$
פרסום ושיווק

מכה לסופר פארם: חוסלה הבלעדיות שלה ב-120 מרכזי קניות

זאת, כתוצאה מבדיקה שערכה רשות ההגבלים בחוזים של רשת הפארם מול הקניונים, בעקבות תלונה של ניו פארם. הרשות אסרה על סופר פארם להגביל הכנסת מתחרים מעבר לשלוש שנים

נורית קדוש 15:2014.06.17

בתום בדיקה שערכה בשנה החולפת רשות ההגבלים העסקיים, בעקבות תלונה שהגישה לה ניו פארם, ביחס להסכמי הבלעדיות שיש לסופר פארם בקניונים, חתמה אתמול סופר פארם על צו מוסכם לפיו תוקנה לה בלעדיות למשך 3 שנים מיום פתיחת חנות חדשה. משמעות החתימה על הצו המוסכם היא ש-120 סניפים ותיקים של סופר פארם, יאבדו מיידית את הבלעדיות המוקנה להם בחוזי השכירות עם הקניונים. בהמשך, ישתחררו מיקומים נוספים מהגנת הבלעדיות וגם לאותם קניונים יוכלו מתחרים בתחום בית המרקחת והפארם להיכנס.

 

 

 

ההחלטה שלא לבטל לחלוטין את הבלעדיות ולהותיר לרשת הגנה של 3 שנים לכל סניף שתפתח, נבעה מטענת סופר פארם בנוגע להשקעה הכספית הגבוהה הנדרשת ממנה בהקמת חנות חדשה.

 

כזכור, ניו פארם תלתה חלק מכשלונה העסקי לאורך השנים בכך שחוזי השכירות של סופר פארם בקניונים כוללים סעיף המקנה לה בלעדיות בקניון. נוכח עליונותה הכלכלית המאפשרת לה לשלם דמי שכירות גבוהים יותר, שריינה סופר פארם את המיקומים במרבית הקניונים המובילים ובכך מנעה מניו פארם לפתוח בהם סניפים.

 

הערכות הן כי החתימה על הצו המוסכם תוביל לפתיחת בתי מרקחת של קופות החולים בקניונים. זאת, שכן במסגרת הבדיקה שערכה רשות ההגבלים, נמצאו ראיות ברורות שכן שמכבי וקופות חולים נוספות רוצות לפתוח בסמוך למרפאות שלהן בקניונים בתי מרקחת, אך הדבר נמנע מהן עד כה.

 

בניו פארם התבססו בתלונתם על כך שבשנת 2005 פסק הממונה על הגבלים דאז, דרור שטרום, כי הסדר בלעדיות בין קניון הראל במבשרת ציון לבין בנק דיסקונט הוא הסדר כובל פסול. במקרה הספציפי ההוא, מדובר היה בקניון היחידי ביישוב מבשרת ציון והסדר הבלעדיות יצר חסימה מלאה לכניסת בנקים מתחרים לקניון לתקופה של 15 שנים. הממונה ציין בהחלטתו כי חוק ההגבלים העסקיים אינו פוסל לגמרי הסדרי בלעדיות וקובע כי ככלל, מתן בלעדיות עשויה לעודד כניסתם של עסקים לאזורים מסחריים חדשים בראשית דרכם במטרה למצב את הקניון עם תמהיל עסקים אטרקטיבי ללקוחות.

 

מסופר פארם נמסר: "אנו מברכים על כך שרשות ההגבלים העסקיים הסדירה את נושא הבלעדיות של סופר פארם בקניונים בצורה הוגנת. אנו בטוחים שעתה רשות ההגבלים תחיל כללים שווים על כל הסדרי בלעדיות בישראל, לרשתות בכל התחומים".

 

 

 

 

מנכ"ל סופר פארם ניצן לביא מנכ"ל סופר פארם ניצן לביא צילום: אוראל כהן

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x