פרסום ושיווק

בדיקת כלכליסט

כמה עולים 36 תשלומים? הסיבוב של חברות הסלולר על הורדת המס

החברות מיהרו להכריז שהפחיתו את מחירי המכשירים בגובה מס הקנייה, אבל מי שירצה לרכוש מכשיר ב־36 תשלומים, כפי שהציעו עד היום, ישלם מחיר מלא ויותר

אביב גוטר ועמרי מילמן 11:2825.04.17
חברות הסלולר התהדרו ביום חמישי שעבר בהוזלות המכשירים הסלולריים במאות שקלים עוד לפני כניסתה לתוקף של הורדת מס הקנייה בגובה 15%. אבל מסתבר כי לקוח שירצה לנצל את תנאי התשלום הנוחים שמציעות החברות לרוב - 36 תשלומים ללא ריבית - לא יוכל לקבל את ההטבה וייאלץ לשלם מחיר מלא ואף יותר.

 

מבצעים מוגבלים

 

ביום רביעי שעבר חתם שר האוצר משה כחלון על הצו שמבטל לגמרי את מס הקנייה על מכשירי הסלולר, וזה נכנס לתוקף ביום שישי. ההודעה תפסה את כל ענף הסלולר לא מוכן. כדי להקל את המכה, המוערכת בכ־40 מיליון שקל רק בחברות הסלולר, החליטו בחברות להגביל את המבצעים וההטבות רק למי שישלם בתקופה הקרובה. רוב העסקאות לרכישת טלפונים סלולריים נחתמות לתקופות ארוכות יותר, בדרך כלל עד 36 חודשים, וזאת בכדי להקל על הצרכנים את עלות הרכישה הגבוהה. עתה דורשות החברות לקבל את הכסף מוקדם כדי לפצות על אובדן ההכנסות.

 

ההטבות הן משמעותיות: אייפון 7 נמכר עד היום ברשת סלקום ב־3,790 שקל, ולאחר ההוזלה נמכר ב־3,190 שקל. אבל לקוח שירצה לרכוש אותו ב־36 תשלומים, ישלם 4,860 שקל. LG6 נמכר לפני ההטבה ב־3,390 שקל, ואחריה ב־2,890 שקל. אבל אותו מכשיר ב־36 תשלומים עולה גם הוא 4,860 שקל. בחברות הסלולר דיווחו כי צרכנים רבים הגיעו למרכזי המכירה והמוקדים הטלפוניים וציינו כי נרשמה עלייה משמעותית בהיקף המכירות בעיקר בשירות הדיגיטלי. מרבית העסקאות שבוצעו היו על הדגמים היקרים ביותר, בעיקר על דגמים מסוג אייפון 7, עליהם ניתנה ההנחה הגדולה ביותר. 

 

 

אולם היו גם כאלה שהופתעו, שכן בכל החגיגה על הוזלות המחירים המשמעותיות נבלעו התנאים המשלימים של מבצעי החברות. סלקום, שהייתה הראשונה להודיע על הוזלת כל המכשירים הנמצאים אצלה במלאי, לא מאפשרת כאמור לקבל את ההטבה תחת אותם תנאי רכישה נוחים, עד 36 תשלומים. על מנת לקבל את המחיר המוזל, החברה מגבילה את הלקוח בתשלום עד 6 תשלומים למי שירכוש מכשיר במרכזי השירות במזומן או בכרטיס אשראי; או במוקדים הטלפוניים באשראי, או עד 12 תשלומים למי שירכוש את המכשיר באתר או במובייל. עוד חברות נוהגות דומה - המבצעים של פרטנר כוללים תשלומים במזומן או בכרטיס אשראי עד 12 תשלומים ללא ריבית. HOT מובייל מציעה את מספר התשלומים הגבוה ביותר: עד 18 תשלומים למשלמים במזומן או בכרטיס אשראי, ופלאפון לעומתה מציעה לצרכנים לרכוש מכשירים בעד 6 תשלומים אבל מציינת כי היא מעניקה אחריות ל־5 שנים.

 

 

המס לא יוחזר ליבואנים

 

בתוך כך, רשות המסים הודיעה אתמול לסוכני המכס והיבואנים כי למרות בקשתם להשיב להם את מס הקנייה על מכשירים סלולריים שנרכשו לפני ביטול המס, היא לא תסייע להם. במכתב שנשלח על ידי ראש מינהל המכס, אבי ארדיטי, לסוכנים נכתב כי כאשר יבואן מייצא מוצרים לחו"ל ואלה מוחזרים לספק המקורי או נמכרים בחו"ל, הוא רשאי להגיש תביעה להחזר מס של 90% ממה ששילם - כל עוד המכשירים נותרו במחסן היבואן ולא שווקו לחנויות. אולם אם אותו יבואן מייצא לחו"ל ומחזיר את המוצר לארץ, רשות המסים לא תוכל לתת לו כל החזר. כדי למנוע מצב בו יבואנים ינסו לפעול בשיטה זו בכל זאת כדי לקבל החזר על מס הקנייה שכבר שילמו רשות המסים, חידדה בפניהם הרשות כי עליהם לצרף הצהרת יצואן לפיה הפריטים לא יחזרו לישראל.

 

אתמול נחשף ב"כלכליסט" כי כמה יבואנים פנו לרשות המסים ולמשרד האוצר בבקשה לבחון החזר על אותם מכשירים שכבר יובאו. ברשות המסים ובאוצר בחנו האם יש באפשרותם במסגרת החוק דרך לסייע לאותם יבואנים, לאור ההפחתה המיידית והחדה במס הקנייה על מכשירי הסלולר. על פי ההערכות של גורמים בענף הסלולר, היבואנים, חנויות השיווק וברשתות הסלולר מחזיקים במלאי של בין 200 ל־250 אלף מכשירים הנאמדים בשווי של חצי מיליארד שקל. כלומר מס הקנייה ששולם עבורם עומד על כ־75 מיליון שקל אותו ביקשו היבואנים לקבל חזרה.

 

משמעות הדבר היא כי היבואנים ייספגו חלק ניכר מההפסדים, לאור הצהרות חברות הסלולר והמשווקות כי הן מגלגלות את כל ההטבה היישר לכיסו של הצרכן ומוזילות את מחירי המכשירים ב־15%. היבואנים, שחלקם ייפגע בכל הנוגע למכשירים הקיימים במלאי, צפויים להנות מביטול המס בטווח הארוך.

 

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x