פרסום ושיווק

משרדי הכלכלה והבריאות קוראים לבדוק אלפי מכונות קפה

המשרדים קוראים למפעילים, יבואנים ומפיצים של מכונות קפה מתוצרת "לה פבוריטה" ודגם "סופיה" מתוצרת "ביאנקי" לבדוק אותן במעבדות. לדבריהם, לא מדובר בסכנה מיידית, אך מומלץ להפחית בשתיית קפה ממכונות מסחריות מאלו, במיוחד נשים בהריון

אסנת ניר ואורנה יפת 16:0001.02.17
משרדי הכלכלה והבריאות קוראים למפעילי ויבואני מכונות קפה מתוצרת "לה פבוריטה" ודגם "סופיה" מתוצרת "ביאנקי" לבדוק מכונות אלו במעבדות. על פי ההערכות המשרדים, מכונות מדגמים אלו נמצאות כיום בשוק בהיקף של כמה אלפי מכונות. זוהי הפעם הראשונה שבה המשרדים מודיעים באופן רשמי על הדגמים בהם נמצאו החריגות. 

 

משרדי הכלכלה והבריאות קוראים למפעילים, יבואנים ומפיצים של מכונות אלו לבדוק את כלל המכונות מדגמים אלו במעבדות שנקבעו על ידי משרד הבריאות והכלכלה. הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה יעקב וכטל, וראש המערך הארצי לבריאות הסביבה במשרד הבריאות עמיר יצחקי, מוסרים כי ההחלטה באה בעקבות תוצאות בדיקות מדגמיות שעשו במכונות, שברובן נמצאה חריגה מהוראות התקן לעניין נדידת חומרים למי השתייה. לדבריהם, לא מדובר בסכנה מיידית, אך מומלץ להפחית בשתיית קפה ממכונות מסחריות מאלו, במיוחד נשים בהריון.

 

מכונת קפה מדגם "לה פבוריטה" שנמצאו בה ריכוזים גדולים של עופרת מכונת קפה מדגם "לה פבוריטה" שנמצאו בה ריכוזים גדולים של עופרת צילום: שאול גולן

 

בימים האחרונים נעשו בדיקות של כ-230 מכונות מדגמים אלו שהועברו למשרדי הכלכלה והבריאות. על פי הנתונים שהתקבלו, כמחצית מן המכונות שנבדקו לא עמדו בגבולות שנקבעו לנדידת מתכות כבדות וארסן לתוך מים היוצאים מהמכונה. מתוך כ-230 שנבדקו עד עכשיו, נדרש להשבית לצורך החלפה או תיקון כ-47% מהן. הבדיקות לגילוי חריגות במים המופקים ממכונות קפה נמשכות.

 

הממונה על התקינה במשרד הכלכלה והתעשייה מדגיש כי במסגרת התקן הרשמי החל על מכונות קפה, כל היצרנים והיבואנים והמוכרים של מכונות הקפה חייבים לפי הדין לעמוד בהוראות התקן הרשמי. לגבי מכונות המיובאות לארץ, מסר משרד הכלכלה כי בשלב היבוא, חייב היבואן, בין היתר, להצהיר בפני עורך דין כי המכונות עומדות בהוראות התקן העוסקות בעניין נדידת יסודות כימיים ועל בסיס תצהיר זה, ובדיקות נוספות שבוצעו ביחס להוראות אחרות בתקן, שוחררו מכונות הקפה מהמכס.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x