$
פרסום ושיווק

משרד הכלכלה חתך בבשר תנובה

החברה המובילה בשוק הבשר הטרי היתה אמורה לקבל הקצאת יבוא פטור ממכס של כ־10% מהמכסה הכללית, אבל תסתפק ב־4.5%

נורית קדוש 08:2123.01.17

תנובה קיבלה הקצאה לייבא כ־500 טון בשר טרי פטור ממכס ב־2017, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בכ־4.5% מהמכסה הכללית, שעומדת על 11 אלף טון. ההחלטה להעניק לתנובה את המכסה התקבלה לאחר שראשי החברה איימו כי ייאלצו לסגור את בית המטבחיים אדום אדום ולפטר את עובדיו, אם לא תינתן גם להם מכסה פטורה ממכס.

 

המאבקים התרחשו נוכח תוכניתו של שר האוצר משה כחלון לפתוח את שוק הבשר הטרי, שנשלט על ידי תנובה ודבאח (כ־80% יחד), לייבוא. בעקבות האיומים הגיעו הצדדים להבנות, לפיהן תוכל תנובה לקבל עד 10% מסך המכסה שתחולק. אלא שכעת מסתבר כי תנובה תידרש להתמודד עם פחות ממחצית הכמות בכדי להתמודד עם נטו ועוף ירושלים שקיבלו מכסה גבוהה פי 4, שופרסל ורמי לוי שקיבלו מכסה כפולה ויבואנים נוספים שזכו במכסות. במשרד הכלכלה הדגישו כי חלוקת המכסה לתנובה תבחן לאורך השנה, בכדי לראות שנעשה בה שימוש לטובת הורדת מחירים לצרכנים.

 

בשר אדום אדום של תנובה. איימה לסגור את בית המטבחים בשר אדום אדום של תנובה. איימה לסגור את בית המטבחים צילום: רפי דלויה

 

בנוסף לתנובה קיבלו כעת בלדי ועוף הארץ מכסות יבוא של 120–300 טון. כזכור, כבר בשנה שעברה הפעילה תנובה לחצים על ועדת המכסות שהחליטה בניגוד גמור לעמדת רשות ההגבלים העסקיים לחלק לה מכסה שולית בסך 100 טון. ברשות היו מי שהעריכו כי מדובר "ברגל בדלת" של תנובה שתזכה בדרך זו לקבל מכסות בעתיד, למרות שליטתה בענף. בהמשך לאירועים אלו, החליט משרד האוצר לפתוח את השוק לתחרות באופן שפוגע בתנובה. החלטה זו הובילה להסכם לפיצוי מגדלי הבקר המקומיים, אך הותירה את היצרנים המקומיים ובראשם תנובה ואת החקלאים המגדלים עבורה את העגלים הצעירים שהיא מייבאת מאוסטרליה, ללא מענה.

 

כבר השנה הוכפלה מכסת יבוא הבשר הטרי הפטורה ממכס ובתוך שלוש שנים ניתן יהיה לייבא ללא מכס כמעט את מלוא התצרוכת המקומית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x