$
פרסום ושיווק

לאחר הקנס של הממונה על ההגבלים: בקשה לתביעה ייצוגית נגד קוקה קולה ישראל

התובעים, לקוחות ישירים ועקיפים של החברה, מסתמכים על הודעת הממונה על ההגבלים כי החברה הפרה את הוראותיה - למשל ביצירת הסכמי בלעדיות ואיומים בהוצאת מקררים לנקודות מכירה, שגרמו להם נזק בעשרות מיליוני שקלים

נורית קדוש 17:3803.04.17

ימים ספורים לאחר שהודיעה הממונה על ההגבלים העסקיים לחברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה ישראל) על כוונתה להטיל עליה עיצום כספי של 65 מיליון שקל, הוגשה נגד החברה תביעה ובקשה להכיר בה כייצוגית. ביום חמישי האחרון (30.3) הוגשה לבית המשפט המחוזי בלוד תובענה ייצוגית כנגד חברות המשתייכות לקבוצת "קוקה קולה".

 

התובעים, איציק כהן וליאור ארבל, באמצעות באי כוחם עורכי הדין אמיר ישראלי ועמירם טפירו, טוענים להפרת הוראות מתחום דיני ההגבלים העסקיים בידי החברה המרכזית. לבקשת האישור צורפה חוות דעתו של הכלכלן חנן שרון.

 

התביעה מפנה בהקשר זה להודעת הממונה על ההגבלים העסקיים מיום 22 במרץ, ולפיה החברה המרכזית הפרה את הוראות חוק ההגבלים העסקיים על דרך של יצירת הסכמי בלעדיות עם לקוחותיה, לרבות על דרך של קשירת הנחות והטבות לרכישה בלעדית של משקאות קלים מהחברה המרכזית, מתן מקרר או איום בהוצאת מקרר קיים, הקדמת הנחות, הענקת שלט ממותג או ציוד ממותג, איום על ביטול הנחות ועוד.

 

קוקה קולה קוקה קולה צילום: איי פי

 

עוד צוין בהודעת הממונה על ההגבלים העסקיים כי החברה המרכזית פעלה באופן ספציפי כנגד המותג "נסטי", תוך ביצוע פעולות קונקרטיות שתכליתן הוצאת מכונות המזיגה של נסטי שהתקינה אסם מבתי העסק, וכי החברה המרכזית נקטה במדיניות של הפסקת אספקת משקאות מוגזים מתוצרת החברה המרכזית ללקוחות אשר מכרו מוצרי קוקה-קולה מיבוא מקביל, שאף פורטה בנוהל פנימי של החברה המרכזית שכונה בשם "נוהל יבוא מקביל".

 

בבקשת האישור נטען בין השאר, כי פעולותיה של החברה המרכזית עולות כדי ניצול לרעה של כוחה המונופוליסטי, וכן מהוות הפרה של שלל הוראות נוספות, לרבות הוראות שניתנו לחברה המרכזית בידי הממונה על ההגבלים העסקיים. כמו כן נטען, כי כתוצאה מהתנהלותה של החברה המרכזית, נגרמה פגיעה לתחרות החופשית בשוק, וכי כתוצאה מכך נגרם נזק לחברי הקבוצה (המוגדרים כלקוחותיה הישירים והעקיפים של החברה המרכזית).

 

התובעים מעריכים כי בהינתן חלקה של החברה המרכזית בשוק, הרי שלחברי הקבוצה נגרם נזק בעשרות רבות של מיליוני שקלים, כאשר שיעור הנזק המדויק ייקבע במהלך ניהול ההליך ולאחר שייחשפו בידי החברה המרכזית נתונים רלוונטיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x