$
פרסום ושיווק

הפוליטיקאים הצליחו לכבוש את גל"צ: תעבוד תחת משרד הביטחון

שר הביטחון אביגדור ליברמן החליט כי תחנת הרדיו תצא מאחריות צה"ל ותהפוך ליחידת סמך במשרדו. המהלך צפוי להיות מושלם עד חודש מאי

אלירן מלכי 18:1824.01.17

משרד הביטחון הודיע היום (ג') כי שר הביטחון, אביגדור ליברמן, קיבל את המלצת מנכ"ל משרד הביטחון האלוף במיל' אודי אדם, על הפיכת גלי צה"ל מיחידה צבאית ליחידת סמך במשרד הביטחון בעקבות בקשת הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, לבחון את הוצאת גלי-צה"ל מהצבא, כחלק מההתמקדות במשימות הליבה של צה"ל.

 

במשרד הביטחון אמרו, כי "החלטה זו עומדת בהתאם לחוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה וכפופה לכך שיגובשו מנגנוני בקרה וההסדרים המתאימים, אשר יבטיחו את עצמאותה ואת אי תלותה המקצועית, התוכנית, והארגונית של התחנה. העברת היחידה התקבלה לאחר עבודת מטה מקיפה, שנערכה בחודשים האחרונים, וכללה גם התייחסות לפן המקצועי, הארגוני והמשפטי הנלווים לקבלת החלטה זו. בעקבות האמור לעיל, החליט מנכ"ל משרד הביטחון על הקמת צוות יישום, שיעסוק בהקמת המנגנונים המוזכרים ובתהליך העברת התחנה לאחריות משרד הביטחון. זאת במטרה להשלים את העברת התחנה עד לתאריך ה-1.5.17.".

מפקד גלי צה"ל, ירון דקל מפקד גלי צה"ל, ירון דקל צילום: איתמר פרל ונמרוד קמחי

 

רק בשבוע שעבר האריך ליברמן את כהונתו של מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, בשישה חודשים. דקל, המשמש כמפקד התחנה משנת 2012, היה אמור לסיים את תפקידו בתחילת 2016, אך כהונתו הוארכה בשנה, ובשבוע שעבר קיבל הארכה נוספת. גורם בכיר בתחנה אמר ל"כלכליסט", כי "ירון דקל לא נלחם על עתיד התחנה אלא הוא עסוק בלהיענות ללחצים של פוליטיקאים. לאחר שהתחנה תעבור למשרד הביטחון יהיה הרבה יותר קל ללחוץ על התחנה ולהגביל את התקציבים שלה. דקל הוכיח בשנים שבהם הוא מפקד גל"צ שהוא נוח לבוסים שלו. אם ליברמן מעביר את התחנה תחת פיקודו, מה יותר נוח ממפקד כמו ירון דקל?".

 

ח"כ נחמן שי, מפקד גל"צ לשעבר, אמר בתגובה: "אז עכשיו לליברמן תהיה תחנת שידור? זהו שינוי מהותי במעמד התחנה. לא עולה על הדעת כי יעשה דבר כזה ללא דיון ציבורי רחב ומקיף. בליבו של הדיון הזה עצמאות התחנה וחופש הפעולה העיתונאי של אנשיה. בשום פנים אין להכפיף התחנה לדרג פוליטי ולהכתיב לה את מהלכיה ותכניה".

 

יו״ר ארגון עובדי צה"ל, משה פרידמן, ביקש להשהות את המהלך ולקיים פגישה דחופה עם שר הביטחון ובכירי מערכת הביטחון בנושא. לדבריו, "הופתענו לגלות דרך העיתונות על ההחלטה. החיפזון וקיום המהלך הוא הרה אסון. מהלך בלתי הפיך שיהיה קושי רב לשנותו בעתיד. בגלי צה"ל משרתים בכפיפה אחת חיילים ואזרחים עובדי צה״ל להם נתונה דאגת הארגון. זוהי פגיעה אנושה בעיתונאי התחנה ובעובדיה, באופן העלול להביא לסגירתה. כל מהלך של שינוי מבני מחייב הידברות עם ארגון העובדים, מסירת כל המידע הרלוונטי הקשור להחלטה וקיום מו"מ להבטחת העובדים, קל וחומר כשמדובר בשינוי מבני של מוסד ציבורי כדוגמת גלי צה״ל".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x