$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

זעם בענף הטקסטיל: "בטלו מכס על בדים"

היצרנים התאגדו בדרישה לבטל את יוזמת משה כחלון: "עוזרים פה לרשתות הגדולות, שרוב מוצריהן מיובאים מחו"ל. למה לא הורידו את המכס גם על חומרי הגלם?"

אורנה יפת 08:3024.04.17

יצרני הטקסטיל ויבואני הבדים התאגדו במטרה להתנגד ליוזמה של משרד האוצר לבטל את המכס על בגדי תינוקות והנעלה. ל"כלכליסט" נודע כי היצרנים פנו במכתב לשר האוצר משה כחלון, לשר הכלכלה אלי כהן, לראש רשות המסים משה אשר וליו"ר ועדת הכספים משה גפני בבקשה להיפגש עמם בנושא זה.

 

יצרני הטקסטיל טוענים כי המדינה מפלה לרעה את הענף שמעסיק כ־5,000 איש בישראל וכ־20 אלף איש ברשות הפלסטינית. "לא קיים עוד ענף שמעסיק כמות רצינית שכזאת של עובדים בתוך הרשות הפלסטינית עבור יצרנים ישראלים", טוען דני אלחרר, הבעלים של יצרנית הטקסטיל דניאל ניו יורק פאשן, המייצר עבור רשתות אופנה מוזלות, כגון דניאלה תוצרת ישראל ויפו תל אביב. "שאר המעסיקים הגדולים של עובדי הרשות בתחומי חקלאות, בניין, בתי מלון וכדומה צריכים להביא את העובדים הפלסטינים אל תוך גבולות ישראל, וזה בדיוק מה שיקרה לעובדי הטקסטיל הפלסטינים, שלא תישאר להם פרנסה והמדינה תצטרך להקצות כספים נוספים על אבטחה לכל סוגיה".

 

מתפרה בטמרה מתפרה בטמרה צילום: גיל נחושתן

 

תעשיית הטקסטיל, שעל פי הערכות יצרנים מגלגלת כ־2 מיליארד שקל בשנה, כולל כ־35 מתפרות בישראל, כ־200 יצרנים שחלקם גם יבואני בדים, כעשרה בתי דפוס בישראל שמדפיסים על הבגדים ועל הבדים, תדמיתנים, ספקי אקססורייז לבגדים שעובדים מול היצרנים, נהגים ומחסנאים.

 

לדברי אלחרר, המהלך המסתמן מנוגד למה שקורה בעולם המערבי. "בארצות הברית ובאירופה שום מדינה לא הורידה את המכס ל־0% כי הדבר ישאיר את המדינה בלי כלים עתידיים למשא ומתן מול סין, כמו שקורה לנו בימים אלו".

 

"זה צעד לא חכם", אומר יעקב גבאי, הבעלים של רשת דיסקרט. "שר האוצר מוריד את המכסים על המוצרים, בזמן שעל חומרי הגלם ממשיכים להטיל מסים. למה לא הורידו את המכס גם על בדים? עוזרים פה לרשתות הגדולות, שרוב המוצרים שלהם מיובאים מחו"ל".

 

גילי שגיב, מבעלי רשת דניאלה תוצרת ישראל: "אנו תופרים הכל בארץ. חלק גדול בתמרה בגליל, וחלק בשטחים. את כל הגזירה וההדפסים אנחנו עושים בתל אביב. אנחנו מביאים את הבדים מסין ותופרים בארץ. יש לנו מלחמה קשה מול היבוא מסין. בקניונים יש רשתות שמביאות מסין, ורוב הסחורה עולה להם הרבה יותר זול מאשר לנו, והם מוכרים במחירים גבוהים יותר משלנו".

 

לפני ארבע שנים עתרו לבג"ץ יצרני הטקסטיל נגד הורדת המכס ל־0% על יבוא מוצרי טקסטיל מחו"ל. בין היתר נדון הנושא בוועדת הכספים, ולבסוף הוחלט כי המכס על מוצרים מוגמרים ועל בדים יעמוד על 6%.

 

מרשות המסים נמסר בתגובה: "הדיון ביחס לתגובות על הקול קורא שפרסמה הרשות ייערך באופן מקצועי ובמסגרת ההליך, ולא בתקשורת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x