$
פרסום ושיווק

RGE נגד yes: "לא שילמה על תכני ספורט חדשים כדי לאפשר למנכ"ל ליהנות מבונוס"

סיבוב נוסף בסכסוך בין הקבוצה המחזיקה בערוץ הספורט לבין חברת הלוויין: ב-RGE טוענים כי yes דחתה תשלומי 2016 ל-2017 כדי להציג הישגים בתחום הפחתת התשלומים לספקים שיאפשרו למנכ"ל רון אילון לקבל בונוס שמן. המועצה לכבלים ולווין שהיתה אמורה להכריע בעניין גלגלה את הכדור בחזרה לפתחו של בית המשפט

אביב גוטר 08:2418.07.17

המועצה לשידורי כבלים ולוויין מסרבת להחליט אם לפצל את שידורי ערוץ הספורט של קבוצת RGE, כך שהם יכללו תכנים שונים בין HOT ל־yes בטענה כי היא אינה יכולה להכריע מבלי לבחון את ההסכמים שיש לערוץ הספורט מול סלקום tv ופרטנר tv - גופים שהמועצה כלל לא מפקחת עליהם. לפיכך ההכרעה שבה לערכאה המשפטית, וב-RGE מציינים בבקשה שהגישו לבית המשפט כי yes לא שילמה לערוץ בגין תכנים חדשים מתוך ניסיון לסייע לחברת יורוקום שבשליטת שאול אלוביץ' לקבל סכומי עתק על חשבון ציבור בעלי המניות מהציבור בחברת בזק.

 

תחילת הסיפור היא בשנה שעברה, אז רכש ערוץ הספורט תכנים בלעדיים, בהם זכויות שידור של חלק ממשחקי ליגת־העל בכדורגל ובפרט של המשחק המרכזי, ושל משחקי מכבי תל אביב ביורוליג, בכ־128 מיליון שקל. בעקבות זאת פנתה RGE ל־HOT ו־yes במטרה להסכים על תשלום נוסף עבור התכנים הבלעדיים, בנוסף להסכם הקיים בין החברות. כיום החוק קובע שתוכני ערוץ הספורט ב־HOT וב־yes יהיו זהים.  

 

HOT הסכימה לשלם עבור התכנים הבלעדיים החדשים בעוד yes סירבה. ב-yes הציעו להעמיד הלוואה בסך 14.5 מיליון שקל שתשמש את RGE לתשלום עבור התכנים לגופים מהם רכשה את זכויות השידור. הלוואה זו לפי ההסכם בין הצדדים ניתנה עד ל־15 בדצמבר 2016, ובזמן זה היו אמורים אלה להגיע להסכמות בעניין שידור התכנים ב-yes. מאחר והצדדים לא הצליחו להגיע להסכמה התגלגל הסכסוך לבית המשפט.

 

מנכ"ל yes רון אילון ויו"ר מועצת הכבלים והלוויין יפעת בן חי שגב מנכ"ל yes רון אילון ויו"ר מועצת הכבלים והלוויין יפעת בן חי שגב צילום: אריאל בשור, אוראל כהן

 

במקביל, התפתח סכסוך בין yes לערוץ הילדים, חברת בת נוספת של RGE בנושא זכויות יוצרים של הפקת מקור של ערוץ הילדים שנקראת OBoy.

 

בעניין שידור התכנים הבלעדיים בערוץ הספורט בית המשפט חייב את yes לשלם 8 מיליון שקל עד סוף 2016 בגין התכנים הבלעדיים של ערוץ הספורט שכבר שודרו אצלה עד 31 בדצמבר 2016, זאת בנוסף ל־14 מיליון שקל שיועברו ל־RGE על תכנים שכבר שודרו. ביהמ"ש הבהיר כי בנוגע להמשך ההתקשרות בעניין תכני ערוץ הספורט ההכרעה צריכה להתקבל במועצת הכבלים והלוויין.

 

בעקבות החלטת בית המשפט yes ביקשה מ־RGE לדחות את תשלום חודש דצמבר, של 6 מיליון שקל, לחודש ינואר. ב־RGE הסכימו כי חברת הלוויין תשלם 3.5 מיליון שקל בדצמבר, ו־2.5 מיליון שקל נוספים בינואר.  אלא שגם כאן, yes פנתה לביהמ"ש בבקשה לדחות את התשלום ל־1 בינואר 2017. ביהמ"ש אישר את הדחייה.

 

במסגרת החקירה שמנהלת בימים אלה הרשות לניירות ערך עלה חשד כי yes דחתה תשלומים לספקים על מנת לעמוד ביעד תזרים המזומנים לקראת סוף 2016, זאת בשל תשלום מותנה ביעדים של 170 מיליון שקל, שיועברו מבזק ליורוקום, שממנה רכשה את האחזקות ב־yes. הצדדים לא הצליחו להגיע להסכמות עד סוף 2016, RGE החזירה את ההלוואה ל־yes ובית המשפט הבהיר כי מי שאמור לקבל החלטות נוספות בנושא, בפרט בנושא פיצול השידורים, היא מועצת הכבלים והלוויין.

 

ב-RGE מציינים בבקשה כי "הסיבה המרכזית בגינה yes לא שילמה לערוץ בגין התכנים החדשים נובעת מניסיונה של החברה לסייע לחברת יורוקום שבשליטת שאול אלוביץ', לקבל סכומי עתק על חשבון ציבור בעלי המניות מהציבור בחברת בזק, וכן לאפשר למנכ"ל yes, מר רון אילון, ליהנות מבונוס בסך של מיליוני שקלים (בונוס שהוא זכה לו בפועל בתחילת שנת 2017 בגין 'הישגיו' בשנת 2016 בתחום הפחתת התשלומים לספקי yes, ביניהם ערוץ הספורט)".

 

 

המועצה סירבה לקבל החלטה בטענה כי אין בידיה את המסמכים המתאימים, בהם ההסכם בין RGE ל־HOT, וגלגלה את הכדור שוב לידיו של בית המשפט, שפתח בהליך גישור ומינה לשם כך את השופטת בדימוס הילה גרסטל. אולם גם בהליך הגישור לא הצליחו הצדדים להגיע לפתרון ובאפריל בית המשפט חייב את המועצה לקבל החלטה בתוך 21 יום, ואת RGE להעביר את ההסכמים בינה לבין HOT.

 

שבועיים לאחר מכן פנתה המועצה ל־RGE בטענה כי יש צורך גם בהסכמים שנחתמו מול סלקום ופרטנר. ב־RGE הופתעו, שכן סלקום ופרטנר אינן מפוקחות על ידי המועצה. אולם בכדי לקדם את ההליך הוחלט להעביר את ההסכמים לעיניהם של יו"ר המועצה וכלכלן המועצה בלבד. אלא שבסוף יוני פנתה המועצה שוב ל־RGE וביקשה שהחוזים ייחשפו בפני כל המועצה, ולכך RGE סירבה. מאז, הליך הגישור ובחינת פיצול השידורים תקוע.

 

מיו"ר המועצה יפעת בן חי שגב נמסר: "החלטנו להחזיר את ההכרעה לבית המשפט כיוון שאין לנו סמכות, וכיוון שהיועץ הכלכלי סבר שללא הצגת התמונה כולה, לא ניתן להגיע לפתרון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x