$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

ניו־פארם ומכבי: הרשות הקלה עם סופר־פארם

החברות מתנגדות לצו המוסכם שגיבשה רשות ההגבלים עם סופר־פארם בטענה כי הוא משאיר לרשת שליטה באזורים רבים ומזכה אותה בבלעדיות בסניפים חדשים

אורנה יפת 08:3204.09.17

רשות ההגבלים העסקיים הגישה בסוף השבוע לבית הדין להגבלים עסקיים את הבקשה לאישור הצו המוסכם שגיבשה עם סופר־פארם לטיפול בהסכמי הבלעדיות שלה לקניונים ולמרכזי מסחר. ל"כלכליסט" נודע כי לצו הוגשו התנגדויות מצד ניו־פארם ומכבי שירותי בריאות, התוקפות את ההסכמות שגיבשה הממונה על הגבלים מיכל הלפרין עם סופר־פארם. שתי החברות מתנגדות לסיכום שלפיו 18 מסניפי סופר־פארם ימשיכו ליהנות מבלעדיות במכירת תרופות מרשם במתחמים שבהם הם פועלים למשך ארבע שנים מיום אישור הצו. פרט לסניפים אלו שזכו לתקופת חסד, רשות ההגבלים הורתה לסופר־פארם לחסל את הסדרי הבלעדיות ב־120 סניפים אחרים בתוך שישה חודשים מאישור הצו. הרשת מפעילה בסך הכל 230 סניפים בישראל.

 

 צילום: אייל טואג

 

 

ניו־פארם, שבימים אלה ממתינה לאישור רשות ההגבלים למיזוג עם שופרסל, הגישה התנגדות לכך שהצו מותיר לסופר־פארם להמשיך לחתום על הסכמי בלעדיות בני שלוש שנים עבור סניפים חדשים שתקים. במקום זאת טוענת החברה כי על הרשות לבחון באופן פרטני כל סניף שפותחת סופר־פארם ולבדוק את התחרותיות בו. עוד נטען כי 18 הסניפים שהוחרגו מהסרת בלעדיות מונעים חדירה של רשתות פארם מתחרות למתחמים שבהם הם פועלים.

 

מכבי שירותי בריאות ביקשה בהתנגדות שהגישה לצו המוסכם כי הרשות תוציא את סניפי סופר־פארם בנווה זאב בבאר שבע ובמגדל העמק מרשימת 18 הסניפים המוחרגים. לטענת מכבי, סניף נווה זאב פועל בבלעדיות זה עשר שנים ופוגע בתחרות בכלל ובמבוטחי מכבי בפרט. החברה טענה כי השקיעה מאות אלפי שקלים בהקמת בית מרקחת במרכז המסחרי המדובר, והענקת המשך הבלעדיות לסופר־פארם תוריד את ההשקעה לטמיון. לגבי סניף מגדל העמק טענה מכבי כי בעלת הקרקע פרץ בוני הנגב מסרה לה כי תתיר לה להקים בית מרקחת במרכז במידה שהבלעדיות של סופר־פארם תבוטל. המשך הבלעדיות ימנע, לטענת החברה, הקמת בית מרקחת למבוטחיה.

 

הלפרין דחתה את ההתנגדויות והודיעה לבית הדין להגבלים כי לא מצאה לנכון לשנות את נוסח הצו שנחתם עם סופר־פארם. לטענת הרשות, הצו מאוזן שכן הוא מאפשר בלעדיות בסניפים חדשים אך מותיר לרשות לנקוט צעדי אכיפה בתגובה להפרות גם בלי בדיקה פרטנית של השלכות ההפרה על התחרות. עוד נטען כי יש הצדקה להעניק לסופר־פארם בלעדיות בת שלוש שנים בפתיחת סניף חדש שכן הקמת סניף דורשת משאבים רבים.

 

הממונה הוסיפה כי בדיקה פרטנית של הסדרי הבלעדיות ב־18 הסניפים שיוחרגו וכן ניהול ההליכים שיידרשו מסופר־פארם לביטול הסדרים אלו צפויים לארוך יותר מתקופה של ארבע שנים שעליה סוכם בצו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x