$
פרסום ושיווק

פרסום ראשון

החלב הגולמי יתייקר ב-3.4 אגורות לליטר; לא צפויה עלייה במחיר לצרכן

מחיר החלב הגולמי מתחילת השנה ב-15.4 אגורות לליטר. העלייה במחיר המטרה נובעת בעיקר מהתייקרות המזון לבהמות, המהווה מרכיב עיקרי בנוסחה לפיה מחשבים את מחיר המטרה

נורית קדוש 15:2027.06.17

שר החקלאות אורי אריאל צפוי לאשר את עליית מחיר המטרה (מחיר החלב הגולמי) ב-3.4 אגורות לליטר מיולי. כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

 

 

ועדת המחירים הממליצה לשרי החקלאות והאוצר על שינויים במחיר המוצרים המצויים תחת צו הפיקוח על המחירים צפויה להתכנס רק באמצע חודש יולי, אך להערכת בכירים במשרד החקלאות, התייקרות החלב הגולמי בפעם השלישית השנה, לא תוביל להתייקרות מוצרי החלב המפוקחים לצרכן.

 

במשרד החקלאות נבחנה גם האפשרות לאשר ביולי רק מחצית מהעלייה ולהמתין עם המחצית השנייה לעדכון הבא בחודש אוקטובר, בתקווה שעד אז תרשם ירידה בתשומות ולא יהיה צורך לאשר עלייה נוספת. לאחר שנערכו תחשיבים שונים שהראו כי ככל הנראה גם העלאה בפעימה אחת לא תחייב התייקרות המוצרים המפוקחים, הוחלט לבחור בדרך זו.

 

 צילום: בלומברג

 

 

במחלבות נערכו בימים האחרונים דיונים קדחתניים בדרכי ההתמודדות עם התייקרות החלב הגולמי ואחת האפשרויות שעלתה היא העלאת מחירי המוצרים הלא מפוקחים בשיעור של 3%, כדי לפצות את המחלבות על העלאת חומר הגלם המרכזי במוצרים המפוקחים עתידי החלב כמו חלב לשתיה וגבינה צהובה. עם זאת, הערכות בקרב בכירים במחלבות, כי אף גורם בשוק לא יוביל להעלאת מחירים לצרכן, מחשש מהזעם הצרכני שהדבר יעורר.

 

בתחילת חודש אפריל עלה מחיר המטרה ב- 5 אגורות לליטר והסתכם ב-1.98 שקל. מדובר בהתייקרות נוספת לזו שנרשמה בחודש ינואר בגובה 8 אגורות. כך, עלה מחיר החלב הגולמי מתחילת השנה ב-15.4 אגורות לליטר. למרות שמדובר בהתייקרות בשיעור הגבוה מזה שעל פי מאשרת על פי רוב ועדת המחירים העלאת מחירים למוצרי החלב המצויים תחת צו הפיקוח על המחירים, אין בשלב זה כוונה להעלות מחירים לצרכנים.

 

העלייה במחיר המטרה נובעת בעיקר מהתייקרות המזון לבהמות, המהווה מרכיב עיקרי בנוסחה לפיה מחשבים את מחיר המטרה. ההתייקרות נגרמה בין היתר גם מפתיחת שוק הבשר הטרי לייבוא פטור ממכס, אשר גרם לירידה במחיר שמקבלים הרפתנים ממכירת הפרות החולבות לשחיטה. מחיר המטרה נבחן אחת לכל רבעון באמצעות נוסחא לתוכה מכניסים את העלויות השונות שיש לרפתנים ובהן מזון לבהמות, חשמל, שכר עבודה ועוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x