$
פרסום ושיווק

הערכות: כ-200 עובדי תאגיד השידור יפוטרו

בעקבות המתווה של כחלון ונתניהו - מתי יקום התאגיד בסופו של דבר, האם רשות השידור תיסגר ומה יהיה על עובדי הרשות? כל השאלות והתשובות

עמרי מילמן ואביב גוטר 19:2330.03.17

1. מתי יקום התאגיד?

על פי הצעת החוק יקום התאגיד ב-15 במאי, שבועיים אחרי התאריך המקורי - כדי לאפשר את החקיקה של הסיכום בין שר האוצר משה כחלון לראש הממשלה בנימין נתניהו. את הדחייה, לטענת האוצר, ביקש דווקא היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כדי לקדם חקיקה מסודרת.

 

2. מה הביא את נתניהו לרדת מהעץ של סגירת התאגיד?

נתניהו חשש משידורי החדשות של התאגיד, ומעצמאות במינויים של הנהלתו. הסיכום בין כחלון לנתניהו קובע כי יקום תאגיד חדשות חדש (למעשה חברת חדשות חדשה במקביל לתאגיד עצמו), שיהיה בפועל תחת הנהלת רשות השידור עד לנובמבר 2017 אז אמורה להיבחר הנהלה חדשה.

 

מימין בנימין נתניהו ומשה כחלון מימין בנימין נתניהו ומשה כחלון צילום: אלכס קולומויסקי

 

3. האם רשות השידור תיסגר?

כן. עם הקמת תאגיד החדשות החדש תיסגר סופית רשות השידור, אבל בפועל תעבור רובה ככולה לתאגיד החדשות החדש.

 

4. מה עלה בגורלו של חוק הפיקוח על השידורים?

החוק שנתניהו ביקש לקדם באמצעות משרד התקשורת, שיכפיף את כל השידורים למשרד התקשורת, בשונה מהנעשה בכל העולם, "ירד כרגע מהפרק". משמעות הדבר שהוא לא יקודם בממשלה הקרובה, אך לא בטוח שנתניהו לא יקדם אותו בהמשך.

 

5. מה יהיה עם הפקות המקור שהתאגיד התחייב לקדם?

הסיכום קובע כי התאגיד ישמור על אותו היקף השקעות בהפקות מקור (200 מיליון שקל מתוכם 90 מיליון להפקות חיצוניות - מהם 40 מיליון לדוקומנטרי ו-50 לדרמה, והחצי השני לתוכניות תחקיר,תרבות ובידור) ולדברי כחלון "אף יגדל בהמשך".

 

6. מה יהיה על עובדי הרשות ועובדי התאגיד?

בשלב זה גם מנכ"ל האוצר לא ידע לענות על שאלה זו. אולם על פי ההערכות כ-200 עובדים יפוטרו בסופו של דבר מהתאגיד, מתוך כ-300 שעובדים בו היום. על פי הסיכום בתאגיד החדשות החדש תהיה עדיפות לעובדי הרשות, אולם עדיין לא יודעים כמה יתקבלו מהרשות וכמה מהתאגיד, ובאילו תנאים יפרשו יתר העובדים.

 

7. מה יהיו העלויות של הסיכום?

כחלון התעקש על כך שלא תהיה חריגה בתקציב המוקצה לשידור הציבורי. אולם השאלה היא כמה יעלו כעת כספי הפיצויים שתדרש הממשלה לשלם לעובדי התאגיד שיפוטרו. מעבר לכך, כדי לשמור על מסגרת העלויות של 700 מיליון שקל יצטרכו עובדי הרשות שייקלטו בתאגיד החדשות החדש לקצץ משמעותית בשכרם.

 

8. מה יעלה בגורל מנהלי התאגיד?

בעיקרון מנהלי התאגיד, היו"ר גיל עומר והמנכ"ל אלדד קובלנץ, ישמרו על מקומם כל עוד ירצו בכך, זאת בעקבות התעקשות של כחלון במשא ומתן ושל היועץ המשפטי לממשלה. הם טרם התבטאו בנושא, אולם השאלה המעניינת מה יעלה בגורלו של ברוך שי שלמעשה איבד את מקומו כראש מערכת החדשות, מאחר שמי שינהל את גוף החדשות החדש באופן זמני עד למינוי מנהלים קבועים הם מנהלי רשות השידור. שי, אם ייבחר, יוכל להתמודד על התפקיד אליו נבחר כאשר ההחלטה לגביו תהיה בחודש נובמבר.

 

9. כמה כסף הושקע עד כה בתאגיד?

 

חצי מיליארד שקל, אולם לא ברורה החלוקה בין מחלקת החדשות שצפויה להתמוסס לבין שאר המחלקות שצפויות להתחיל את שידורן בעוד כחודש וחצי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x