$
פרסום ושיווק

האם יופסקו שידורי ספורט בלעדיים של ערוץ הספורט ב-yes?

בית המשפט המחוזי הורה למועצה לשידורי כבלים ולוויין להחליט עד סוף ספטמבר האם להיענות לבקשת ערוץ הספורט לפצל את ערוציו בין שתי פלטפורמות השידור, כך שתכנים אשר לגבי עלותם לא הושגה הסכמה עם yes אלא רק עם HOT, לא ישודרו ב-yes

אביב גוטר 13:1228.08.17
האם יופסקו שידורי תכני ספורט בלעדיים של ערוץ הספורט ב-yes? בית המשפט המחוזי תל אביב הורה למועצה לשידורי כבלים ולוויין להחליט עד סוף חודש ספטמבר בבקשת ערוץ הספורט לפצל את ערוציו בין שתי פלטפורמות השידור, כך שתכנים אשר לגבי עלותם לא הושגה הסכמה עם yes אלא רק עם HOT, לא ישודרו ב-yes.

 

כזכור, בקיץ שעבר רכש ערוץ הספורט תכנים בלעדיים, בהם זכויות שידור של חלק ממשחקי ליגת העל בכדורגל ובפרט של המשחק המרכזי, ושל משחקי מכבי תל אביב ביורוליג בסכום כולל של כ-128 מיליון שקל. בעקבות זאת פנתה RGE, מבעלי ערוץ הספורט, ל-HOT ו-yes במטרה להסכים על תשלום נוסף עבור התכנים הבלעדיים, בנוסף להסכם הקיים בין החברות. כיום החוק קובע שתכני ערוץ הספורט בשתי הפלטפורמות יהיו זהים אולם ניתנים לפיצול על ידי המועצה בתנאי שאפשרות רכישת התוכן ניתנה בתנאים מסחריים הוגנים ובלתי מפלים.

 

משחק בליגת העל. האם רק לצופי HOT? משחק בליגת העל. האם רק לצופי HOT? צילום: עוז מועלם

 

 

במשך מספר חודשים ניהלו RGE ו-yes הליך גישור שבו השתתף גם נציג המועצה, אולם הליך זה לא צלח. נציג המועצה הבהיר כי בכדי להכריע בבקשת הפיצול המועצה נדרשת לקבל את ההסכמים בין ערוץ הספורט ל-HOT. לאחר התנגדויות מצד RGE, הועברו המסמכים רבים הכוללים הבהרות וחוות דעת כלכליות.

 

אולם גם לאחר שקיבלה את מלוא הנתונים שדרשה לא הכריעה המועצה בעניין ודרשה לקבל גם את ההסכמים של ערוץ הספורט עם סלקום ופרטנר, זאת על אף שהן אינן מפוקחות על ידה. יש לציין כי מדובר בהסכמים סודיים בהם ערוץ הספורט התחייב שלא לגלותם לצד שלישי, ולמרות זאת ערוץ הספורט החליט להעביר את המסמכים אך ציין כי מדובר במסמכים בעלי רגישות רבה ויימסרו רק ליו"ר המועצה ויועצה הכלכלי.

 

בסוף חודש יוני קיימה המועצה דיון בה החליטה שלא להכריע בבקשה לפיצול בטענה כי המועצה לא יכולה לקבל החלטה אם לא כל חבריה ייחשפו לנתונים. המועצה ציינה שמדובר ב"שחקנים נוספים" בשוק התקשורת וכי יש לדעת כיצד שחקנים אלה נושאים בנטל התייקרות תכני הספורט, וכי ללא עיון בהסכמים לא תוכל המועצה להכריע האם ההצעה שקיבלה yes הוצעה בתנאים מסחריים בלתי מפלים.

 

כתוצאה מכך חזר הכדור לידיו של בית המשפט. בהחלטה שפורסמה בשבוע שעבר רומזת שופטת בית המשפט המחוזי ארנה לוי למועצה לשידורי כבלים ולוויין כי רצוי שתכריע בסוגייה על סמך הנתונים הקיימים בידיה. המועצה ביקשה כי בית המשפט יסייע לה ויותיר את הצו הארעי שניתן בנובמבר בתוקף על מנת לא לפגוע בציבור הצופים ולצורך קידום החלטה בנושא, שמתעכב מזה כמעט שנה.

 

"יש לזכור כי על רשות מנהלית קיימת חובה להפעיל שיקול דעת ולקבל החלטה במסגרת תפקידיה וסמכויותיה. היא אינה יכולה להתנער מחובתה זו" כותבת לוי

ומוסיפה: "אי קבלת החלטה פעמים רבות, וגם במקרה זה, דווקא משרת את טובתו של אחד הצדדים...עוד יש לזכור את חובת ההגינות של רשות מנהלית כלפי כל מי שמושפע מהחלטותיה, חובה הדורשת מהרשות לעשות ככל שביכולתה על מנת להפעיל סמכות ולא להשתהות".

 

השופטת אף מתייחסת לבקשת המועצה מערוץ הספורט להעביר לידיה את ההסכמים עם סלקום ופרטנר: "המועצה אינה יכולה לפתור את עצמה מקבלת החלטה עניינית בבקשת הפיצול רק בשל הסכמים שלא הועברו לעיון כל חבריה... עמדה זו של המועצה אינה תואמת את חובתה במקרה זה. תפקידה של המועצה במסגרת הדיון בבקשת הפיצול הוא לבדוק את התקיימות הסייג להיעדר בלעדיות וזאת בלבד".

 

בהחלטת המועצה מסוף יוני ומטענות yes ניתן להבין כי ההסכמים בין ערוץ הספורט לסלקום ופרטנר נתבקשו על ידי המועצה בכדי לבחון את מצבו הכלכלי של ערוץ הספורט לצורך בחינת יכולתו לשאת בנטל התייקרות זכויות השידור. אולם גם כאן סותרת השופטת לוי את טענות המועצה ומסבירה כי מצבו הכלכלי של ערוץ הספורט אינה שאלה שהמועצה צריכה לעסוק בה, אלא להתעסק בתנאי ההתקשרות של הערוץ מול הגורמים המפוקחים על ידה והן HOT ו-yes בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x