$
פרסום ושיווק

מכת מדינה: מספר מקרי הפקעות המחירים על מוצרי מזון בפיקוח הוכפל בתוך שנה

לפי משרדי החקלאות והכלכלה, במהלך המחצית הראשונה של 2017 התגלו 183 מקרים של הפקעות מחירים של מוצרי יסוד כמו חלב, גבינה, לחם ושמנת, זאת לעומת 120 מקרים בכל שנת 2016

אורנה יפת 14:5013.08.17

הפקעות מחירים של ביצים, חלב, גבינה ושמנת מתוקה במכולות ומינימרקטים. על פי דיווח של משרדי החקלאות והכלכלה, במהלך המחצית הראשונה של 2017, חל גידול של יותר מפי שניים בתופעת הפקעות המחירים במחיר המפוקח לצרכן, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

בתום מחצית השנה נבדקו 4,752 בתי עסק והוגשו 500 תלונות בתחומי האכיפה. 183 מתוכן היו מקרים של הפקעת מחירים בנקודות המכירה, כאשר בחלק מנקודות המכירה נרשמה יותר מהפקעת מחיר אחת. מדובר בעלייה משמעותית במקרי הפקעת המחירים שכן על פי נתוני המשרדים הממשלתיים, בכל שנת 2016 נרשמו 120 מקרים של הפקעת מחירים.

 

מוצרי חלב בסופרמרקט (אילוסטרציה) מוצרי חלב בסופרמרקט (אילוסטרציה)

 

 

מרבית הפקעות המחירים, היו במכולות ומינימרקטים (כ-72%), רובן באזור המרכז. הפקעות המחיר העיקריות היו במכירת ביצים, ונעו בין 10% ל-20% מעל המחיר המרבי שקבעה ועדת המחירים המשותפת למשרדי החקלאות והאוצר.

 

בתחום מוצרי החלב לשתיה ובשמנת מתוקה הופקעו מחירים בגובה של 10% ביחס למחיר המרבי שקבעה המדינה, ומחיר הגבינות הלבנות המפוקחות הופקע בשיעור של 10-15% מעל המחיר המותר.

 

על פי חוק, הפקעת מחירים של מוצרים בפיקוח היא עבירה פלילית ונגד בעלי העסק ומנהליו מוגשים כתבי אישום ומתנהלים נגדם הליכים פליליים. רוב התיקים שמגיעים לבית משפט מסתיימים בהרשעה פלילית של בעלי העסקים ובהטלת קנסות.

 

90 כתבי אישום בשנה האחרונה לעומת 40 אשתקד

 

בפסק דין שניתן לאחרונה בעקבות כתב אישום שהגישה הלשכה המשפטית במשרד הכלכלה, הרשיע בית המשפט בעל מינימרקט בראשון לציון שהפקיע מחירים של מוצרי יסוד בהם לחם, חלב, גבינה, ושמנת, בית המשפט גזר עליו קנס של 15 אלף שקל. גם מעדנייה במודיעין הורשעה בהפקעת מחיר של שלושה מצרכי מזון בסיסיים וביניהם ביצים ואשל, בית המשפט גזר עליה קנס של 22,600 שקל, וחייב אותה לחתום על התחייבות בסך של 226,000 שקל שתופעל אם בית העסק יחזור על העבירה.

 

במשרד הכלכלה מוסרים כי בשנה הקודמת ניתנו כ-40 גזרי דין על ידי בתי המשפט בתחום הפקעות המחירים, כתוצאה מהגברת הפעילות של המשרד בתחום האכיפה. בשנה האחרונה הוגשו על ידי המשרד 90 כתבי אישום.

 

עו"ד יובל אברהם, התובע הראשי במשרד הכלכלה והתעשייה, אומר כי "בניגוד לטענות בעלי עסקים בתחום, לרוב לא מדובר בהפקעה מקרית של שקלים בודדים מאדם בודד, אלא בהפקעה שיטתית מהציבור ובייחוד מהאוכלוסיות החלשות במדינה, הנעשית בכמויות אדירות יום יום ולגבי שורה ארוכה של מצרכי מזון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x