר אצווה מיוחדת שתישלח רק לישראל. הרציונל הוא שמוצרים שמשווקים באירופה באופן בטוח יכולים להיות משווקים גם בישראל ללא סכנה.

 

בשלב זה, במשרד הכלכלה והאוצר לא הביעו נכונות להיענות לפתרונות שהציע משרד הבריאות ובראשם חיבור למערכת התראות על ריקול של תמרוקים שקיימת באירופה.

 

רפורמת התמרוקים נועדה במקור להכנס לתוקף ב-1 באוקטובר במסגרת חוק ההסדרים. כעת, לאחר שנמשכו התקנות של הרפורמה לצורך חשיבה מחודשת, מבטיח משרד הבריאות כי בתוך חודשיים עד שלושה חודשים יגשו התקנות מחדש לכנסת ובתקופת הביניים יינתנו הקלות על יבוא במידה ומשרד הכלכלה יענה לדרישות של משרד הבריאות שמבקשות להגן על בריאות הציבור ולמזער נזקים עם פתיחת השוק לייבוא חופשי של תמרוקים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x