שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

יבואנים מקבילים: הגדרת בושם כתמרוק תוביל להתייקרות

ריח רע: יבואנים מקבילים של בשמים טוענים כי תקנות חדשות שמגדירות בושם כתמרוק יובילו להתייקרות היבוא

נורית קדוש 08:5107.06.17
יבואנים מקבילים של בשמים טוענים כי משרד הבריאות מתכוון לאשר שורת תקנות שמשנות את ההגדרה של הבושם ובעקבותן מחירי הבשמים יעלו. מדובר בתקנות במסגרת חוק התוכנית הכלכלית שצפוי להיכנס לתוקף ב־1 ביולי, במסגרתן הוגדר בושם כתמרוק ומשכך, כל הדרישות בפקודת הרוקחים יחולו גם על בישום, דבר שיקשה על היבוא המקביל.

 

בין ההחמרות שקיימות בתיקון החוק נמצאות דרישה לבדיקות מעבדה נוספות, שעלותן 5,000–8,000 שקל לכל רישיון, ודרישה מהיבואנים המקבילים להמצאת מסמכים רבים אשר ניתן לקבל רק מהיצרן. היבואנים המקבילים טוענים כי היצרנים קשורים בחוזים עם יבואנים רשמיים ולכן לא ישתפו פעולה עם היבואנים המקבילים. "מצב אבסורדי זה יגרום למונופול בתחום הבישום, שכן כל חברה תייצר את בשמיה שלה באופן בלעדי וכפועל יוצא מכך, תהיה עליית מחירים בענף", כתבו היבואנים במכתב ששלחו למשרד הכלכלה.

בשמים בשמים צילום: עמית שעל

 

חוק התכנית הכלכלית נועד לתקן חוקים שונים במטרה לחזק את הצמיחה במשק, להגדיל את רמת התחרות בו, להוזיל את יוקר המחיה בישראל ולצמצם את אי־השוויון הכלכלי הקיים במשק. אלא שהיבואנים המקבילים טוענים כי "החוק והתקנות שהותקנו מכוחו נחקקו באופן בלתי תקין, שכן הם לא זומנו ולא נכחו בוועדות השונות, כך שלא נשמעה עמדתם.

 

"בניגוד לרפורמת הקורנפלקס, שמאפשרת להכניס לשוק הישראלי עם רגולציה מינימאלית מכולות של מוצרי מזון, התקנות החדשות לקחו את הבשמים שאין להם השפעה על הבריאות, והערימו תנאים וקשיים רק בכדי לבלום אותנו ושלא נביא בשמים במחירים תחרותיים למחירי היבואנים הרשמיים", אמר היבואן רון טיומקין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x